SON DAKİKA

AFAD'dan “Malatya'nın Afet Bölgesi Durumu” açıklaması

AFAD'dan “Malatya'nın Afet Bölgesi Durumu” açıklaması
A- A+

AFAD Başkanlığı Malatya'nın AFAD tarafından az hasar alan iller kategorisine alındığı iddialarına ilişkin olarak yapılan açıklama da, “eşleştirmede Elazığ ilimiz ile ilgili olarak ilk anda verilmiş bir “genel hayata etkili afet bölgesi kararı” olmadığı için, Elazığ ilimiz, Malatya’ya destek il olarak belirlenmiştir. Daha sonraki dönemde Elazığ ilimizin de “genel hayata etkili afet bölgesi” kapsamına alınmasıyla birlikte, bu görevlendirmeler iptal edilmiştir” denildi.

AFAD Başkanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde: 

Afetin ilk günlerinde “genel hayata etkili afet bölgesi” olarak ilan edilen illerimizde, afete yönelik acil ödemelerin daha hızlı yapılabilmesi için, illerimiz arasında eşleştirme yapılmıştır. Bu kapsamda, afet bölgesindeki illere karşılık gelen destek iller belirlenmiştir. Bu eşleştirmede Elazığ ilimiz ile ilgili olarak ilk anda verilmiş bir “genel hayata etkili afet bölgesi kararı” olmadığı için, Elazığ ilimiz, Malatya’ya destek il olarak belirlenmiştir.

Daha sonraki dönemde Elazığ ilimizin de “genel hayata etkili afet bölgesi” kapsamına alınmasıyla birlikte, bu görevlendirmeler iptal edilerek, aşağıda belirtildiği şekilde tekrar eşleştirme yapılmıştır.

Depremin ilk günlerinde arama kurtarma ve diğer acil işlerin hızlıca yönetilmesi için böyle bir eşleştirme yapılmış olup, bu eşleştirmelerin depremin illerimize etkisiyle ve büyüklüğüyle herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Kaldı ki, sonrasında yapılan bu değişiklik, ikinci bir metinle de düzeltilmiştir.

Tamamen teknik ve süreci hızlandırmaya yönelik bu işleyişi, Malatya’ya veya başka herhangi bir ilimizin afetsellik boyutuyla ilişkilendirilmemesi gerektiği hususunu kamuoyunun bilgilerine saygıyla arz ederiz.

Afetten etkilenen illerimizden;

-Kahramanmaraş ilimizin Zonguldak İl AFAD tarafından incelenmesi,

-Hatay ilimizin Trabzon İl AFAD tarafından incelenmesi,

-Malatya ilimiz, Başkanlığımız desteğiyle Malatya İl AFAD ile birlikte incelenmesi,,

-Adıyaman ilimizin İzmir İl AFAD tarafından incelenmesi,

-Diyarbakır ilimizin Başkanlık tarafından incelenmesi,

-Adana, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Gaziantep ve Elazığ illerimiz il AFAD tarafından incelenmesi yapılmaktadır.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

 • Osman yüksek (1 yıl önce)
  DARENDE balaban kasabası yapılmış olan 61 adet afetzede konutunun konut numaraları belirsizliği birçok sorunlara sebebiyet vermektedir bu konutların ilk projelendirildigi dönemde numaraların hangi konuta ait oldukları konusunda afet acil kurumunun ilgili birimleri uyarması gerekir bu konutlarin baş tarafına veya son tarafıma sonradan yapılmış ikametlerin 1-numaraya veya 62 numaraya eklenmesi uygun olmadığı gibi resmi işlemlerde,adres güncellemede,adres tespitinde sorunlara sebep olmaktadır ilçe nüfus müdürlüğü sonradan bina yakınlarına ev yaptıranların konutlarina ait fatura getirenlere afet konutlarının numarasını göstererek konut numarasını afet konutlarının numaralarını almaktadırlar bu karışıklığın konutların numarasının tekrar,tekrar, değişmesine bu davranışında adres değişikliğini bozmaktadır.Hizmet getiren hiçbir kurumun bu numaralarin önüne geçmeye hakkı yoktur .Bu afet konutlarının gerçek numaralarının İlçe nüfus müdürlüğüne acil olarak bildirilmesini bu konuda hizmet götürün EDAS, büyükşehir gibi kurumlara bildirmesi biz vatandaşların resmi işlemlere zamanında yetismesi bakımından önem arzetmektedir
  0
  0
  Yanıtla
Çok okunanlar