SON DAKİKA

Erdoğan “Bedel ödeyecekler” dedi, Malatya'daki 10 firmaya soruşturma açıldı

Erdoğan “Bedel ödeyecekler” dedi, Malatya'daki 10 firmaya soruşturma açıldı
A- A+

Rekabet Kurulu tarafından yapılan açıklama da, Malatya’da Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın ailesine ait olan beton firması ile birlikte toplam 10 hazır beton firmasına soruşturma açıldığını kamuoyu ile paylaştı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hazır beton firmaları için  “Konut ve kira sektöründe adil, dürüst, özenli ve makul şekilde hareket etmeyerek piyasanın dengesini bozan fahiş fiyat artışlarına yol açan kişi ve kurumlara yönelik ağır yaptırımlar getiriyoruz. Çimento ve hazır beton sektöründeki dengesiz fiyat artışları da yakın takibe alındı. Yapılacak incelemeler sonunda haksız bir şekilde fiyat yükselttiği tespit edilen firmalar bunun bedelini ağır para cezalarıyla ödeyecekler.” Şeklindeki sözlerle sert tepki göstermişti. 

Rekabet Kurulu’nun resmi kurum sayfasından yapılan açıklama da “Hatay ve Malatya İllerinde Çimento ve Hazır Beton Üretimi ile Satışı Alanında Faaliyet Gösteren Bazı Teşebbüsler Hakkında Soruşturma Açıldı.” başlıklı bir basın açıklaması yayınlandı. 

Rekabet Kurulu’nun açıklamasında, “Rekabet Kurulunun 19.10.2023 tarihli toplantısında, Hatay ve Malatya illerinde çimento ve hazır beton üretimi ile satışı alanında faaliyet gösteren teşebbüslerin birlikte fiyat belirlemek ve bölge/müşteri paylaşımı yapmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla;” Malatya’da faaliyet gösteren 10 hazır beton firması hakkında soruşturma açılmasına karar verildiği kaydedildi.

Soruşturma açılan 10 firma arasında Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın ailesine ait olan hazır beton firması da bulunuyor. 

Rekabet Kurulu’nun  söz konusu resmi  açıklamasında, "Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun’u ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.” bilgisine de yer verildi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar