SON DAKİKA

127 yılık kerpiç caminin yerine yapılan betonarme cami 14 yıl dayanabildi

127 yılık kerpiç caminin yerine yapılan betonarme cami 14 yıl dayanabildi
A- A+

Malatya’da kapısı tarihi eser olan kerpiç ve ahşaptan yapılma 127 yıllık Hanegah-i Pervane Camii üzerindeki tarihi kitabesi çalınmasının ardından yıkılarak yerine bir işadamı tarafından inşa edilen betonarme camii 14 yıl sonra ilk depremde ağır hasar gördü ve bir bölümü yıkıldı. 

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Akpınar Halfettin Mahallesinde bulunan işadamı İbrahim Perk tarafından yapılmış olan Hanegah-i Pervane Camii de ağır hasar gördü. 

Merkez Akpınar Halfettin Mahallesi'nde bulunan, 1881 yılında yapıldığı belirtilen ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan tarihi Hanegah-i Pervane Camii ahşap ve kerpiç yapısı tamir edilmek yerine 2008 yılında yıkılmıştı. Hanegah-i Pervane Camii yıkılmadan önce ilginç bir şekilde üzerindeki tarihi giriş kapısında bulunan tarihi kitabesi de çalınmıştı. 

-100 günde inşa edilmiş…

127 yıllık kerpiç ve ahşaptan yapılma Hanegah-i Pervane Camii 2008 yılında yıkılarak yerine aynı isimle merhum işadamı İbrahim Perk tarafından betonarme cami inşa edilmişti.  Yeni cami inşa edilirken eski yıkılan caminin giriş taş kapısı mevcut caminin girişine yapılmıştı. 

Caminin girişine asılan iki ayrı tabela da, “Hanegah-i Pervane Camii İbrahim Perk tarafından yapılmıştır. Hanegah-i Pervane Camii tamamı Malatyalı işadamı İbrahim Perk tarafından 10.08.2009 – 20.11.2009 tarihleri arasında inşa edilmiştir” deniliyor. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ise caminin girişine, “Tescilli kültür varlığıdır. İzinsiz müdahale edilemez” pankartı asıldı. 

ARVİŞ FOTO: Hanegah-i Pervane Camii 2008 yılında yıkılmadan ve üzerindeki tarihi kitabesi çalınmadan önceki hali. (Arşiv - Burhan KARADUMAN) 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar