SON DAKİKA

“Bu kutsallığı biz ‘hemşire' ismini koyarak benimsemiş oluyoruz”

“Bu kutsallığı biz ‘hemşire' ismini koyarak benimsemiş oluyoruz”
A- A+

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde Hemşireler Günü nedeniyle bir tören düzenlendi. 

Tören Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Erdem, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahin Direkel, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seyhan Çıtlık Sarıtaş, İnönü Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Behice Erci, çok sayıda akademik, idari personel ve öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi. 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, Türk dilinde “hemşire” olarak yer verilen ve “kız kardeş” olarak bilinen bir kelime ile çevrilmesine dikkat çekerek, mesleğin hoşgörü ve anlayışı beraberinde getirdiğini belirterek, “Küresel salgının başlangıcında hemşirelerimiz, hekimlerimiz sadece cerrahi bir maskeyle hastalarına hizmet vermeye başlamışlardı. Kendi yakınına dahi dokunmak istemeyen kişiler söz konusuyken hemşirelerimiz, hekimlerimiz, tüm sağlıkçılarımız hiç korkmadan sadece cerrahi maske ile bu hizmetleri verdiler. Küresel salgında ülke olarak büyük bir başarıyla bu imtihandan geçmiş olduk. Yine deprem zamanında hemşirelerimiz depremzede olmalarına ve belki yakınlarından haber alamadıkları halde acilde yoğun bir şekilde gelen hastalara hizmet vermeye devam ettiler. Bu kutsallığı biz ‘hemşire’ ismini koyarak benimsemiş oluyoruz. Şu anda 4 Doçent, 1 doktor öğretim üyesi ve 2 araştırma görevlisi ile eğitim öğretime devam etmekteyiz. Kaliteli bir eğitim vermeye çalışıyoruz. Stajlarda da hocalarınız mutlaka yanınızda olmaya çalışacaklar. Genç dinamik bir ekip ile çalışmaktayız. 2023-2024 eğitim yılında İç hastalıkları hemşireliği ve cerrahi hastalıkları hemşireliği anabilim dalında yüksek lisans öğrencisi kabulüne başladık. Bu gün itibari ile 156 lisans ve 14 yüksek lisans öğrencisi ile eğitim öğretime devam etmekteyiz. Hem ulusal hem uluslararası arenada görünürlüğü artan bir fakülte olmak için emin adımlarla yürüyoruz.” Şeklinde konuştu.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahin Direkel konuşmalarına Hemşirelik bölümünün fakültenin ilk açılan bölümlerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Dünya genelinde 1954, ülkemizde 1964 yılından beri Florence Nightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs Hemşireler Günü ve 12-18 Mayıs arası ise "hemşirelik haftası" olarak kutlanmaktadır. Eskiden kız kardeş anlamında hemşirem denilirdi. Bu da hemşirelik mesleğinin oldukça kutsal olduğunu ve en yakın kardeşi gibi gördüğünü ortaya koymaktadır. Hemşirelik denilince aklımıza Florence Nightingale ve Gevher Nesibe gelmektedir. Hemşireler sağlık ekibinin en önemli parçalarından biridir. Hemşirelik fedakârlık gerektiren belli ilkeleri, belli kuralları olan bir meslektir. Hemşire sır saklar, görev bilincine sahiptir ve hiçbir şekilde din, dil, ırk, mezhep ayrım yapmaksızın herkese fedakârca hizmet eden kişidir. Hemşire hiçbir zaman hastayı hayati tehlikeye sokacak bir girişimde bulunmaz ve hemşire devamlı kendini geliştirir, yetiştirir ve daima iyi seviyeye gelmek için elinden gelen bütün gayreti gösterir. Hemşirelik; bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını ve esenliğini koruma, geliştirme ve hastalık halinde iyileştirme amacına yönelik hemşirelik hizmetlerinin planlanması, örgütlenmesi, uygulanması, değerlendirilmesi ve eğitiminden sorumlu bir sağlık disiplinidir. Ülkemiz hemşirelik eğitiminde dünya standartlarını yakalamış, hatta bazı alanlarda geçmiş durumdadır.” ifadelerine yer verdi. 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seyhan Çıtlık Sarıtaş ise konuşmalarına “Sağlık tüm insanlar için zorunlu vazgeçilmez temel ihtiyaçlardan biridir. Tüm Dünya da olduğu gibi ülkemizde de sağlık hizmetlerinin ulaşılabilir, kaliteli sunulabilmesi, sağlıkta ekip çalışması ile mümkündür. Hemşire, bu ekip hizmetinin en temel unsurlarından biridir. Hemşirelik çağlar boyunca çeşitli aşamaları geçerek bugünkü modern ve insan onuruna yakışır biçimde bakım kalitesi sunarak gelmiştir. Hemşirelik mesleği. Dünyada serbest dolaşım hakkı olan 8 meslekten bir tanesidir. Ülkemizde sağlık alanında en çok istihdam edilen meslek hemşireliktir.” ifadelerine yer vererek başladı. 

İnönü Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Behice Erci konferansında şunları söyledi,  “Hemşireler, hasta bakımında bitkisel ilaçlar ve tedavi edici teknikler kullanmışlardır. Bu yüzyıldan sonra hemşirelik için gerileme dönemi başlamıştır. İslamiyet'in doğuşuyla hasta bakımı önem kazanmış. Savaşlarda yaralı askerlere bakan kadınlar vardı. Yaralı ve hasta bakımı için ilk kadın topluluğu peygamber efendimiz zamanında kurulmuştur. Fiziksel gereksinimleri karşılayan, hekimlere tabi olan, hastalığa odaklanmış bir meslekten, bütüncül bakım veren, özerk ve sağlığa odaklanmış bir mesleğe dönüşmüştür.Hemşirelik, son birkaç on yıl içinde, geleneksel bakım verme rolünden, klinik uygulama ve araştırmaya derinlemesine gömülü bir rol haline gelerek, dikkate değer bir dönüşüm geçirmiştir. Günümüzde araştırmacı hemşireler ve pratisyen hemşireler, uzmanlıkları, hasta memnuniyeti ve bakımına olan katkıları nedeniyle güvenilen, sağlık hizmetlerinde önemli kişilerdir.”

malatyayenises.com

malatyagazete.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar