SON DAKİKA

17 kişiyi “ipotekli ucuz ev var” diyerek dolandırdı…

17 kişiyi “ipotekli ucuz ev var” diyerek dolandırdı…
A- A+

Malatya’da evlere temizliğe giden bir kadının bir banka çalışanını referans göstererek 17 kişiyi “Elimde bankadan ipotekli icradan aldığım ucuz daireler var.” diyerek, başka sitelerde satışa hazır daireleri göstererek ev satma bahanesiyle dolandırdığı ortaya çıktı. Tutuklu yargılanan kadının son duruşmasında ifade verirken ağlaması üzerine suç ortağı olmakla suçlanarak birlikte yargılanan kocası ise “dik dur” diye teselli etmesi dikkat çekti.  Kadın ağlayarak, “Ben onları mağdur ettim, ama onlarda beni mağdur etti” diyerek tutuksuz yargılanması gerektiğini kaydetti. Mahmete, Mayıs ayından beri tutuklu yargılanan sanığın tahliye talebini reddetti.

-Bankada tanıdığı olduğunu, ipotekli daireleri aldığını söylemiş
Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilginç bir dolandırıcılık davası görülüyor.  Davada sanık olarak yargılanan Keziban Ö. (44) ve kocası Murat Ö.(47), 17 kişiyi ipotekli daireleri icradan alıp ucuza satma bahanesiyle dolandırılmakla suçlanıyorlar. 1 Ocak 2019  ile 21  Ekim 2020 tarihleri arasında yaşandığı belirtilen ucuz ipotekli daire dolandırıcılığının dava dosyasında Ayşe Songül G., Elif Ç., Abdullah E., Ahmet Yaşar Ş., Bayram H., Bilge Tufan Ö., Diler K., Gizem D., Kazım B., Mehmet Gökhan Ö., Nuran A., Nuray K., Ömer Oruç K., Serhat D., Sevgi Ş. Yılmaz K. ve Cercis K. mağdur olarak görünüyor.

-“Elimde bankadan ipotekli icradan aldığım ucuz daireler var” diyerek, satışa hazır başka daireleri gezdirerek dolandırmış”

Suçun, "Kişinin kendisini kamu görevlsi veya banka, sigorta, kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurumlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık" olarak belirtildiği davanın iddianamesine göre; sanık Keziban Ö.’nün Malatya'daki bir banka şubesinde K. adlı kadın bir çalışanı tanıdığını,   banka ve tanıdığı aracılığıyla ipotekli dairelerin icra kanalıyla satışını yaptırdığını, bu suretle piyasa değerinin altında aldığını, tüm işlemlerin yasal zeminde yapıldığını, bu işin içinde müteahhitlerin ve icra avukatlarının da olduğunu, bu işi birlikte yaptığı banka çalışanının isminin gizli kalmasını istediğini belirterek,  bu şekilde almış olduğu evlerin sınırlı sayıda olduğunu belirttiği, acele etmeleri gerektiğini söylediği, bu şekilde dolandırdığı kişilerin güvenini sağladığı, daire almak isteyen kişileri Malatya il merkezinde bulunan satıma hazır farklı kişilere ait site içerisindeki daireleri de gezdirerek sözde banka ipoteğinde alacağı daireleri gezdirmiş olduğu daireler olduğunu söylediği, bu şekilde de müşterilerin kendisine olan güvenini pekiştirdiği, akabinde daire alımı konusunda anlaştığı, anlaşmış olduğu daire bedellerini kendi hesabına havale ettirerek  ve elden teslim aldığı, bazen de eşi sanık Murat Ö. ve oğlunun hesabına havale ettirdiği ileri sürüldü.

-Teslimat gecikince “Bankada problem var” diye oyalamış
Ucuza daire satın aldıklarını sanarak ödemeler yapan müşterilerin devam eden süreçte dairelerin teslim edilmemesi üzerine görüştükleri Keziban Ö.’nün, banka işlemlerinde birtakım sıkıntıların çıktığını, problemlerin çözüleceğini, ödemiş oldukları paraların banka tarafından garanti altına alındığını, sabretmeleri gerektiğini söyleyerek müştekileri oyaladığı kaydedildi.

-“Banka daireleri kiraya vermiş, sözleşme bitince telim edilecek” yalanı…

Sanık Keziban Ö.’nün evlerin tesliminde kaynaklanan gecikme için, dairelerin banka tarafından kendilerine devredileceği tarihe kadar kiralandığını belirterek bu daireleri emlakçılık yapan H.Y. ve A.T.  vasıtasıyla gerçek mülk sahiplerinden kiraladığı, kira işlemine dair sözleşmelerin tanzim edildiği, kiralama işlemi bittikten sonra satın alan sahiplerine teslim edileceğini, usulen kira sözleşmesinin düzenlendiğini ve dairelerin kendilerine devredileceğini söyleyerek, oyalamayı sürdürdüğü aktarıldı.  

-Dairelerin tapuları istenince, bu kez tapu masrafları içinde para istemiş..
Sanık Keziban Ö.’nün sattığı ve parasını tahsil ettiği daireleri alamayan sonra müşterilerinin devir konusundaki ısrarlı tavırları üzerine bu kez de tapu masrafı adı altında ödemeler istediği, hatta müştekilerden tapu işlemleri için kimlik bilgilerinin gerekli olduğunu söyleyerek kimlik bilgilerini göndermelerini istediği, bu suretle de müştekileri oyalamaya devam ettiği de aktarıldı.  

Sanık Keziban Ö. Ve kocası Murat Ö.’nün paralarını aldıkları müşterileri sürekli yaşanan sıkıntıların çözüleceğini ve dairelerin teslim edileceğini söyleyerek oyaladıkları öne sürüldü.

Uzayan iş ve işlemlerin ardından parasını verdikleri ucuz dairelerine alamayan mağdurların şikayeti başlayan soruşturma sonrasında Keziban Ö.’nün 13 Mayıs 2022 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderildiği belirtildi.  

Dolandırıcılığı yaptığı iddia edilen Keziban Ö.’nün daha önceleri evlere temizlik yaparak geçimini sağladığı öğrenildi.

-Ağlayan karısını, “Dik dur” diyerek teselli etmeye çalıştı..
Malatya 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın son duruşmasında Keziban Ö., ifade verirken ağlaması üzerine, sanık sandalyesinde bulunan kocası Murat Ö., “Dik dur” diyerek teselli vermeye çalışması dikkat çekti. Kendisinden şikayetçi olanlara da tepki gösteren Keziban Ö., “Ben onları mağdur etmişsem onlarda beni mağdur etti” diyerek tahliye talebinde bulundu.  

Mahkeme heyeti, sanık Keziban Ö.’nün tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı ileriki bir tarihe erteledi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar