SON DAKİKA

Malatya Kültür Yaşam Derneği’nde Yeni Yönetim

A- A+

Malatya Kültür Yaşam Derneği Atilla Kantarcı, “Göçe engel olmamız belki mümkün olmayacaktır ama kültürümüzü, geleneklerimizi, göreneklerimizi ve dilimizi korumak ve bizden sonraki nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmak, kuruluş amaçlarından biri olan derneğimizin ve Malatya için söyleyecek sözü olan herkesin görevi olacaktır” dedi.

 

 

Malatya Kültür Yaşam Derneği Atilla Kantarcı Başkanlığında yeni yönetim kurulunu oluşturdu. Yönetim Kurulu’nda Başkan Yardımcılığına Fatma Altaş, Saymanlığa Arzu Şavluk, Sekreterliğe Yaşar Karaaslan ve Üyeliği Metin Kaya seçilirken, Denetim Kurulu ise Salman Topal, Fikri Demirtaş ve Yasemin Eren’den oluştu.

 

 

Malatya Kültür Yaşam Derneği Atilla Kantarcı yaptığı açıklama da, “Doğu ve Güneydoğu illerinin kaderi olan niteliksiz göç sebebiyle maalesef Malatya’mızda her geçen gün Malatyalıların sayısı azalmakta ve kadim kültürümüz erozyona uğrayıp asimile olma sürecimiz hızlanmaktadır. Bu hızlanan süreçte, göçe engel olmamız belki mümkün olmayacaktır ama kültürümüzü, geleneklerimizi, göreneklerimizi ve dilimizi korumak ve bizden sonraki nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmak, kuruluş amaçlarından biri olan derneğimizin ve Malatya için söyleyecek sözü olan herkesin görevi olacaktır diye düşünüyoruz. Derneğimiz Malatya ve çevresindeki  doğal, tarihi ve kültürel değerleri korumak, turizm potansiyelini açığa çıkarıp etkin kılmak suretiyle Malatya’yı ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak ve kalkınmasına destek sağlamak amacıyla kurulan, çıkar gözetmeksizin çalışan hiç bir siyasi amaç gütmeyen, her hangi bir siyasal kuruluşun, örgütün, parti veya sendikaların yan örgütü durumunda olmayan ve olmayacak olan derneğimizin başkanı olarak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirimki başta şahsım olmak üzere derneğimizin hiçbir üyesi derneğimizi başka üst görevlere atlama tahtası olarak kullanmayacaktır. Bu yüzden şartlar ne olursa olsun Malatya hayrına olan konularda doğruları söyleyecek cesarette olacağımızın bilinmesini rica ediyorum.” İfadelerini kaydetti.

 

 

Kantarcı şöyle devam etti; “Hemşehrilerimiz arasındaki sevgiyi saygıyı, barışı, kardeşliği sağlamak ve kültürümüzü yaymak ve tanıtmak için Valilik, Büyük Şehir Belediyesi, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi, Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Üniversiteler ve yüksekokullar, aynı ya da benzer amaçlı ulusal ya da uluslararası kuruluşlarla derneğimizin amacına değer veren diğer kuruluşlarla kültür ve bilgi alışverişlerinde bulunacağız. Sahip olduğu potansiyel ile  gelişmiş bir turizm beldesi olmaya aday Malatya ve yöresindeki  sorunları  ilgili  kuruluşlara  aktararak   giderilmesine çalışmak görevlerimizin başında gelecektir.  Ayrıca Yöredeki özel ve tüzel kişilerde bulunan, geçmişten bugüne  ulaşan  tarihi değere  sahip  her türlü belge ve resim ile geleneksel yaşam tarzını yansıtan  tüm değerlere ilişkin örnekleri ilgili kurumlarla işbirliği içinde toplayıp derlemek, envanter çalışmaları yapmak, Kültür, Turizm ve doğal varlıkları koruma kurulları, Valilik, Belediye ve diğer ilgili kuruluşlarla temaslarda bulunarak ortak  çalışmalar yapmak. Alanlarında uzman kişilerin katkısıyla plan ve projeler  geliştirip eski yapıların  restore ettirilmesini sağlayarak tarihi mirasa sahip çıkmak. Bölgenin doğal ve tarihi dokusuna  aykırı,  çarpık yapılaşmaya ve görüntü kirliliğine  yol açabilecek her türlü  faaliyeti  önleyecek tedbirler alınması için ilgili kurumlarla ortak çalışmalar yapmak görevlerimizin başında gelecektir. Doğal, tarihi ve kültürel  zenginliklerin, yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması  için açık oturum, seminer, sempozyum, konferans, panel, festival, konser, sergi  ve benzeri her türlü etkinlikleri  gerçekleştirmek. Bunun için gerektiğinde resmi, yarı resmi  ve  özel kuruluşlarla  temasa geçerek  onların da destekleriyle çalışmalar yapmak temel düsturlarımızın sadece birkaçıdır. Malatya’mızın, Et yemekleri, fırın yemekleri ve vejeteryan mutfağında çok önemli bir yerde olduğunun bilinciyle yemeklerimizin kadim kültürümüzdeki isimlendirilmesi ve orijinal yapılışıyla tanıtılması gerektiğine inanarak, gastronomi dalında bir yerlere geleceksek bunun ancak kendi kültürümüzün gereklerini yerine getirerek olacağının bilinciyle hareket edilmesinin gereğine inanıyor ve bu konuda çalışmalar yapmak istiyoruz. Aslantepe Höyüğünün UNESCO dünya kültür miras listesine girmesi için yapılan çalışmalara destek olmak en büyük amacımızdır.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar