SON DAKİKA

“Malatya’da ikili eğitim veren okul kalmayacak”

“Malatya’da ikili eğitim veren okul kalmayacak”
A- A+

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Malatya'da 2022 yılındaki yatırım bütçesini 1 milyar 547 milyona çıkarmış oluyoruz. Ben inanıyorum ki bu yatırımlar hızlı bir şekilde gerçekleştiği zaman Malatya'nın eğitim kalitesi çok daha iyi noktaya gelecek” dedi.

 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Malatya Valiliği'nde düzenlenen İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklamada bulundu.

 

Bakan Özer, Malatya merkezde 58 okulun ikili eğitim yaptığını, "yık-yap" kapsamında devam eden çalışmaları 2023'ün ilk aylarında bitireceklerini ve Malatya’da ikili eğitim yapan hiçbir okulun kalmayacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer şöyle konuştu; “Bugün itibarıyla 40 yeni bağımsız anaokulunu yatırım programına dahil etmiş oluyoruz. Bu yatırım programının maliyeti 385 milyon TL. Yeşilyurt'a 15, Battalgazi'ye 15, Doğanşehir'e 2, Arguvan, Yazıhan, Hekimhan, Kuluncak, Pütürge, Darende, Kale, Doğanyol'a 1'er anaokulu yapacağız. 20 yeni ilkokul ve ortaokul yapacağız Malatya'mıza. Bunun maliyeti de 380 milyon. Arapgir'e 1 ortaokul, Battalgazi'ye 5 ilkokul, 4 ortaokul, Hekimhan'a 1 ilkokul, Yeşilyurt'a 7 ilkokul ve 2 ortaokul. Bu yatırımın da maliyeti 380 milyon TL. Yine 4 lise yapacağız 100 öğrenci kapasiteli bir pansiyon ve 3 de atölye yapacağız. Bu yatırımların maliyeti de 120 milyon lira. Yani kısaca 8 milyon doğal gaz, 42 milyon büyük onarım, 385 milyon anaokulu, 380 milyon ilkokul ve ortaokul, 120 milyonluk lise ve atölye yatırımı olmak üzere bugünkü il değerlendirme toplantısında Malatya'mıza 935 milyonluk yeni yatırımı kazandırmış oluyoruz. Malatya'mızda daha önceden planlanmış olan 612 milyon liralık yatırımı da dahil ettiğiniz zaman Malatya'da 2022 yılındaki yatırım bütçesini 1 milyar 547 milyona çıkarmış oluyoruz. Ben inanıyorum ki bu yatırımlar hızlı bir şekilde gerçekleştiği zaman Malatya'nın eğitim kalitesi çok daha iyi noktaya gelecek, sonraki ziyaretlerimizde artık Malatya'da eğitimle ilgili farklı şeyleri konuşuyor olacağız. Bu yatırımların tamamının kente hayırlı olmasını diliyorum."

Toplantıya Toplantıya, Malatya Valisi Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, MHP Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İl Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, ilçe belediye başkanları ve diğer ilgililer katıldı.

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar