SON DAKİKA

Deprem için 10 sanıklı ilk dava açıldı

Deprem için 10 sanıklı ilk dava açıldı
A- A+

Malatya’da deprem soruşturması kapsamında 1 kişinin  öldüğü bir site bloğunun yıkılması ile ilgili olarak aralarında müteahhit, müteahhidin çalıştığı teknik ekip ve Denetim Firması sahip ve çalışanlarının bulunduğu 10 sanık hakkında “Teksirle ölüme neden olma” suçundan ilk dava açıldı. 

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonucunda yıkılan binalarda meydana gelen ölüm ve yaralanma olayları ile ilgili sorumluluğu bulunan mimar, müteahhit, mühendis, denetim görevlisi ve bina sahiplerine yönelik soruşturmada da 10 sanıklı ilk deva açıldı.

6 Şubat depremlerinde Karakavak Mahallesinde bulunan Seyri İstanbul Sitesi A Blok'unun yıkılması enkazında 41 yaşındaki Mesut Kılıçer adlı bina sakininin ölmesine ilişkin olarak yürütülen soruşturma kapsamında Müteahhitlik şirketi sahibi Muharrem P., Yapı Denetimi Firması sahibi Cem K., Yapı Denetimi Firması Uygulama Denetçisi Hüseyin T., Statik Proje Sorumlusu Ali Baran G. ,  Şantiye Şefi Aydan E., Yapı Denetimi Firması Sahibi Aysun D., Zemin Etüt Sorumlusu Şükrü K., Şantiye şefi Ersin K., Yapı Denetim Firması Kontrol Mühendisi Büşra T., Yapı Denetim Firması Proje Denetçisi  Hanifi A. hakkında “Teksirle ölüme neden olma” suçlamasıyla Malatya Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Sanıklar hakkında 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. 

Malatya’da deprem soruşturmalarındaki açılan ilk davanın iddianamesinde yıkılan binanın yapılırken zemin etüt raporlarının standartlara uygun olmadığının Bilirkişi Raporunda belirtildiği kaydedilirken, iddianamede, “Yapılan jeolojik, mimari ve yapı mühendisliği incelemeleri sonucu söz konusu taşınmaza ait zemin tasarımının hatalı yapıldığı ve buna bağlı olarak statik projenin de yetersiz hazırlandığı ayrıca taşıyıcı sistemlerin de gerekli olan pas paylarının yeterince bırakılmaması, etriye aralıklarının yetersiz bırakılması, beton sınıfının yetersizliği ve bazı kullanılan donatıların kriterleri sağlamadığı düşünüldüğünden yapının yeterli denetim almadığı anlaşılmıştır. Yapının yıkılmasından yapı denetim firması yetkilileri ve yapı denetim bünyesinde çalışan kontrolcü ve proje yöneticisi, inşaat mühendisleri, şantiye şefi ve yapı müteahhidinin sorumlu olacağı ancak yapının kaba inşaatının tamamlanmasından sonra görevi devralan kontrolcü ve proje denetleyicisi inşaat mühendislerinin ve şantiye şefinin yapının yıkılmasında herhangi bir sorumluluğu olmayacağı kanaatine varılmıştır. Zemin etüt raporunu hatalı hazırlayan firmanın da yapının yıkılmasında sorumlu olduğu, statik projeyi hazırlayan inşaat mühendisinin yetersiz hazırlamasından dolayı ve ayrıca yapı ruhsatlarını çıkartan ilgili belediyenin de sorumlu olduğu kanaatine varıldığı anlaşılmıştır." denildi. 

Yargılama önümüzdeki günlerde başlayacak. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar