SON DAKİKA

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı coşkuyla yürekten kutluyoruz.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı coşkuyla yürekten kutluyoruz.
A- A+

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, Malatya'da da törenle kutlanıyor. 26 Ağustos 1922'de başlayan Büyük Taarruz'un 30 Ağustos'ta zaferle sonuçlanmasının 100. yıl dönümü nedeniyle, il yöneticileri, siyasiler, bazı STK'lar birer kutlama mesajı yayınladılar.

 

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla, ilk tören 09.00'da Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilecek. Anıta çelenk sunulmasının ardından, Saygı Duruşu yapılacak, İstiklal Marşı okunacak. Vali Hulusi Şahin, Anıt Şeref Defteri'ni yazacak.

Saat 09.30'dan itibaren de Valilikte kutlamaların kabulu gerçekleştirilecek. 15 Temmuz Millet Meydanı (Valilik Önü) önündeki geçit töreni saat 10.15'de, Tören

birliklerinin takdimi ile başlayacak. Vali, Garnizon Komutanı, Büyükşehir Belediye Başkanının tören birliklerinin ve halkın bayramını kutlamalarının ardından, Saygı Duruşu yapılacak ve İstiklal Marşı okunacak. Silahlı Kuvvetler adına bir konuşma ile iki öğrencinin şiir okumalarının ardından, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ekibi halk oyunları gösterisi yapacak, ardından resmi geçit ile tören son bulacak.

MESAJLAR

Malatya Valisi Hulusi Şahin

Malatya Valisi Şahin, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

"Tarihi zaferlerle dolu aziz milletimiz ve şanlı ordumuzun, Cumhuriyetimizin Kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığı büyük zaferin 100. yıl dönümünü kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Sultan Alparslan önderliğinde 951 yıl önce Malazgirt Zaferi ile Anadolu’yu Türk yurdu yapan şanlı ecdadımızdan aldığı azim ve kararlılık ile tarihinde boyunduruk altına girmemiş Aziz Milletimiz, 26 Ağustos 1922 günü Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde başlatılan Başkomutanlık Meydan Muharebesini Zaferle sonuçlandırarak vatan topraklarından düşmanın ayak izlerini ebediyen silmiş ve Anadolu ilelebet bir Türk yurdu olarak tescil edilmiştir.

30 Ağustos Zaferi, önemli bir askeri başarı olmanın yanında milletimizin sarsılmaz azminin, sahip olduğu üstün iradenin, vatan ve millet sevgisinin, eşsiz kahramanlığın, güçlü birlik ve beraberliğin de unutulmaz sembolüdür.

Bu zafer; bütün yokluklara, imkânsızlıklara rağmen yüreği vatan sevgisi ve imanla dolu ordumuzun, milletle kenetlenerek gösterdiği büyük kahramanlıkların ve şanlı mücadelenin sonucunda elde edilen büyük bir zaferdir.

Tarih boyunca olduğu gibi bugün de, milli iradeyi silahla boyunduruk altına alarak başkalarının vesayetine teslim etmek isteyen ihanet odakları ile vatanımızı bölmek isteyen terör örgütlerinin hain saldırılarına karşı, birlik ve dayanışma anlayışımızı şehitlerimizin ve gazilerimizin "Büyük Taarruz" sırasındaki sarsılmaz inancıyla devam ettireceğiz.

Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin Kurucusu, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını minnetle yad ediyor, tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle anıyorum.

Malatyalı hemşehrilerim ve Aziz Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum."

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır

Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Çakır, mesajında, "Milletimizin şanlı ordumuz ile birlikte yazdığı emsalsiz bir kahramanlık destanı olan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı, millet olarak hep birlikte kenetlenerek kutlamanın mutluluğunu ve sevincini yaşamaktayız. Bilinmelidir ki;  'Tek Millet, tek Bayrak, tek Vatan, tek Devlet' ilkesiyle, dün Çanakkale'de, İstiklal Harbinde, 15 Temmuz'da olduğu gibi bu gün de  ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, birliğine ve dirliğine yönelik hain saldırılara karşı, aziz milletimiz, geçmişten aldığı ilhamla, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde, hür ve bağımsız yaşama, azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecektir. Bu duygu ve düşüncelerle;  bu onurlu tarihi bizlere armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını seve seve feda eden  tüm aziz şehitlerimizi , kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, tüm milletimizin, hemşerilerimin  ve şanlı ordumuzun , 30 Ağustos Zafer Bayramını en içten duygularımla kutluyorum" ifadelerine yer verdi.

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu

Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi:

"26 Ağustos 1922 sabahı Kocatepe’den başlayan Büyük Taarruz; işgalcileri vatan topraklarından söküp atmış ve 30 Ağustos’ta Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle de Türk’ün varlığına kast edenlere acı bir ders verilmiştir.

Malazgirt Zaferi'yle Anadolu topraklarına gelen ve vatan yapan aziz millet varlığı, 30 Ağustos Zaferi'yle de hiçbir yere gitmeyeceğini, zulme hiçbir şekilde boyun eğmeyeceğini, vatan haline gelen Anadolu’nun, 851 yıl sonra, yine bir 26 Ağustos’ta başlayan kutlu taarruzla hiçbir güç tarafından ele geçirilemeyeceği gösterilmiştir.

Sakarya’dan Kocatepe’ye uzanan imrenilecek mücadele Dumlupınar’da şaha kalkmış ve Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle Türk milletinin kudretini ortaya koymuştur.

Türk milletinin gücünü sınamaya çalışanlara tarihi bir ders verilmiştir.

Kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle, doğusuyla batısıyla milletimizin topyekûn bir mücadele sonunda kazandığı bu zaferin 100. yıldönümünü yaşamanın heyecanını ve haklı gururunu yaşıyoruz. 30 Ağustos Zaferi ile işgalci güçlere unutulmayacak bir ders vermiş olan milletimiz hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiştir.

Sakarya’dan, Dumlupınar’a Türk’ün gücüne tanık olanlar, döküldükleri denizden çıkmanın fırsatını asla bulamayacaklardır.

Bilinmelidir ki dün savaş meydanlarında Türk’ün bileğini bükemeyen gafillerin, bugün çevremizde planlanan küresel ve bölgesel ayak oyunlarıyla mesafe almaya çabalamaları beyhude olduğu kadar sonuçsuz kalmaya da mahkûm olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyorum. Başta Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucu Başbuğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ülkü ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, rahmet, minnet ve şükranla yâd ediyor, bu zaferi bize armağan eden ebediyete irtihal etmiş kahramanlarımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum."

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan

Gürkan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Zafer Bayramının 100. Yıl Dönümünü büyük bir huşu, mutluluk ve gurur içerisinde kutladıklarını belirten Başkan Gürkan Mesajında şunlara yer verdi:

“30 Ağustos Zaferi, tarih sayfasındaki yerini, inancın zafere dönüştüğü büyük bir kahramanlık örneği ve bağımsızlık mücadelesi olarak almıştır. Bağımsızlığımızın simgesi 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlarken, başta Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, özgürlük için Kurtuluş Savaşı’nda canını feda eden tüm silah arkadaşlarını minnet ve saygıyla anıyorum.

Ulusumuzun özgürlük ve bağımsızlık inancıyla verdiği mücadele tarihin sayfalarına altın harflerle yazılan gerçekten de büyük ve emsalsiz zaferlerden biridir. Yurdun dört bir yanından Ulusal Kurtuluş mücadelesine katılarak canını ortaya koyan kahramanlarımızı minnetle anmak, onların kazandığı bağımsızlığı korumak hepimizin olduğu gibi gelecek nesillerinde görevidir.

Çünkü 30 Ağustosta Türk milletinin istikrarlı, kararlı ve inançlı duruşu karşısında hiçbir başarı elde edemeyeceklerini anlayan işgal kuvvetleri, bundan 100 yıl önce olduğu gibi bugün de hala Anadolu’yu parçalamak, Türkiye Cumhuriyeti Devletini güçsüz kılmak için ellerinden gelen her türlü oyunu oynamaya devam ediyorlar.

Bu büyük zaferin ardından geçen 100 yıllık süreç içinde, her türlü delalet ve hıyanet içerisinde olanların oynadıkları karanlık oyunlara rağmen milletçe el birliği ve gönül birliği ile kurup geliştirdiğimiz Türkiye Cumhuriyeti, bugünkü demokratik ve dinamik yapısıyla artık dünyada seçkin ve saygın bir konuma sahip hale gelmiştir.

Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyetimizin kurucusu, Büyük Taarruz’un Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal’i ve İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını minnetle yâd ediyor, tüm şehitlerimize ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar

Çınar, “Türk milletinin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 100. Yıl dönümünü kutlamanın onurunu yaşıyoruz.” dedi.

Çınar'ın mesajı şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan Başkumandanlık Meydan Muharebesinin 100. Yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımlayan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Savaşı ile vatan topraklarımız düşman işgalinden kurtarılmış, milletimiz hürriyet ve bağımsızlık içinde yaşama onuruna kavuşmuştur.

Birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde; kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere, 30 Ağustos Zaferi ile tüm mazlum halklara da örnek teşkil edecek biçimde unutulmayacak bir ders vermiş olan kahraman ecdadımız, hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiştir. Bu zafer, milletimizin bağımsızlık ve hürriyet mücadelesinin simgesidir.

Cumhuriyetimizin kuruluşunu hazırlayan, Millî Mücadeleyi zaferle taçlandıran, milletimize özgürlük kazandıran, bayrağımızın onurla dalgalandığı vatan topraklarını bizlere bırakan kahramanlarımızla ne kadar gurur duysak azdır.

Aziz milletimiz, geçmişten aldığı ilhamla, şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emanetin sorumluluğunun idrakinde, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde, hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, büyük zaferin yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm kahramanlarımızı, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnet, şükran ve rahmetle anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder

Güder, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımlayarak, “30 Ağustos Zaferi; hürriyetine, istiklali ve istikbaline olan bağlılığıyla Türk milletinin, emperyalist güçlere emsalsiz bir ders verdiği gündür” dedi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderlik ettiği ve kahraman milletin birlik, beraberlik, azim ve inancıyla vücut bulan 30 Ağustos zaferinin 100. yıl dönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Güder, Türk milletinin tarihin her döneminde altın harflerle nice destanlar yazdığını vurguladığı mesajında; “Biz bugünlere çevremizi sarıp sarmalayan ve manevi kalkanlarımız olan şehitlerimiz sayesinde geldik. Biz bugünlere yıkılmaz birer sur gibi dimdik ayakta kalmış olan gazilerimiz sayesinde geldik. Biz bugünlere Hakk’ı daima üstün tutan, doğruluktan ve adaletten ayrılmayan ecdadımız ve manevi mimarlarımızın duaları sayesinde geldik. Bu destanlar öyle akşamdan sabaha yazılmadı. Bu destanları yazan kalemler asırlar boyunca iman mürekkebiyle ıslandı, milli ruhla kavrandı; birlik, beraberlik ve bütünlükle korundu, kardeşlikle saklandı. Vatanımıza, bayrağımıza, namus ve şerefimize tasallut etmeye kalkışan tüm güçlere ve şer odaklara, her türlü melanete ve musibete hep birlikte karşı durduk. İşte biz zaferleri böyle kazandık, kahramanlık destanlarını böyle yazdık” ifadelerini kullandı.

Türk tarihinde Ağustos ayının anlam ve öneminin çok büyük olduğunu dile getiren Başkan Güder, şunları kaydetti:

“30 Ağustos, 1071'de Malazgirt'te açılan sayfanın altına 1922 yılında vurulan şanlı mühürdür. Bu bakımdan, 30 Ağustos aziz milletimiz için çok özel bir anlam ve öneme sahiptir, hepimizin ortak bayramıdır, hepimiz için bir iftihar vesilesidir. Övünç ve kıvanç kaynağımızdır. Böyle önemli günlerin idrak ve şuuruyla tarih okunduğunda görülecektir ki, Malazgirt'in Sakarya'dan, 30 Ağustos zaferinin 15 Temmuz'daki milli irade ve ruhtan farkı yoktur. Ecdadımızın azim, iman ve heyecanı, bugünümüzün, güçlü geleceğimizin sağlam temellerini oluşturmuştur. Bu topraklarda, şanlı bayrağımızın gölgesinde sonsuza kadar birlik ve kardeşlik içinde yaşayacağımızı bir kez daha tüm dünyaya haykırıyoruz. Vatanına, bayrağına ve toprağına sevdalı olan bu millet, hürriyetine, istiklal ve istikbaline, huzur ve istikrarına dikilen gözleri hiç tereddüt bile etmeden söndürecek, her türlü hile ve desiseyi, tertip edenleriyle birlikte gerekirse bu topraklara gömmesini de bilecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, büyük zaferin 100’üncü yıl dönümünde; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanı uğruna canlarını hiçe saymış tüm şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. 30 Ağustos Zafer Bayram’ımız kutlu olsun.”

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin

MESOB Başkanı Şevket Keskin, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajı şu şekilde:

“30 Ağustos Zafer Bayramımız hepimize kutlu olsun.

Türk milletinin Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde verdiği bağımsızlık mücadelesi tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık destanıdır. 30 Ağustos Zaferi ile sadece vatan toprakları düşmandan kurtarılmamış, milletimizin bağımsızlık ve özgürlüğü tüm dünyaya duyurulmuştur.

Milletimizin en zor koşullar içinde bile bağımsızlığını korumuş olması, birliğimizin, geleceğimizin ve gücümüzün güvencesidir. Türk milletinin ordusuyla tek bir yürek ve yumruk halinde birleşerek gösterdiği cesaret, kahramanlık ve vatan sevgisi dün olduğu gibi bugün ve yarında bu topraklarda var olmaya devam edecektir.

Vatan olarak kabul edilen ve ilelebet vatanımız olacak olan bu toprakların işgallerden nasıl kurtarıldığını, zaferlere ulaşmak için Türk halkının kıt imkânlar ve zor şartlarda yaptığı mücadeleleri gelecek kuşaklara aktarmak ve yaşatmak gerekmektedir.

Esnaf ve sanatkar camiası; Türk Milletinin imandan saydığı vatan sevgisini ve hiçbir şeyle değişmeyeceği özgürlüğünü her şeyin üzerinde tuttuğunu açıkça ortaya koyduğu 30 Ağustos Zaferinin ruhunu, asla unutmamıştır, unutmayacaktır, unutturmayacaktır.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nı coşkuyla yürekten kutluyoruz.

Esnaf ve sanatkar camiası olarak başta Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile 30 Ağustos Zaferinin Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşlarını, tüm şehitleri ve gazileri minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad olsun.”

Pütürge-Doğanyol Eğitim Vakfı (PDEV)  Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Şener

PDEV Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Şener “30 Ağustos, Anadolu'nun ebediyete kadar Türk yurdu olarak kalacağının dünyaya ilan edildiği gündür” ifadesini kullandı.

Türk milletinin şanlı tarihinin zaferlerle dolu olduğunu belirten PDEV Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Şener, mesajında “Tarihimizin en önemli dönüm noktası ve milletimizin hürriyet ve bağımsızlık fikrinin ölmez bir abidesi olarak tarihteki yerini alan “30 Ağustos Zafer Bayramı” aynı zamanda bağımsız yaşamak isteyen birçok Ulus’a da yol göstermiştir. Milletimizin bağımsızlık uğruna gösterdiği azim ve kararlılığın tüm dünyaya ilan edildiği büyük zaferin 100. yıldönümünü milletçe kutlamanın mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz.” dedi.

PDEV Başkanı Şener açıklamasının devamında; “100 yıl önce Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletimiz, dünyada emsali görülmemiş bir bağımsızlık savaşından zafer ile çıkmıştır.  Cumhuriyetimizin kahramanlarını anmak için her yıl gururla kutladığımız 30 Ağustos Zafer Bayramı, Türk milletinin bağımsızlığından asla vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya gösterdiği en değerli ve en milli gündür.

Bu duygu ve düşüncelerle 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı yürekten kutluyor, başta milli mücadelemizin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimizi minnet ve şükranla selamlıyorum.” ifadelerine yer verdi.

-MHP İl Başkanı Mesut Samanlı

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, 30 Ağustos Zafer Bayramı sebebiyle bir mesaj yayınladı. Yayınladığı mesajda; "Tüm mezalime ve yurdumuzu bölmeye çalışanlara karşı dimdik ayaktayız. Hiç kimsenin cennet vatanımız üzerinde planlar yapmasına ve hayaller kurmasına izin vermeyecek; ömrümüzü bunun hayaline yeltenenlere karşı durarak geçireceğiz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun." diyen Başkan Samanlı'nın mesajının devamı şöyle;

" Bugün şanlı bir zaferin ardından geçen 100. yılı kutluyoruz. Tam yüzyıl önce tüm dünyaya, emsali ve muadili görülmemiş bir zafer gösterdik. Azdık; ama korkmadık, çoklar diye çekinmedik. Çarıksız ayakla, boş mideyle; ama sonsuz bir inançla zaferden zafere koştuk. Yok etmek isteyenlere inat hep var olduk; mahşere değin de var olmaya ve dünyaya nizam vermeye devam edeceğiz.

Ne mutlu bizlere ki; yurt tuttuğumuz bu topraklarda, ay yıldızlı sancağımızın gölgesinde yaşamak ile şereflendirildik. Bu uğurda can verdik, kan döktük; ama tek bir karış toprağımızı kimselere vermeyeceğimizi bir kez daha kanıtladık. Gerek dokuz yüzyılı aşkın bir süre evvelinde kazandığımız Malazgirt Zaferi’nde gerekse yüzyıl önceki Büyük Taarruz’da Türk’ün yenilmez olduğu gerçeğini tarihe altın harflerle yazdık. Biliyoruz ki; Türk Milleti, zaferlerle dolu bir tarihe sahiptir.

Türk Milleti durdurulamaz. Durdurmaya çalışanların akıbeti berbat oldu, olmaya da devam edecek. Bizler, atalarımızın kanını taşıyor ve bu vatan için serden geçiyoruz. Meydanı Türk ve Müslüman düşmanlarına bırakmamızı bekleyenler, mahşer gününe kadar umutsuzca beklemek zorunda kalacaklar.

Tüm mezalime ve yurdumuzu bölmeye çalışanlara karşı dimdik ayaktayız. Hiç kimsenin cennet vatanımız üzerinde planlar yapmasına ve hayaller kurmasına izin vermeyecek; ömrümüzü bunun hayaline yeltenenlere karşı durarak geçireceğiz.

Kıymetli Hemşehrilerim; Vatan toprağımız ilelebet Türk Milleti'nin ayak sesleriyle dolsun. Bu ülkenin birbirinden kıymetli her bir evladı her daim zaferlerle coşsun, 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun."

-İyi Parti İl Başkanı Hakan Yılmaz

Tarihi zaferlerle dolu aziz milletimiz ve şanlı ordumuzun, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığı büyük zaferin 100. yıl dönümünü kutlamanın heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Kanımızla, canımızla kazandığımız zaferin üzerinden 1 Asır geçmesine rağmen duyduğumuz heyecan ebediyete kadar süreceğinin bir göstergesidir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, 26 Ağustos'ta başlayan ve 30 Ağustos 1922'de tarihe altın harflerle yazılmış eşsiz bir zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muhaberesi ile vatan topraklarımız kurtarılmış, Türk Milleti, hürriyet ve bağımsızlık içinde yaşama onuruna kavuşmuştur.

Milletimiz bu zaferle, milli hâkimiyet, birlik ve beraberlik anlayışı içerisinde, kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere, tüm mazlum halklara örnek teşkil edecek biçimde unutulmayacak bir ders vermiş; hiçbir şekilde bağımsızlık ve hürriyetinden ödün vermeyeceğini, sonsuza kadar var olacağını tüm dünyaya kabul ettirmiştir.

30 Ağustos Zaferi, önemli bir askeri başarı olmanın yanında milletimizin sarsılmaz azminin, sahip olduğu üstün iradenin, vatan ve millet sevgisinin, eşsiz kahramanlığın, güçlü birlik ve beraberliğin de unutulmaz sembolüdür.

Bu zafer; bütün yokluklara, imkânsızlıklara rağmen yüreği vatan sevgisi ve imanla dolu ordumuzun, milletle kenetlenerek gösterdiği büyük kahramanlıkların ve şanlı mücadelenin sonucunda elde edilen büyük bir zaferdir.

Tarih boyunca gücünü, birlik, beraberlik ve kardeşliğinden alan milletimizin sahip olduğu mukaddes değerler etrafında oluşturduğu bu kenetlenme anlayışı ve Büyük Taarruz Ruhu, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da karşılaşacağımız badireleri aşmamızda en büyük güvencemiz olacaktır.

Bu vesileyle, İstiklal Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını, bugüne kadar mukaddes değerler uğrunda canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimizi minnetle yâd ediyorum. Milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum."

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar