SON DAKİKA

Depremdeki yıkımlardan sorumlu olan kamu görevlileri neden yargılanmıyor?

Malatya Baro Başkanı Av. Onur Demez , Malatya kamuoyunun beklentisi olan şu soruyu sordu; "11 ay geçmesine rağmen neden hiçbir kamu kurum ve kuruluşu için verilen bin soruşturma izni yok?"

Depremdeki yıkımlardan sorumlu olan kamu görevlileri neden yargılanmıyor?
A- A+
Reklam

Malatya Baro Başkanı Avukat Onur Demez, “11 ay geçmesine rağmen neden hiçbir kamu kurum ve kuruluşu için verilen bin soruşturma izni yok? Depremin üzerinden 11 ay geçti. Biz hala adalet bekliyoruz” dedi. 


Malatya Barosu tarafından 6 Şubat depremleri sonrası görülen duruşmalarla ilgili açıklamada bulunuldu. 


Malatya Barosu Sosyal Tesisleri önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Malatya Baro Başkanı Avukat Onur Demez, “6 Şubat depremlerinde resmi rakamlara göre en az 50 bin insan yaşamını yitirdi. Bunun yanı sıra 35 binden fazla bina yıkıldı, 300 bine yakın binada da ağır hasar oluştu. 1.5 milyon insan evsiz kaldı. Bu yıkıma sebep olanlar tam anlamıyla yargılamaya dahi tabi tutulmadı, adalet karşısında hesap vermediler” dedi. 

-"İhmali bulunan kamu görevlileri için soruşturma izinlerinin çıkmasını bekliyoruz"


Demez, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Mevzuatta bina yapımında sadece yapı müteahhitleri değil ilgili kamu görevlilerinin de sorumluluğu açıkça belirtilmiştir.  Sorumluların her bina için ayrı ayrı tespiti ve yargılamaya tabi tutulmaları gerekmektedir.  Yasa her kese eşit bir şekilde uygulandığı takdirde fonksiyonunu yerine getirir. Aksi halde şahsa göre uygulanan bir metinden ileri gidemez.  Dolayısıyla sorumluluğu bulunan her kesin tespiti ile adil ve etkin bir yargılamaya tabi tutulması esas talebimizdir.  Giden canlarımızın sadece bir sayıdan ibaretmiş gibi algılanması 6 Şubat’tan itibaren her türlü zorluğa maruz bırakılan biz yakınlarını derinden üzmektedir. İhmali bulunan kamu görevlileri için soruşturma izinlerinin çıkmasını, halen kaçak olan bazı şüphelilerin yakalanmalarını bekledik ve hala bekliyoruz.”

-"Depremin üzerinden 11 ay geçti. Biz hala adalet bekliyoruz"


Depremin üzerinden 11 ay geçtiğini hala adalet beklediklerini dile getiren Demez, “Bugün burada süreç boyunca yaşadığımız hukuksal problemleri dile getirmek ve nedenlerini sormak için toplandık. 11 ayın sonunda sorulmayan, cevaplanmayan soruları sorarak haykırıyoruz ve cevap istiyoruz. 11 ay geçmesine rağmen neden hiçbir kamu kurum ve kuruluşu için verilen bin soruşturma izni yok? Depremin üzerinden 11 ay geçti. Biz hala adalet bekliyoruz. 
İhmali bulunan kamu kurum ve kuruluşları için soruşturma izinlerinin verilmesini, şüphelilerin tutuklanmalarını, firarilerin yakalanmasını, 11.ayın sonunda tüm sorumluların yargılanmasını bekliyoruz.  Mücadelemiz bitmedi, bugün burada sadece 6 Şubat’ta ölenlerin hesabını    sormak için değil 6 Şubat’ta enkaz altında ölmeyen ancak hala insani bir yaşam bekleyen herkesin haklarını savunmak için bulunuyoruz. Bu ölümlerde sorumluluğu bulunan herkesin adalet önünde hesap vermesi için buradayız. Bizim, bizden sonrakilerin ve onlardan sonra gelecek olanların yaşamları için depreme dirençli kentlerin yapılmasını talep etmek için buradayız. Bizden başka kimsenin deprem için hak arayışında olmaması için buradayız. Çocukların annesiz, babasız, kalmaması, annesi babası enkazda kalan ve tek başına hayatta kalan bebeklerin olmaması için buradayız” diye konuştu.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar