SON DAKİKA

Deprem şehidi askerin mezar taşı

A- A+

Son dönem Osmanlı mezarlarının zengin örneklerine de sahip ve Tescilli Kültür Varlığı olan Malatya Sancaktar Mezarlığındaki 57 yıl önceye ait bir mezarın baş taşında, 1966 Varto Depremi yansıtılmış durumda. 

Malatya’nın 200 yıla yakın bir geçmişi olan, İsmet İnönü'nün Kurtuluş Savaşı sırasında Malatya'ya gönderdiği ve Malatya'da vefat eden babası Mehmed Reşit Bey ile oğlu İzzet'in mezarlarının da bulunduğu Sancaktar Mezarlığı’nda, bir şehit askerin mezar baş taşında 1966 Varto depremi kaydedilmiş. 

1966 Varto depremi olarak bilinen, 19 Ağustos 1966 tarihinde Muş’un Varto ilçesinde meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem de 2 bin 394 kişi hayatını kaybetmişti. 

Varto Depremi için Erzurum’dan yardım için gönderilen askeri birlikte yer alan Malatyalı Muzaffer Fırat, malzeme taşınan askeri aracın kaza yapması sonucu şehit olmuştu. 

Mezar Sancaktar Mezarlığı’nda bulunan Şehit Asker Muzaffer Fırat’ın ailesi tarafından taştan yapılmış olan mezarına konulan baş taşı oyularak, şehidin kısa hikayesi yer alıyor. 

Şehidin mezar baş taşındaki yazı şu şekilde; “Mustafa Fırat oğlu Muzaffer Fırat, 490. Roket Taburunda vatanı vazifesini yapmakta iken Varto’da olan zelzele de ilk yardıma koşan Erzurum’dan Varto’ya R.E. aracıyla siği (Sıhhi) ve yiyecek malzemesi götürürken 20. 8.1966 şehit olmuştur. Bugünü Allah hepimize nasip eylesin. Şehit nur içinde yatsın. Amin.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar