SON DAKİKA

Dünya Down Sendromlular Gününü Etkinliklerle Kutladı

Dünya Down Sendromlular Gününü Etkinliklerle Kutladı
A- A+

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Malatya Down Sendromlular Spor Kulübü Derneği tarafından 21 Mart Dünya Down Sendromlular Günü nedeniyle Nikâh Sarayı’nda bir etkinlik düzenlendi.

Düzenlenen etkinlikler kapsamında Malatya Büyükşehir Belediyesi Engelliler Merkezi kursiyerleri tarafından müzik dinletisi yapıldı. Ayrıca Down Sendromlu çocuklar tarafından halk oyunları gösterileri sergilendi.

Yapılan etkinlikte açıklamalarda bulunan Malatya Down Sendromlular Spor Kulübü Derneği Başkanı Nursel Vardı, “21 Mart Dünya Down Sendromlu çocukların günlerinin kutlanması 2011 yılından bu yana devam etmektedir, resmileşmiştir. Her 21 Mart’ta çocuklarımıza etkinlikler yapmak, onların yeteneklerini, kabiliyetlerini, yapabildiklerini gülümsemeleriyle sergilemeye amaçladık. Pandemiden sonraki süreçte tekrar onların yüzlerini güldürmek ve tüm bireylerimizle birlikte hayatı paylaşmaya davet ettik. Etkinliklerimize katılımla çocuklarımızın umutları, mutlulukları, yüzlerinin gülümsemelerinin artmasına neden oluyor. Bunun için çok teşekkür ediyorum. Bilindiği down sendromlular gülen yüzler ama pandemiden sonra çocuklarımızın yüzlerindeki gülümsemeler çok azaldı. Normal bireyleri ne kadar etkilediyse bizim çocuklarımızı çok daha fazla etkiledi. Malatya Büyükşehir Belediyemizin down sendromlular için gülen yüzler kafeyi açmasıyla birlikte çocuklarımızın yüzlerinin gülmesine, tekrar umutlarının yeşermesine, halkla bütünleşmelerine, onların kucaklaşarak sevgiyle bir araya gelerek tekrar hayata tutunmalarını sağlıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a ve emeği geçen ekibine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Nikâh Sarayı’nda gerçekleştirilen etkinliğe katılan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanvekili Vahap Erdem, “Birleşmiş Milletler tarafından 21 Mart tarihi  “Dünya Down Sendromu Günü” olarak ilan edilmiştir. Bugün dünya genelinde sayısı altı milyona varan Down sendromluları daha yakından tanımak için bu gün ayrı bir anlam taşımaktadır. Ülkemizde de 21 Mart tarihi Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kutlanmaktadır. Gerek 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde, gerekse Down Sendromlular gününde dünya genelinde birçok etkinlik düzenlenmektedir. Bu etkinliklerin temel amacı bir farkındalık oluşturmak ve engellilerimizin karşılaştıkları engelleri ortadan kaldırmak için bir adım atmaktır. Bizler Down sendromlu kardeşlerimizi hiçbir zaman birer engelli olarak görmüyor, kendimizi birer engelli adayı olarak adediyoruz. Down sendromlu bireylerin bağımsız, üretken ve toplumla bütünleşen bir yaşam kurabilmelerini sağlamak için herkesin elini taşın altına koyması gerektiğine inanıyorum.

Bu anlamda özel eğitim merkezleri ile engelli derneklerimizin büyük bir önemi olduğunu söyleyebilirim. Özellikle down sendromlu bireylerin kendi kendilerine yetmeleri noktasında bu merkezlerimiz ve derneklerimiz tarafından düzenlenen eğitim ve sportif aktiviteleri oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca Down sendromlu bir birey barındıran ailelere de yol gösterici olmaları bakımından da bu özel eğitim merkezlerimiz ve derneklerimizin daha fazla gayret göstermeleri gerektiğine inanıyorum. Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de bu anlamda üzerimize düşen ne varsa yerine getirmek için yoğun gayret gösteriyoruz. Şu anda faaliyetlerini sürdürmekte olan Gülen Yüzler Cafe’miz down sendromlu kardeşlerimize ve ailelerine hizmet vermeye devam etmektedir. Ayrıca Engelsiz Yaşam Merkezinde de engelli kardeşlerimize yönelik İnönü Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü ile birlikte çalışmalarımız devam ediyor. Düzenlenen bu etkinliğinde tüm engelli ve down sendromlu kardeşlerimize ailelerine hayırlı olmasını diliyor, selam ve saygılarımı sunuyorum. Aslında hepimiz aynıyız + 1 farkla” diye konuştu.

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar