SON DAKİKA

ÇALIK'IN BACISI ADALET BAKANININ HABERİNİ DE ENGELLETMEK İSTEMİŞ... MAHKEMEDEN KESİN RED

ÇALIK'IN BACISI ADALET BAKANININ HABERİNİ DE ENGELLETMEK İSTEMİŞ... MAHKEMEDEN KESİN RED
A- A+

Malatya Adliyesinde ilginç bir süreç yaşandı. Eski Milletvekili Öznur Çalık'ın bacısı ve Malatya Trugut Özal Üniversitesi Eski Rektörü Aysun Bay Karabulut'un Malatyahaber.com'da yer alan  ve ana konusu  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un açıklamasını oluşturan ve  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un fotoğrafı ile birlikte yayınlanan "Yetkisini Yanlış Kullananlara Asla Müsaade Edilmeyecek" başlıklı haber için  Malatya 3. Sulh Ceza Hakimliği'ne Erişim Engeli Alınması için başvurduğu, ançak mahkemenin 25.10.2023 tarih kararı ile RED etttiği, bunun üzerine Malatya 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurarak itiraz etitği, ancak Malatya 1. Sulh Ceza Hakimliği'nin  itirazı red etti. 

Malatyahaber.com'da yer alan 16 Ekim 2023 tarihli "Yetkisini Yanlış Kullananlara Asla Müsaade Edilmeyecek" başlıklı haberin içeriği şu şekilde:

"Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Anadolu Adliyesinde yaşandığı iddia edilen, rüşvet karşılığı erişim engeli, tahliye, vb. kararların çıkarıldığı da dahil  yasa dışı ve hukuk dışı iş ve eylemlerle ilgili olarak HSK Teftiş Kurulunca müfettiş görevlendirildiğini açıklayarak, “Somut delillerle ortaya konulan ve suç teşkil eden hiçbir iş ve eylem karşılıksız kalmayacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kaydetti

“İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Hâkimler ve Savcılar Kuruluna gönderilen ihbar dilekçesinde bahsedilen iddialarla ilgili olarak HSK ilgili dairesince gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmış olup, verilen inceleme ve soruşturma izni üzerine HSK Teftiş Kurulunca müfettiş görevlendirilmiştir.

Hakimler ve Savcılar Kurulu, Anayasa ve mevzuatımızdan aldığı yetki ile bahse konu iddiaları titizlikle araştıracak, yapılacak inceleme ve soruşturma sonucunda gerekli işlem tesis edilecektir. 

Somut delillerle ortaya konulan ve suç teşkil eden hiçbir iş ve eylem karşılıksız kalmayacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Bununla birlikte; söz konusu ihbar dilekçesi ile gündeme getirilen bazı iddialarla ilgili olarak genelleme yapıp adaletin tecellisi için fedakarca çalışan yargı teşkilatımızın tüm mensuplarını töhmet altında bırakacak ve adalete güveni zedeleyecek açıklamalar ve yorumlardan kaçınmak gerekir. 

İster yargı içinden ister dışından; yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili olarak yanlış tutum ve davranışlara tevessül edenlere asla müsaade edilmeyecektir."

malatyahaber.com da HAKSIZ, KANUNSUZ VE HUKUKSUZ KARARLARIN MÜŞTEKİSİ..
Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) eski rektörü Aysun Bay Karabulut, rektörlük görevi sırasında ve sonrasında hakkında malatyahaber.com'da çıkan tamamına yakını soruşturma konusu olan ya da kamuoyuna yansıyan, yalanlanamayan haberlerdeki yolsuzluk, yasa dışı uygulamalar, usulsüzlük, skandallar, kamuoyunu aldatma, haksız zenginleşme, sabıkalı şahısları da dahil etmek suretiyle tehdit vs. iddialarının yer aldığı çok sayıda habere "erişim engeli" getirme çabasının büyük kısmında, hukuk ve yasa dışı uygulamalar, "hukuk skandalı" olarak yorumlanan kararla bu amacına ulaşmıştı.

Başsavcısının iddialarıyla gündeme gelen İstanbul Anadolu Adliyesi, daha önce Aysun Bay Karabulut'un rektörlük görevi sırasında hakkında çıkan haberlerle ilgili Malatya Adliyesi'nden talep ettiği "erişim engelleme" kararlarını çıkartamayınca, talebin tarafları  ve konusu itibari ile  yetkisi olmayan İstanbul Anadolu Adliyesi'ne başvurarak, bazı haberlerle ilgili erişim engeli kararını bir hafta sonuna denk getirilerek aldırabilmiş, malatyahaber.com'un buna karşı yaptığı itiraz da yine aynı adliyenin bir başka mahkemesi tarafından reddedilmişti. malatyahaber.com, bunun üzerine kararı veren hakimleri HSK'ya şikayet etmişti.

Aysun Bay Karabulut, İstanbul'dan yeni bulduğu bir avukat aracılığıyla son iki ay içerisinde,  daha önce erişim engelleme talepleri reddedilen kendisi, kocası, üniversitedeki iş birlikçileri, kendisine destek veren sözde basın mensuplarıyla ilgili haberlerin de içerisinde bulunduğu çok sayıda haberin erişime engellenmesi talebini Malatya Adliyesi'ndeki Sulh Ceza Hakimliği'ne iletmiş, avukatın adından, temsil ettiği yer ve temsil ünvanı başta olmak üzere çok sayıda yanlışın yapıldığı bir kararla 60'a yakın haberine incelenmeden araştırılmadan 1 gün içerisinde erişim engeli getirilmişti. 

Erişim engeli talebine yapılan itirazda, ilk karar nedeniyle konunun esasına girilmesine gerek kalmadan sadece usul yönünden açıkça red kararı verilmesi gerekmesine karşın bu durum gözardı edilmişti. 

Talep edenin isteği doğrultusunda getirilen engellere, malatyahaber.com haksız, adaletsiz, hukuksuz, kanunsuz olduğu gerekçesiyle itiraz etmiş, ancak çok sayıda ‘doğru ve gerçek’ haberinin sansürlenmesini engelleyememişti.

Erişim engeli veren ya da buna karşı itirazı görüşen hakimlikler, akademi ve basın çevrelerinin de ilgisini çeken, ayrıca daha önce mahkeme ve savcılıkların eski rektörün erişim engelleme taleplerini reddettiği konuların yer aldığı haberler de dahil olmak üzere, çok ciddi iddiaları, siyasi fiyaskoları, skandalları, başvuran aleyhine bazıları sonuçlanmış bazıları devam eden soruşturmaları, 'temiz toplum', 'hukuk ve adalet' anlayışı açısından toplum yararına değerlendirmek yerine suç işledikleri için haklarında işlem yapılanların ‘icraatlarını’ hafızalardan toptan silme ve onlara adeta 'bayram ettirme’ yolunu tercih etmişlerdi. 

Bu kararların yanlışlığı- isabetsizliği ve hukuk- yasalara uygun olmadığının yansıtıldığı  eleştirel haberler de yine aynı hakimliklerce, eski rektörün ve avukatının başvurusu doğrultusunda engellenerek yayından kaldırılmıştı. 

malatyahaber.com, önemli ve ses getiren birçok haberi hakkında sürdürülen erişim engeli ile ilgili mahkemelerin   kararlarının kesin olması, sadece Anayasa Mahkemesi yolunun açık olması nedeniyle, Anayasa Mahkemesi'ne başvuru ve ayrıca bu kararları veren hakimleri HSK'ya şikayet sürecini başlatmıştı.

malatyahaber.com"

malatyayenises.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Birilerivar (8 ay önce)
    Bi soruşturmanın ucunu tuttursalar gerisi tıkır tıkır gelicek ama bu soruşturmayı başlatacak adam nerde bunlara karşı duracak
    %100
    %0
    Yanıtla
Çok okunanlar