SON DAKİKA

Belediye Başkan Adaylıkları için istifa tarihi açıklandı

Belediye Başkan Adaylıkları için istifa tarihi açıklandı
A- A+

Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde aday olacak olanların en geç 1 Aralık 2023 tarihine kadar görevlerinden ayrılmış yada istifa etmiş olmaları gerektiğini duyurdu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun 31 Mart 2024 tarihindeki yerel seçimde aday olmak isteyen kamu görevlileri ile diğer kanun kapsamındaki diğer görevlilerin görevlerinden ayrılma yada istifa etme tarihinin belirlenmesine ilişkin kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yüksek Seçim Kurulu’nun kararına göre; aday olmak isteyen;  Hakimler ve savcılar,  Yüksek yargı organları mensuplar,  Yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları,  Yükseköğretim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeleri, Kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri,  Subay ile astsubaylar, Siyasi partilerin il, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri, Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların, en geç 1 Aralık 2023 Cuma günü saat 17.00'ye kadar görevlerinden ayrılma isteğinde bulunmaları gerektiğine hükmedildi.

Kamu görevlilerinden emeklilik dilekçesi verip aday olacakların en geç 1 Aralık 2023 Cuma tarihinden geçerli olmak üzere emeklilik isteğini belirten dilekçelerini en geç 1 Aralık 2023 Cuma günü saat 17.00 ye kadar vermeleri gerektiği de kaydedildi. 

Yerel seçimde aday olmak isteyen siyasi partilerin il, ilçe yönetim kurulu başkan ve üyelerinin de en geç 1 Aralık 2023 Cuma günü saat 17.00'ye kadar istifa etmeleri gerektiğine de karar kılındı. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar