SON DAKİKA

Bakan Kurum açıkladı, “Malatya'da tek bir afetzede evsiz kalmadı”

A- A+

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Malatya’da 24 Ocak Elazığ-Malatya merkezli 6.8 şiddetindeki depremden sonra Malatya’da tek bir afetzedenin evsiz kalmadığını açıkladı. Bakan Kurum’un paylaştığı ve bakanlık tarafından hazırlanan video da depremde en fazla zarar gören Pütürge ilçesi hakkında her hangi bir detay bilgi yer almadı. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama da, “Afeti yaşayan Malatya’mızda el birliğiyle zor günlerin üstesinden geldik.  Yaraları sarmakla kalmadık, benzersiz bir dönüşümü başlattık.  Yeni binalar inşa ettik, tek bir afetzede kardeşimizi evsiz bırakmadık.  Söz verdik, SÖZÜMÜZÜ TUTTUK!” dedi.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabındaki açıklaması ile birlikte bakanlık tarafından hazırlanan bir videoyu da paylaştı. Video da “24 Ocak 2022’de meydana gelen Elazığ merkezli depremden etkilenen Malatya’da yaralar sarıldı. Kentte depremden hasar gören ve yıkılan binaların yerine TOKİ tarafından yerel mimariye uygun, çevreye ve iklime duyarlı, güvenli konutlar inşa edildi.” denildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Laloğlu ise, “Malatya’da yaklaşık şu anda 8 bin konut üretimi yapıldı. 88 derslikli okulumuz tamamlandı, halkımızın, Malatya halkının hizmetine sunuldu” dedi.

Vatandaşların olumlu görüşlerine de yer verilen video da, “Kentteki konutların yanı sıra vatandaşların sosyal ihtiyaçlarının giderilmesine yönelikte çalışmalar yürütüldü. Yeni konutlarda yaşayan vatandaşlar için okullar, camiler ve parklar gibi sosyal donatı alanları yapıldı.” İfadeleri kaydedildi.

Doğanyol ilçesi ile ilgili olarak da bilgi verilen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı videosunda, “Depremde büyük hasar gören Doğanyol ilçesi de adete yeniden inşa edildi. Depremin hemen ardından başlayan çalışmalarla ilçeye yatay mimariye uygun iki katlı konutlar ve işyerleri yapıldı.” denildi.

Doğanyol Belediye Başkanı Hakan Bay ise, “Doğanyol ilçe merkezi depremden en çok etkilenen mahallelerimizin bulundu yer. Yaklaşık 1.5, 2 yıl süren çalışmanın akabinde 317 konut, 1 cami, 56 ticarethaneden oluşan bir kentsel dönüşüm çalışması yapıldı. Bir ilçe tamamıyla yenilendi.” İfadelerini aktardı. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının videosunda deprem üssü olan Pütürge’de yapılan çalışmalar hakkında ise herhangi bir bilgi yer almadı. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar