SON DAKİKA

DİNAMİT GİBİ CEVAP!..

Özel Haber
DİNAMİT GİBİ CEVAP!..
A- A+

Malatya'nın Beydağı bölgesinde okul inşaatı için evlerin çok yakınında olmasına rağmen kayalık zeminde hafriyat amacıyla dinamit patlatılması, evlere zarar verirken, bununla ilgili vatandaşlarca Battalgazi Kaymakamlığı'na verilen, oradan da Valiliğe gönderilen dilekçelerine karşılık, izin alınmadan yapılan patlatmayla ilgili 'şikayetin Emniyete yapılması' yolunda yanıt verilmesi şaşkınlık yarattı. Meskun mahalde, izinsiz dinamit kullanılmasının yanı sıra Malatya Valiliği'nin şikayetçi vatandaşların dilekçelerini 'gereğinin yapılması' için ilgili kurumlara göndermek yerine, vatandaşlara şikayet makamı bildirmesi, 'devletin sisteminde görülmemiş bir uygulama' olarak değerlendirildi.

MESKUN MAHALLEDE İZİNSİZ PATLATMA İÇİN VERİLEN SKANDAL YANIT..

Malatya'nın zemini kayalık olan Beydağı Bölgesi'nde TOKİ konutlarının yakınında temel için hafriyat yapılırken dinamit kullanılması, çevredeki konutlara zarar verirken, vatandaşlarda da korku yarattı.

Beydağı Mahallesi Yudum Sokak'taki TOKİ evlerinde oturan vatandaşlardan M.A. ve C.S. adlı vatandaşlar, binalarına 100 metre mesafede eski Yavuz Selim İlkokulu alanında temel kazılırken dinamit kullanılmasından zarar gördüklerine ilişkin Battalgazi Kaymakamlığı'na şikayette bulundular. Battalgazi Kaymakamlığı da vatandaşların şikayetini Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Daire Başkanlığı'na (YİKOB) iletti.

Valilik'ten, Battalgazi Kaymakamlığı ile şikayetçi vatandaşlara gönderilen yanıtta, söz konusu hafriyat çalışmasında patlatma için herhangi bir izin olmadığı belirtildikten sonra, gereğinin yapılması için ilgili kurumlara talimat verilmesi yerine, İl Emniyet Müdürlüğü ile Çevre Müdürlüğü'nün adres gösterilmesi, 'bürokratik skandal' olarak yorumlandı.

Birçok faaliyeti çok tartışılan, sık sık yolsuzluk ve usulsüzlük suçlamalarına muhatap olan, yine sık müdür değişikliği ile kamuoyunun gündemine gelen YİKOB'a yapılan şikayetle ilgili olarak Vali Yardımcısı Abdulselam Bıçak tarafından, Vali adına verilen 13 Mart 2024 tarihinde verilen, devletin üst- ast makamlarının konumu, resmi yazışma usulü, görev ve yetkileri açısından tartışma yaratan yazı şöyle:

“Merkez Beydağı mahallesinde TOKİ konutlarının 100 metre yakınında yapılan inşaat çalışmalarında patlatılan dinamitlerin çevredeki evlere zarar verildiğinden bahisle gereğinin yapılması talep edilmektedir. 

Beydağı Mahallesinde patlatma yapıldığı ilgi yazı eki dilekçede belirtilen Eski Yavuz Selim İlköğretim Okulu alanı ile ilgili olarak başkanlığımızca verilmiş her hangi bir patlayıcı izni bulunmamakta olup, patlatma faaliyetinin çevreye olan etkileri ile ilgili gerekli değerlendirmenin çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce yapılması, ayrıca patlatma ruhsatının yürürlüğü ile ilgili taleplerin İl Emniyet Müdürlüğüne yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir."

Söz konusu Valilik yazısının kupürü şöyle:

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar