SON DAKİKA

Deprem Bölgesinde İdari Yargının Yürütme Kararlarına İtiraz Edilemeyecek!..

Sadece deprem bölgesindeki idare mahkemeleri için getirilecek olan düzenlemedeki yeni uygulamalrardan birisi şu şekilde; "İdari yargılamada yürütmenin durdurulması talepleri hakkında verilen kabul veya ret kararlarına karşı bölge idare mahkemesine itiraz edilebilmektedir. Düzenlemeye göre, bu kararlara itiraz edilemeyecektir."

Deprem Bölgesinde İdari Yargının Yürütme Kararlarına İtiraz Edilemeyecek!..
A- A+

Deprem bölgesindeki idare mahkemeleri  delillerin toplanmasından itibaren en geç 15 gün içinde karar vermek durumunda kalacak. 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, deprem bölgesi illeri kapsayan yeni geçici bir düzenleme ile idare mahkemelerinin işleyişi konusunda yeni uygulamalar başlatılacağını açıklarken, değişikliklerden birisi ise;  İdari yargılamada yürütmenin durdurulması talepleri hakkında verilen kabul veya ret kararlarına karşı bölge idare mahkemesine yapılan itirazlar kaldırıldı.

-Deprem bölgesindeki idare mahkemelerine geçici uygulama dönemi 

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, deprem bölgesindeki adli süreçlerin hızlandırılmasına yönelik çalışmalar büyük bir hassasiyetle sürdürdüklerini açıklayarak, “Bu kapsamda Deprem bölgesindeki bazı idari davaların daha hızlı sonuçlandırılmasına yönelik düzenlemeyi içeren kanun teklifi AK Parti grubuna mensup milletvekillerimizce TBMM Başkanlığına sunuldu. Kanun teklifi ile, idare mahkemelerinde görülen hak sahipliğine ilişkin işlemler hariç olmak üzere hasar tespit raporlarına dayalı olarak tesis edilen idari işlemlere (yıkım, güçlendirme, abonelik iptali ve tahliye) karşı açılan iptal davaları bakımından geçici bir yargılama usulü ihdas edilmektedir.” dedi. 

Bakan Tunç yaptağı açıklamada deprem bölgesindeki idare mahkemelerine getirecekleri yeni geçici düzenleme ve uygulamaları şu şekilde açıkladı; “Şu ana kadar, bu usulün uygulanacağı 30.476 dava açılmıştır. 

Teklifle getirilen düzenlemeyle;

1) İdari Yargılama Usulü Kanuna eklenen geçici madde ile,

- İdari yargılamada 30 gün olan idarenin savunma verme süresi, 15 güne indirilmektedir.

- Kural olarak idarenin savunması alınmadan keşfe gidilememektedir. Düzenlemeyle, idarenin savunması beklenmeksizin keşif ve bilirkişi incelemesi yapılabilmesi sağlanmaktadır.

- İdari yargılamada ilk derece mahkemelerinde tarafların istemesi halinde duruşma yapılması zorunludur. Düzenlemeyle, duruşma yapılması hâkimin takdirine bırakılmaktadır.

- İdari yargılamada yürütmenin durdurulması talepleri hakkında verilen kabul veya ret kararlarına karşı bölge idare mahkemesine itiraz edilebilmektedir. Düzenlemeye göre, bu kararlara itiraz edilemeyecektir.

- Delillerin toplanmasından itibaren en geç 15 gün içinde karar verilmesi öngörülmektedir.

- İdari yargılamada idare mahkemesinin kararlarına karşı 30 gün içinde istinaf kanun yoluna başvurulabilmektedir. Bu usulde istinafa başvuru süresi 15 güne indirilmektedir.

- İdari yargılamada istinaf kanun yolu incelemesi en geç 6 ay içinde sonuçlandırılmaktadır. Düzenlemeyle, istinaf başvurusunun en geç 2 ay içinde sonuçlandırılması öngörülmektedir.

2- Deprem bölgesinde bilirkişi seçiminin kolaylaştırılması

Bilirkişi görevlendirilmesi, istinaf yargı çevreleri esas alınmak suretiyle bilirkişilik bölge kurullarınca oluşturulmuş listelerden yapılmaktadır.

Kural olarak mahkemeler, içinde bulundukları bölgenin listesinden bilirkişi seçebilmektedir. Düzenlemeyle, genel hayata etkili afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde depremlerle bağlantılı iş, dava, soruşturma ve kovuşturmalarda liste dışından da bilirkişi görevlendirilmesi yapılabilmesine imkân tanınmakta ve sürecin hızlanması amaçlanmaktadır.

Tarihin en büyük deprem afetinde yıkılan 11 Şehrimizdeki yargı süreçlerinin gecikmeksizin işlemesini sağlamak için mevzuat değişikliklerini ve bölgede ihtiyaç duyulan hakim-savcı ve personel desteğini güçlü bir şekilde karşılıyoruz.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar