SON DAKİKA

Arguvan'ın yüzü gülecek, Yoncalı Barajı su tutmaya seviyesine getirildi

Arguvan'ın yüzü gülecek, Yoncalı Barajı su tutmaya seviyesine getirildi
A- A+

Malatya ve Arguvan  tarımı için çok büyük önem arz eden Malatya Yoncalı Barajı inşaatı tamamlanarak su tutmaya hazır hale getirildi.  

Yoncalı Sulaması İsale Tünelinde TBM ile Kazı Çalışmaları Devam Ediyor 

Bununla birlikte Malatya Yoncalı Sulaması kapsamında yapımı devam eden 9.040 metre uzunluğundaki Yoncalı Sulaması İsale Tünelinde de çalışmaların devam ettiğinin altını çizen DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca, ‘TBM ile tünel açmada 4.560 metre ilerleme sağlanmış olup işte fiziki gerçekleşme % 65 seviyesindedir” dedi.  

Yoncalı Sulaması İnşaat İhalesi Yapılacak 

İşin eş zamanlı faydaya dönüşmesini sağlamak için, Malatya Yoncalı Sulaması İnşaatının ihalesi 2022 yılı içerisinde DSİ Genel Müdürlüğü Proje ve İnşaat Daire Başkanlığımız tarafından gerçekleştirilecek.

Milli Ekonomiye 185 Milyon TL Katkı  

Genel Müdür Akca, açıklamalarını ‘ Temelden 98 metre yüksekliğinde, 114 milyon metreküp su biriktirme hacminde ve 2,25 milyon metreküp gövde dolgu hacmine sahip Malatya Yoncalı Barajının diğer bileşenlerinin tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarladaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede tarımsal istihdama katkı sağlanacak ve yapılacak sulu tarım ile 174 bin 090 dekar tarım arazisinin sulanmasıyla birlikte 2022 yılı birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 185 Milyon TL gelir artışı ayrıca 17.409 kişiye tarımsal istihdam sağlanmasının hedeflendiğini belirterek tamamladı. 

Sulamadan faydalanacak yerleşim birimleri;  

1-Akören 2- Alhasuşağı 3- Armutlu 4- Asmaca 5- Aşağısülmenli 6- Bozan 7- Çavuş 8- Çevreli 9- Ermişli 10- Eymir 11- Gökağaç 12- Gümüşlü 13- Güngören 14- İsaköy 15- Karahöyük 16- Kızık 17- Kömürlük 18- Kuyudere 19- Morhamam 20- Tarlacık 21- Tatkınık 22- Yeniköy 23- Yukarısürmenli 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar