SON DAKİKA

Depremden sonra 309 bin vatandaşa ulaşıldı

Depremden sonra 309 bin vatandaşa ulaşıldı
A- A+

Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Galip Sökmen, 6 Şubat depremlerinin ardından Psikososyal Destek kapsamında 309 bin vatandaşa ulaşıldığını belirtti.

Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Galip Sökmen, 6 Şubat depremleri sonrasında yapılan bazı çalışmaları şu şekilde anlattı: 

-Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak 28’ i sabit 18’sı mobil ekip tarafından taranmak üzere toplam 46 çalışma alanı, 468 hane görüşmeleri bitmiştir. Psikososyal Destek kapsamında hane görüşmeleri, bireysel görüşmeler ve sosyal iyileştirme çalışmaları başta olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarımızla sahada faaliyetlerimize devam etmekteyiz.

-Malatya genelindeki afet sahalarımızda 24 adet PSD Bireysel Görüşme Çadırı ve 22 adet Çocuk Çadırı olmak üzere toplam 46 Psikososyal Destek çadırımız kurulmuştur.

-Konteyner Kent ve Çadır Kent alanında kalan çocuklara yönelik ÇODEP kapsamında hijyen, mahremiyet, toplumsal yaşam kuralları kapsamında eğitimler ve eğitimi pekiştirecek etkinlikler düzenlenmektedir. Toplamda 21 bin 915 çocuğa eğitim verilmiştir.

- Bugüne kadar 26 ilden yapılan görevlendirmeler ile kendi çalışma arkadaşlarımız da dahil olmak üzere bugüne kadar 1.469 çalışanımız 26.725 hane ve 180.757 afetzedemize ulaşmıştır. Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü olarak her gün ortalama 145 çalışma arkadaşımız çadır kent ve konteyner kentlerde görevlerini ifa etmektedirler.

-Destek çözüm ortaklarımız olan Malatya İl Sağlık Müdürlüğü, İl Müftülüğü, Kızılay, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personelleri tarafından bugüne kadar sahada 128 bin 762 kişiye ulaşılmıştır.

-Malatya Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz ve destek çözüm ortaklarımız ile birlikte bugüne kadar Toplam 309 bin 519 vatandaşımıza ulaşılmıştır.

-İlimizde bulunan Şehit Yakını ve Gazilerimize ulaşılarak toplamda 1.963 görüşme gerçekleştirilmiştir.

- 64 bin 901 çocuk ile sosyal iyileştirme kapsamında sportif faaliyetler ve geleneksel oyunlar oynatılmıştır.

-İl Müdürlüğümüz tüm dezavantajlı gruplarla olan sosyal hizmet modellerimizi her bir grup için ayrı ayrı planlamakta ve yürütülmesini sağlamaktadır. Koruyucu Aile hizmetimizden faydalanan 45 aile ve 50 çocuk ile her ay aile ve çocuklarla düzenli görüşmeler sağlanarak toplamda 250 görüşme sağlanmıştır. Yakın kaybı yaşayan ailelerden 1.880’ine Yas Süreci Danışmanlığı kapsamında Psikolojik Destek Hizmeti sağlanmıştır.

-Ayrıca TAMP (Türkiye Afet Müdahale Planı) kapsamında 3.848 saha çalışanına yönelik çalışana destek verilmiştir.

- Türkiye İş Kurumu(İŞKUR)’ na 634 kişi iş için yönlendirilmiş olup bunlardan 218’ i işe yerleştirilmiştir.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar