SON DAKİKA

“20 bin konutun temelini aynı anda atacağız”

“20 bin konutun temelini aynı anda atacağız”
A- A+

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Malatya’da yaptığı açıklama da, "Önümüzdeki hafta itibarıyla sözleşmesini imzaladığımız 32 bin konuttan 20 bininin temellerini Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle 11 ilimizde eş zamanlı atacağız" dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca i Bahçebaşı mahallesinde yapılacak olan 474 adet konutun inşaat alanında incelemelerde bulundu. 

Bakan Kurum, “Devletimiz şu anda 2,5 milyon kişinin barınma şartlarını sağlamıştır. Depremden etkilenen illerimizden 5 milyon 337 bin bina bizar yerine gidip incelemeleri yapılmıştır. 298 bin binanın yıkık, acil yıkılacak, ağır hasarlı ve orta hasarlı oldukları tespit edilmiştir. Cumhuriyet tarihimizin en büyük afet konut kampanyasını başlattığımızı Cumhurbaşkanımız duyurmuştu. Deprem bölgesinde toplam 32 bin inşasına başlamış olduk. 1 yıl içerisinden 319 bin konut, toplamda ise 650 bin konutu hak sahiplerine teslim edeceğiz. Önümüzdeki hafta itibarıyla sözleşmesini imzaladığımız 32 bin konuttan 20 bininin temellerini Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle 11 ilimizde eş zamanlı atacağız.” dedi.

Bakan Kurum şunları söyledi, "Malatya'mız ve diğer afet bölgelerimizde aynı anlayışla çalışmalarımızı yapacağız. Malatya'mızın huzurlu geleceği için Arapgir'den Battalgazi'ye, Doğanyol'dan Yeşilyurt'a, Doğanşehir'e kadar her toprağı birlikte inşa edeceğiz. 3 yıl önceki depremde söz verdiğimiz gibi yöresel mimariye uygun, zemin artı 3-4 katı geçmeyecek anlayışla yaptıysak bu deprem afetini de gece gündüz demeden bilim insanlarımızla, binlerce mimar ve mühendisimizle, çalışma arkadaşlarımızla, afetzede kardeşlerimizle omuz omuza vererek çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Tarihin en saygın medeniyetlerine ev sahipliği yapmış Malatya'mızı, Anadolu'nun muhteşem şehri yapmak için emin olun gece gündüz gayret göstereceğiz."

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar