SON DAKİKA

"AK Parti'ye verdiği zarara rağmen koruyor"

A- A+

"AK Parti'ye verdiği zarara rağmen koruyor"

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı Malatya Turgut Özal Üniversitesi  (MTÜ) ile birlikte toplam 15 üniversitede yeni dönem için rektör adaylığı başvuru sürecini başlattı. Geride kalan yaklaşık 4 yıllık görev süresinde çok kötü sınav veren, adı birçok yolsuzluk, usulsüzlük ve skandala karışan Aysun Bay Karabulut'un da bu göreve yeniden talip olduğu bildirildi.

Ankara'da ikamet eden ve ‘arada sırada Malatya’ya gelen' Rektör Aysun Bay Karabulut, yeni dönem rektörlük sürecinde yeniden görevlendirilebilmek umuduyla, yaklaşık 1 aydır Malatya’da bulunuyor.

Rektör Karabulut'un  kamuoyunda gündeme gelen  tüm iddialara rağmen görevden alınması gerekirken yeniden bu göreve talip olmasının, yaptığı tüm usulsüzlüklere, yanlışlara ve partisi AK Parti'ye verdiği zarara rağmen, tüm bunlar karşısında kayıtsız kaldığı gibi görevde kalmasına tüm gücünü kullanarak tam destek veren Milletvekili ablası Öznur Çalık'tan kaynaklandığı ifade ediliyor.

ADAYLIK BAŞVURULARI BAŞLADI..

YÖK’ün kurumsal web sayfasında “15 Üniversite İçin Rektör Adaylığı Başvuru İlanı” başlığı altında yapılan açıklamada, Malatya Turgut Özal Üniversitesi ile birlikte toplam 15 üniversitede rektör ataması yapılacağı belirtilerek, rektörlük için başvuru sürecinin 12 Ağustos 2022 tarihinde mesai bitiminde sona ereceği bildirildi.

YÖK Başkanlığından yapılan açıklama şu şekilde:

“2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası ve 3 sayılı "Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnam​esi" hükümleri ve "Rektör Adayı Olmak İsteyenlerin Başvurusuna İlişkin Usul ve Esaslar" uyarınca Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Eskişehir Teknik Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi ve Trabzon Üniversitesine rektör ataması yapılacaktır.”

YÖK açıklamasında Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde rektör adayları için belirlenmiş olan şartları taşıyan adayların 12 Ağustos 2022 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuruda bulunabilecekleri kaydedildi.

Ankara'da ikamet eden ve ‘arada sırada Malatya’ya gelen' Rektör Aysun Bay Karabulut, yeni dönem rektörlük sürecinde yeniden görevlendirilebilmek umuduyla, yaklaşık 1 aydır Malatya’da bulunuyor.

YÖNETMEYİ BAŞARAMADI AMA VAZGEÇMİYOR!..

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğü için Eylül 2018 tarihinde atanan ve kurumsal çalışmalardan çok, üniversiteyi idare tarzı, yasadışı uygulamaları, skandalları ile gündeme gelen, AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın kız kardeşi Rektör Aysun Bay Karabulut’un yeniden adaylık başvurusunda bulunacağı, bunun yanında en az 10 yeni rektör adayı isminde rektörlük için başvuru yapacağı öğrenildi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ndeki görevi süresinde 9 rektör yardımcısı, 5 genel sekreter ve onlarca daire başkanı ve şube müdürü değiştiren ve zamanının büyük bir bölümünü, ailesinin yerleşik olduğu Ankara’da geçiren, üniversiteyi hiçbir yetkisi bulunmayan kocası Ercan Karabulut'la idare eden, görevinin hemen ilk iki yılında izah edemediği bir şekilde hızla zenginleştiği iddialarına yanıt veremeyen Aysun Bay Karabulut, Ankara ve İzmir’de almış olduğu lüks villalara ait tapular ile sahibi oldukları 5 aracın fotoğraflarının bazı medya kuruluşlarında yayınlanmasına karşın kamuoyunu ikna edebilecek bir açıklama yapamamıştı.

Ankara'da ikamet eden ve ‘arada sırada Malatya’ya gelen' Rektör Aysun Bay Karabulut, yeni dönem rektörlük sürecinde yeniden görevlendirilebilmek umuduyla, yaklaşık 1 aydır Malatya’da bulunuyor.

Rektör atama sürecinde, neden olduğu hasarları onarma çabasına girişen Aysun Bay Karabulut'un bu çabaları samimi bulunmadığı gibi, görevden alınması gerekirken yeniden bu göreve talip olmasının, yaptığı tüm usulsüzlüklere, yanlışlara ve partisi AK Parti'ye verdiği zarara rağmen, tüm bunlar karşısında kayıtsız kaldığı gibi görevde kalmasına tüm gücünü kullanarak tam destek veren Milletvekili ablası Öznur Çalık'tan kaynaklandığı ifade ediliyor.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar