SON DAKİKA

Çin'den İnönü'deki projeye destek

Çin'den İnönü'deki projeye destek
A- A+

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri tarafından geliştirilen Düşük Fiyatlı ve Uzun Ömürlü Sodyum-İyon Bataryalar" projesi Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı (NSFC) tarafından da destek aldı.

İnönü Üniversitesi Rektörlüğünden verilen bilgiye göre; İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Sedat Yaşar, Prof. Dr. Serdar Altın ve Doç. Dr. Fatih Bulut’unDüşük Fiyatlı ve Uzun Ömürlü Sodyum-İyon Bataryalar" projesi Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı (NSFC) ile TÜBİTAK arasındaki İkili İşbirliği Programı kapsamında desteklenmesine karar verildi.

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Yaşar’ın yürütücüsü olduğu, Fizik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Altın ve Doç. Dr. Fatih Bulut’un araştırmacı olarak yer aldığı “Düşük Fiyatlı ve Uzun Ömürlü Sodyum-İyon Bataryalar” 122N559 numaralı projesi 2566 - Çin Ulusal Doğa Bilimleri Vakfı (NSFC) ile TÜBİTAK arasındaki İkili İşbirliği Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Prof. Dr. Sedat Yaşar proje hakkında, “2030’lu yıllarda ticarileşme potansiyeli yüksek olan ve Li-iyon pillerin yerini alması beklenen Na-iyon piller yoğun olarak çalışılmaktadır. Na-iyon pillere farklı bir bakış açısı ile yaklaşan ve Metal Organik Kafes (MOF) yapılardan üretilecek kompozit nano anot elektrot malzemelerin üretileceği ‘Düşük Fiyatlı ve Uzun Ömürlü Sodyum-İyon Bataryalar’ adlı ikili iş birliği projesi, Çin Central South Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Xiaobo Ji ve ekibinin üreteceği katot elektrot malzemeler ile oluşturulacak olan Na-iyon full-cell bataryaları konu edinmektedir.” Şeklindeki bilgileri paylaştı. 

Prof. Dr. Yaşar, projenin 36 ay süreli olduğunu ve toplam bütçesinin 4 milyon Türk lirası değerinde olduğunu belirtti.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar