SON DAKİKA

“Devlet olma şartımız kabul edilirse müzakere ederiz”

A- A+

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Bizim kuzeydeki Türk devletinin egemen bir devlet olması şartını öne koştuk. Bu şart kabul edilirse resmi müzakereye geçilecek ama o güne kadar kendi devletimizi tanıtmak için sürekli Türkiye Cumhuriyeti'nin de desteğiyle önemli bir çalışma içerisine girmiş bulunmaktayız” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Malatya ziyareti kapsamında Malatya Valiliğini ziyaret etti. 

Kıbrıs’ta iki devletin olduğu bir çözümün olması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar aptığı açıklamada, “1974'ten bugüne iyi niyetle yürüttüğümüz görüşmelerde, müzakerelerde hep federal çatı altında yani bir bakıma iki kanadın eşitliği temelinde bir anlaşmasıyla federal çatının başarılı olabileceğini söyledi. Ama zaman içerisinde onlar hiçbir zaman bizi eşit görmemişler, çoğunluğun azınlığı yöneteceği bir federal çatıyı hep savunmuşlardı. Özellikle 2004 Annan Planı'ndan sonra bizlerin o plana 'evet' demesi, onların 'hayır' demesi ama maalesef AB'nin 'hayır' diyen tarafı mükafatlandırıp onları tek başlarına Avrupa Birliğine almalarından sonra işin boyutu bambaşka bir yere gitmiştir. Kıbrıs Türk halkı ile Kıbrıs Rum halkı yan yana birlikte yaşayabilirler ancak Türk-Yunan dengesinin korunmasıyla olur.” diye konuştu.

Kıbrıs'ın statüsünün Türkiye Cumhuriyeti'nin güvenliğini de etkilediğini belirten Cumhurbaşkanı Tatar, “Yeni siyasetimizi geliştirdik. AB kartından sonra da bizim kuzeydeki Türk devletinin egemen bir devlet olması şartını öne koştuk. Bu şart kabul edilirse resmi müzakereye geçilecek, ama o güne kadar kendi devletimizi tanıtmak için sürekli Türkiye Cumhuriyeti'nin de desteğiyle önemli bir çalışma içerisine girmiş bulunmaktayız." İfadelerini kaydetti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni tanıtma vakti gelmiştir” çağrısının çok önemli olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Tatar,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin  Türk Devletleri Teşkilatı'na gözlemci üye olarak kabul edilmesinin de  önemli bir kilometre taşı olduğuna işaret etti. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar