SON DAKİKA

500 Yıllık Cami Yunanistan'da Değil, Eskimalatya'da Yok Edildi

Yunanistan'da İslam ve Türk izini taşıyan ne kadar tarihi eser varsa hepsi yok edildi. Eskimalatya'da ise, tarihi geçmişi 500 yıl olan, velev ki hiç bir özelliği olmasa bile bir cami mahkeme kararı uygulanmayarak yok edildi. Caminin yerine çim ekildi ve çay bahçesi olarak kullanılıyor.

500 Yıllık Cami Yunanistan'da Değil, Eskimalatya'da Yok Edildi
A- A+
Reklam

24 Ocak 2020 tarihinde Elazığ- Sivrice merkezli olarak meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde ağır hasar alan Eskimalatya'daki Miralay Şah Ali Bey Cami için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020 yılında çıkarılan yıkım kararının yargı tarafından kesin olarak durdurulması kararı, 6 Şubat depremlerinin ardından Battalgazi Belediyesi tarafından caminin yıkılması nedeniyle uygulanmayacak.

Elazığ depremi sonrası Battalgazi Belediyesi'nin Eskimalatya'ya meydan kazandırılması için hasar aldığı gerekçesiyle yıkmaya çalıştığı caminin yıkımının durdurulması için bir avukat tarafından İdare Mahkemesi'ne dava açılmıştı. Battalgazi Belediyesi, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı'nın hemen karşısında bulunan camiyi, 6 Şubat depremlerinden de etkilendiği gerekçesiyle, depremden hemen sonra yıkması ve yerini meydana katıp çay bahçesi yapması nedeniyle uygulanabilecek bir karar olmaktan çıktı.

Elazığ depremi ardından yıkılmak istendi..


Eskimalatya'nın Alacakapı Mahallesi'nde Silahtar Mustafapaşa Kervansarayı’nın giriş kapısının karşısında, tamamı Battalgazi Surları Üçüncü Derece Arkeolojik Sit Alanında kalan 1. grupta korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli en az 500 yıllık geçmişi olan Alacakapı Mescidi olarakda bilinen Şah Ali Bey Mescidi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından “24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen depremde ağır hasar gördüğü, çevrede can ve mal güvenliği açısından tehlike saçtığı gerekçesiyle” yıkılmasına karar verilerek, tapudaki “1. grupta korunması gerekli taşınmaz kültür varlığıdır" şerhinin terkin edilmesine, İdare ve müze müdürlüğü uzmanlarınca korunması uygun görülen yapı elemanlarının uygun bir yere nakledilmesine kararı verilmişti.

Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 1 Ekim 2020 tarihli yıkım kararının iptali için Malatya Barosu Avukatlarından Kevser Kazan, Malatya 2. İdare Mahkemesi’ne dava açılmıştı. Malatya 2. İdare Mahkemesi 8 Eylül 2021 tarihli kararı ile caminin yıkılmasına ilişkin Kültür ve Turizm Bakanlığının kararını iptal etti.

Cami yıkıldıktan sonra mahkemeden karar çıktı: "Yıkamazsınız!”
Kültür ve Turizm Bakanlığı ise Malatya 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği yıkımı iptal eden kararın iptal edilmesi için Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu. Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi İkinci İdari Dava Dairesi kararını 29 Aralık 2023 tarihinde verdi. Kararda, “Dosyadaki belgeler ile istinaf dilekçesindeki iddiaların incelenmesinden; istinaf başvurusuna konu kararın ve dayandığı gerekçenin hukuka ve usule uygun olduğu, kararın kaldırılmasını gerektirecek yasal bir sebebin bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Açıklanan nedenlerle Malatya 2. İdare Mahkemesince verilen 8 Ekim 2021 gün  ve 2021/ 621 sayılı karara karşı yapılan istinaf başvurusunun reddine, …” denildi. Karar temyiz yolu kapalı olmak üzere kesin olarak oy birliği ile verildi.

Battalgazi Belediyesi, cami yerini çay bahçesi yaptı 
Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi’nin kesin kararı ile yıkımı durdurulan Şah Ali Bey Mescidi, 6 Şubat depremlerinin ardından Battalgazi Belediyesi tarafından yıkılarak meydan düzenlenmesi yapıldı ve yerine çim ekimi yapıldı.

Mahkeme kararı beklenilmeden yapılan iş ve işlemler için Malatya Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturma açması bekleniyor.

Bu arada bazı partiler tarafından ise caminin yok edilmesine yönelik olarak suç duyurusunda bulunulacağı belirtiliyor.

ARŞİV FOTO:  (Mehmet GÖRESİYE- malatyahaber.com)

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar