SON DAKİKA

“Esnaftan 1 yıl süreyle kayıt ve aidat alınmaması talep edildi”

“Esnaftan 1 yıl süreyle kayıt ve aidat alınmaması talep edildi”
A- A+

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, yaşanan büyük depremlerde esnafların hem evini, hem de işyerini kaybederek, aynı anda iki mağduriyeti birlikte yaşadığını bildirerek, sorunların çözümü için her alanda çözüm üretilmeye ve girişimlerde bulunulmaya devam edildiğini açıkladı.

Keskin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere kaydetti: 

-“6  Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş Merkezli 7,7 ve 7,6 depremleri ile Malatya-Yeşilyurt merkezli 5,6 büyüklüğündeki depremde Malatya’mız büyük zarar görmüş, yaklaşık 15 bin esnafımız mağdur olmuştur. Esnafımızın çok büyük bir kesimi, depremlerde hem evini, hem de işyerini kaybederek iki mağduriyet birden yaşamıştır. 

Malatya’da depremin esnafımıza verdiği zararın ve mağduriyetin giderilmesi noktasında önceliğin ticari hayata verilmesi ve esnafın ayağa kaldırılması gerektiği her platformda dile getirilmiş, hazırlanan sorun ve talep dosyası Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a arz edilmiş, ilimizi ziyaret eden tüm bakanlara sorun ve talepler çözüm önerileri ile birlikte sunulmuştur. 

Depremden zarar gören esnaf ve sanatkarlara 1 yıl süreyle her ay 1 asgari ücret tutarında hibe desteği, yanında çalıştırdığı elemanları için ise kısa çalışma ödeneği verilmesi talebimizin yanında, esnaf ve sanatkardan 1 yıl süreyle kayıt ücretinin ve aidat alınmaması için kanuni düzenleme yapılması hususu talep edilmiştir. 

Federasyon ve Konfederasyona bağlı depremde zarar gören illerdeki Oda ve Birliklerin üst kuruluş payları ile birlikte tüm borçların geriye dönük olarak silinmesi talebi iletilmiştir.   Ayrıca; depremde zarar gören tüm illerde ise Odaların, Birliklere ödeyeceği üst kuruluş paylarının da alınmaması talebi de iletilmiştir.

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin hizmet binası da depremde ağır hasar görmüş olup, şuanda Dede Korkut Parkı karşısındaki Kerpiç Evlerde bünyesindeki Odaları ile birlikte faaliyetlerine devam etmektir. “

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar