SON DAKİKA

"Çok dik durduk"

A- A+

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen ‘Akçadağ Konteyner Çarşısı’nı ziyaret ederek, Akçadağlı vatandaşlar ile bir araya geldi. Başkan Gürkan,  tamamlanan konteyner çarşının Akçadağlı vatandaşlara hayırlı olmasını temenni ederken, esnafa da bol kazançlar diledi. 

Büyükşehir Belediyesi tarafından Akçadağ’a inşa edilen ‘Akçadağ Konteyner Çarşısı’nın MASKİ Genel Müdürlüğü koordinasyonluğunda AFAD’ın da desteklediği, bir çalışma olduğunu ifade eden Başkan Gürkan, Akçadağlı esnaflar için yapılan geçici işyerinin tamamlandığını ve Ramazan Bayramı öncesinde faaliyete geçtiğini vurguladı.

Başkan Gürkan’a teşekkürlerini ileten Akçadağ Esnaf Odası Başkanı Fatih Şahin, “Öncelikle depremden dolayı tüm Malatya halkına geçmiş olsun dileklerimi ifade ediyorum. Depremin ilk gününden beri Selahattin Başkanım Akçadağ Esnaf Çarşısı’nın açılması için canı yürekten koşturmuştur. Malatya’da ilk kez Akçadağ Esnaf Çarşısı açılmıştır. Kendilerine kamuoyu önünde Akçadağlı halkı ve esnafı adına teşekkür ederim. Allah başkanımın işini gücünü rast getirsin” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesinin depremin ilk gününden bu yana cansiperane çalıştığını ifade eden Malatya Minibüsçüler ve Umum Servis Araçları Odası Başkanı Mesut İnce, “Depremin ilk gününden beri Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’ın talimatlarıyla Büyükşehir Belediyesinin bütün ekibi sahada seferber oldular. Özellikle vatandaşlarımızın gıda, su, ekmek ihtiyacı gibi depremin ilk günlerinde ulaşılması zor olan ihtiyaçlar, Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı. Bununla birlikte Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşıma esnafına akaryakıt desteği verilerek, yaklaşık 120 bin kişi güvenli şehirlere tahliye edildi. Bu konuda bizlere büyük destek verilmiştir. Özellikle Büyükşehir Belediyemiz AVM yanında 338, ‘Rus Pazarı’ olarak tabir edilen alana yaklaşık 150 tana esnaf çarsısının yapılması, Akçadağ ve Doğanşehir’e esnaf çarşılarının yapılması noktasında bizlere büyük destekleri olmuştur. Büyükşehir Belediye Başkanımız, ‘aç ve açıkta hiçbir esnafımız kalmayacak, eğer aç ve açıkta bir esnaf kalırsa, günahı oda başkanlarının boynunadır’ dedi. Bu noktada biz her zaman Selahattin Başkanımızın yanındayız. Kendisi de esnafımızın her zaman yanında olmuştur. Zor günler geçiriyoruz. Bu zor günleri el birliğiyle birlik ve beraberlik içerisinde atlatacağız. Gerek MASKİ gerek Yol Bakım ve Altyapı KoordinasyonDairesi Başkanlığı olsun her zaman vatandaşlarımızın ve esnaflarımızın yanında olmuştur. Biz bütün bunları sahada görüyoruz. Emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan ve ekibine şahsım ve esnaflarım adına teşekkür eder, saygılar sunarım” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür eden AK Parti Akçadağ İlçe Başkanı Nuri Karadaş, “Öncelikle Malatya’mıza geçmiş olsun. Depremde acılar yaşadık, Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın. Bizde halkta biliyor ki Selahattin Başkanım olmasaydı yollarımız hemen açılmazdı ve açılacak gibi de değildi. Çünkü her yer kıyamet gibiydi. Bütün bu zorlukları başkanımız ve ekibi sayesinde aştık. Akçadağ ve şahsım adına Başkan Gürkan ve ekinine teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Gürkan’ın daima halkın yanında olduğunu belirten Akçadağ Muhtarlar Dernek Başkanı ve Aktepe Mahallesi Muhtarı Aydın Coşkun, “Depremin ilk gününden beri Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan halkın yanında olmuştur. Kendilerine teşekkür ediyorum. Görüldüğü üzere Başkanımız şu anda da halkın yanında ve Akçadağlı esnaflarımız için Akçadağ Konteyner Çarşısını açmaktadır. Allah kendilerinde razı olsun. Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyorum” kelimelerine yer verdi.

Bahri Mahallesi Muhtarı Yusuf Duman ise “İlçemize yapmış oluğunuz hizmetlerden dolayı Bahri Mahallesi Muhtarı olarak Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Biz sizden razıyız, Allah da sizden razı olsun” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediyesine ait alanların depremzedeler için barınma alanları olduğuna dikkat çeken Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi Eyüp Gönültaş, “Yapılan hizmetleri yerinde gördük. Hem Büyükşehir Belediyemiz olarak hem de devletimizin her bir birimi depremin ilk anından bu yana bütün gücüyle sahadaydı. Tabii Malatya’da bir fark gözüküyordu. Malatya Büyükşehir Belediyemizin inşa etmiş olduğu alanlar, şehrin en güvenilir alanlarıydı. Şu anda bile vatandaşlarımızın kaldığı mahalle konakları, sosyal tesisiler, koordinasyon merkezi olarak kullanılan Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, benzeri onlarca bina Malatyalıların hem barınmasında hem beslenmesinde hem güvenliğinde hem sağlığında kısaca her türlü hizmetinden faydalanmaları için özel mekânlar olmuştur. Sanki önceden düşünülmüş gibiydi. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir depremin tatbikatı yapılamazdı. Ama Malatya Büyükşehir Belediyesi böyle bir tatbikatı yapmış gibi bir görüntü sergiledi. O gün sahaya bu hâkimiyeti kurarken, ana yollar ve şehirlerarası yollar kapalıyken, kırsalda bizim kapalı yolumuz yoktu. Bütün köylerde günde 3 defa yolar açılıyordu ve o günlerde sadece kar yağmıyordu, tipi de vardı. Zaman geçti, bunları unutuyor olabiliriz ama lütfen o günleri herkes hatırlasın. Malatya Büyükşehir Belediyesi dün nerdeyse bugünde ordadır. Şimdi de Akçadağ’da esnafın ve vatandaşların ihtiyaçlarını rahat giderebilmeleri için bir konteyner çarşı kurulmuş, bu çarşının kurulmasında emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a, MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert’e, Akçadağ Kaymakamlığına, Akçadağ Esnaf Odasına buraya bir çakıl taşı kadar katkısı olan her bir kardeşime ayrı ayrı teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.

Akçadağ’a yapılan esnaf çarsının Akçadağlı vatandaşlara hayırlı olmasını temenni eden Başkan Gürkan, şu şekilde konuştu:

“Akçadağ’da bulunmaktan çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. 6 Şubat’ta vuku bulan depremler nedeniyle her tarafta büyük bir felaket yaşadık. 11 ili kapsayan 11 bin kilometrekare alanda, 14 milyon kişiyi direkt etkileyen ‘Asrın Felaketi’ ve ‘Kıyametin Provası’ diye tabir ettiğimiz, bir deprem yaşadık. Depremin ilk gününden bu yana Acil Eylem Planımızı uyguladık ve yoğun çalışma içerisine girdik. Depremin ilk anından itibaren bütün enkazın başında arama kurtarma ekiplerimiz vardı. Hatta 04.50 Erkenek’te de enkazın başındaydık. Ve depremde bütün yollar kapalıydı sadece Doğu’da Elazığ yolu açıktı. Hakikaten belediyemiz Türkiye’nin en güçlü belediyelerinden bir tanesidir. Çok dik durduk. Esenlik gıda, MEGSAŞ ekmek, BELSOS yemek dağıttı. MOTAŞ araçlarımız çadır haline getirildi. Yapmış olduğumuz binalar yaşam merkezleri haline geldi. Devletimizin bütün kurumlarına başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımıza, valilerimize, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza ve vatandaşlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederim.  Yaralarımızı hep beraber saracağız. Allah buna benzer felaketlerden bizleri korusun. Hepimize geçmiş olsun. 

Şehrimizin bütüncül planının yapılması noktasında planda yatay mimarı, seyrekleştirilmiş, genişletilmiş ve yeşil alanların fazlalaşması noktasında şehrin yerinde dönüşümü, şehrin omurgasına, hafızasına, kimliğine zara gelmeden şehrin yerinde dönüşümünü esas aldığımızı ifade etmek istiyorum. Bu konudaki çalışmalarımız devam ediyor. Netice itibariyle devletimiz güçlüdür. Bir taraftan kalıcı konutların temelleri atılırken bir taraftan da konteyner çarşılarımız faaliyete geçiyor. Akçadağ’ımızda MASKİ Genel Müdürlüğümüzün koordinasyonluğunda AFAD’ın da desteklediği, kaymakamlığımızın da koordinasyonun içinde bulunduğu esnafımızın geçici işyeri ve ticari faaliyetlerinin yürütülmesi noktasındaki çalışmalarımız tamamlanmıştır. Vatandaşlarımız bayramdan önce iş yerlerine taşınarak, ticari faaliyetlerini yürütmeye başladılar. Esnafın ışığı yandığı zaman şehrin ışığı yanar. Belediyemiz ve tüm kamu kurum ve kuruluşları el ele vererek yaralarımızı sarma gayreti içerisinde olduk. Yaralarımızı saracağız, şehrimizi yeniden ihya edeceğiz, yeniden imar edeceğiz. İnşa edilen Akçadağ Konteyner Çarşısı’nın da Akçadağ’a ve Akçadağlı hemşerilerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Allah esnafımıza bol kazançlar versin.” 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar