SON DAKİKA

Gri Pasaportta Yeni Skandal.. 300 bin nüfuslu Yeşilyurt'un Belediye Başkanına tebligat ulaşmamış

Davaya bakan mahkemenin Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a gönderdiği tebligat geri döndüğü için bu duruşmada dinlemedi. Mahkeme hakimi, bu kez tebligatın Yeşilyurt Belediye Başkanlığı makamına gönderilmesine karar verdi. Duruşma 30 Mart yerel seçimleri öncesinde 5 Şubat’ta yapılacak. Hakim, sanıklar hakkındaki yurtdışı yasağını da kaldırdı.

Gri Pasaportta Yeni Skandal..  300 bin nüfuslu Yeşilyurt'un Belediye Başkanına tebligat ulaşmamış
A- A+

Yeşilyurt Belediyesi'nin, resmi kamu imkanlarının, bazı yönetici ve çalışanlarının da aracı edilip kullanılmasıyla sağlanan gri pasaportla (hizmet pasaportu), iki ayrı grup olarak yurt dışına gönderilen ve yurtdışına çıkarılma karşılığında organizatörlere para ödeyen 90 şahsın geri dönmemeleriyle ilgili ‘insan- göçmen kaçakçılığı’ skandalına yönelik açılan davaya bakan mahkemenin Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a gönderdiği tebligat geri döndüğü için bu duruşmada dinlemedi. Mahkeme hakimi, bu kez tebligatın Yeşilyurt Belediye Başkanlığı makamına gönderilmesine karar verdi. Duruşma 30 Mart yerel seçimleri öncesinde 5 Şubat’ta yapılacak. Hakim, sanıklar hakkındaki yurtdışı yasağını da kaldırdı.

Yeşilyurt Belediyesi'nin, resmi kamu imkanlarının, bazı yönetici ve çalışanlarının da aracı edilip kullanılmasıyla sağlanan gri pasaportla (hizmet pasaportu), iki ayrı grup olarak yurt dışına gönderilen ve yurtdışına çıkarılma karşılığında organizatörlere para ödeyen 90 şahsın geri dönmemeleriyle ilgili ‘insan- göçmen kaçakçılığı’ skandalında bu kez 300 bin üzerinde nüfusu bulunan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a tebligatın ulaştırılmadığı ortaya çıktı. 

17 Şubat 2020'de ve 17 Eylül 2020'de olmak üzere toplam 90 kişinin Yeşilyurt Belediyesi’nin sözde çevre projesi kapsamında  gri pasaport düzenletilerek Almanya’ya 'kaçırılması' ve bunların Türkiye’ye dönmemesi üzerine başlatılan “Göçmen Kaçakçılığı Soruşturması” kapsamında Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesine Yeşilyurt eski Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş, Bingöl-Servi eski belediye başkanı Ali Ayrancı ve olayın Almanya’daki bağlantısı olduğu iddia edilen Ersin Kilit hakkında “Göçmen Kaçakçılığı Yapma” suçundan 3 ile 8 yıl arasında hapis cezası talebi ile Eylül 2022’de dava açılmıştı.

Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki 3. duruşmaya sanık Bekir Karakuş ve avukatı Şahin Çağlar,  sanık Ersin Kilit’in avukatı Emircan Eren ve Veysel Ertargın. Sanık Ali Ayrancı’nın avukatı Ali Alper Can katıldı. Duruşmaya tutuksuz sanıklar Bingöl-Servi eski Belediye Başkanı Ali Ayrancı ile olayın Almanya’daki ayağı olduğu iddia edilen Ersin Kilit mahkemenin fiziki şartlarından dolayı SEGBİS aracılığıyla katılamadı.

Hakkında zorla getirme kararı bulunan aynı zamanda Yeşilyurt Belediye Meclis Üyesi olan Tanık Nusret Aslan ve Yeşilyurt Belediyesi çalışanı İsa Yumuk’un mahkemede hazır bulundu. 

Bir önceki duruşmada tanık olarak dinlenmesine karar verilen ancak eline tebligatın ulaşmadığı bildirilen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar duruşmaya katılmadı. 

Mahkemeye tanık olarak davet edilerek tebligat çıkartılan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a. Yeşilyurt Belediyesi çalışanı ve Mehmet Çınar’ın yakın ekibinden İsa Yumuk’a, diğer tanıklar Veysel Ser ve Engin Efe için çıkartılan tebligatların bilatebliğ (Adreslerinde bulunamadığı) iade edildiği görülü.

Fiziki şartlar nedeniyle basına kapalı olarak görülen duruşmada tanıkları dinleyen mahkeme, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın bir sonraki duruşmada tanık olarak dinlenmesi için usulüne uygun davetiye tebliği çıkarılmasına karar verdi

-“Bende gitmek istemediğimi söyledim. Başkan beyin talimatı olduğunu söyleyince kabul etmek zorunda kaldım”

Tanık Nusret Aslan mahkemede verdiği ifadesinde. “Ben önceden kayısı ticareti yapıyorum. Belediyede şu an meclis üyesiyim. Olay hakkında bilgi sahibi oldum. Meclise gelen talepler konusunda yapılan bir toplantıda belediyenin iş birliği içerisinde bulunduğu şirket tarafından yurtdışına belediye personellerinin götürüleceğini öğrendim. Özel Kalem Müdürü Mehmet Türkoğlu beni aradı. Adımın gidecek heyette olduğunu söyledi. Bende gitmek istemediğimi söyledim. Başkan beyin talimatı olduğunu söyleyince kabul etmek zorunda kaldım. ilk ay 3 kişinin gideceğini daha sonra da bunun devam edeceğini söyledi. Tüm masrafların yurtdışında bulunan bir şirket tarafından karşılanacağını beyan etti. Şirket ismini şu an hatırlamıyorum. Gidenler arasında Bekir Karakuş. Hasan Dağdeviren ve Sahin Özer’in de olduğunu söyledi. Bunun üzerine Bekir abiyi aradım. bana Ali Ayrancı isimli bir şahsın beni arayacağını söyledi. Pasaport için Nüfus Müdürlüğüne gittiğimde Ali Ayrancı ile orada tanıştık. Pasaport işlemlerini yaptık. Daha sonra Ali Ayrancı bana STK’va üye olmam gerektiğini. proje içerisinde bunun da olduğunu söyledi. Ben de hangi STK olduğunu sordum. Bana başkanın Sait Aytekin. olduğunu hatırladığım kadarı ile Girişimeler Derneği olduğunu söyledi. Kısa bir araştırma sonrası bunu kabul ettim. Kimlik fotokopimi Ali Ayrancı’ya verdim. Hasan Dağdeviren ile birlikte İstanbul’a uçak ile gittik. Bizi Ali Ayrancı karşıladı. Biletlerin kimin aldığını bilmiyorum. Üçümüz birlikte Almanya’ya gittik. 

-“Meclis üyesi olunca VIP hizmet aldığımızı düşündüm”

Almanya’ya gidişlerini  ve dönüşlerini de anlatan tanık Nusret Aslan. “Havaalanında Ersin isimli şahsın eşi bizi karşıladı. Arabada yolculuk yaparken Ali Ayrancı bu kadına yenge diye hitap ediyordu. Muhtemelen tanışıklıkları vardı. Daha sonra Ersin bey ile tanıştık. bizi gezdirdi.  Gezdiğimiz sırada sadece biz vardık. Başka bir kalabalık yoktu. Yaklaşık 3 gece kaldık. Ersin beye diğerlerinin nerede olduğunu sorduğumda biz sizi gezdiriyoruz. Diğerlerini başka arkadaşlar gezdiriyor dedi. Bende meclis üyesi olunca VIP hizmet aldığımızı düşündüm. Hannover ve yakın olan birkaç eyalete gittik. Belediyelere yapılan çalışmaları gözlemledik. Ancak diğerlerinin ne yaptığını bilmiyorum. Türkiye’ye döneceğimiz sırada Ersin bey bizden ricada bulundu. Amcasının oğlu olduğunu söylediği ortağına para göndermek istediğini, yaklaşık 40.000 Euro olduğunu, ancak para kesintisi olmadığı için elden verileceğini söyledi. Adam başı 10.000 Euro parayı Bekir Karakuş’a, bana, Hasan Dağdeviren’e ve Sahin Özer’e verdi. Benim yaklaşık kendime ait 300-500 Euro kadar param vardı. Ersin in verdiği parayı saymadan aldım. Ali Ayrancı bizim ile birlikte Türkiye ve dönmedi. Malatya’va geldiğimizde Sahin Özer’in şoförü bizi karşıladı. Biz parayı Bekir Karakuş’a verdik. Bekir bize gerekli kişilere bu parayı ileteceğini söyledi. Benim olaya ilişkin görgüm bilgim bundan ibarettir.”  İfadelerini kaydetti.

-Polise verdiği ifadesindeki o cümleyi kabul etmedi 

Avukatların sorularına da yanıt veren Tanık Nusret Aslan, “Ben her ne kadar kollukta( Polis ifadesinde) ‘Bekir Karakuş paranın anasını ağlattı’ seklinde bir şey söylediğim hususunun ifademe neden böyle geçtiğini bilmiyorum. Bu tamamen Veysel Ser’in iftirasından ibarettir. Gezinin içeriği yurt dışındaki belediyelerin çalışmalarını incelemek için gitmiştik. Bunlar park ve bahçeler üzerinde elektrikli bisikletler üzerine yapılan çalışmalardı. Bu hususta sunumlar yapıldı. Biz sunumlar sonrasında kendi notlarımızı alıp Türkiye ye döndük. masraflar belediye dışındaki kişi tarafından karşılanması nedeni ile Ersin Kilit’e  neden böyle harcama yaptığını sorduğumda Almanya’daki devletin yapılan harcamaların vergiden kestiğini söyledi. Olayı öğrendikten sonra da kimse ile görüşmedim” dedi.

-“Bize böyle söylemişti”

Tanık Nusret Aslan, “Söz konusu bizim getirdiğimiz para Ersin Kilit’in amcasının oğlu olan şahsa elden göndermek istediği paraydı. Bize böyle söylemişti. Yurt dışına giden ancak geri dönmeyen şahısların, sanıklara ve bu projeyi organize eden kişilere para verip vermediğini bilmiyorum. Böyle bir duyumum da olmadı.” dedi.

-“Kale ve Battalgazi belediye başkanlarını proje için aradım, ama Mehmet Acun ‘Biz neden Almanya’ya gidecek olanları belirlemiyoruz?” sorusunu sordu

Tanık Nusret Aslan, “Her ne kadar soruşturmadaki beyanımda ‘40.000 EURO olayını duyunca midem bulandı’, şeklinde ifadem geçti ise de bunu söylememdeki amaç ‘lanet olsun böyle bir geziye, katılmamalıydım’ demek istememdir. Olaylar basına yansıyınca adımızın geçmesinden dolayı mustarip oldum. Gezi sırasında Ersin Kilit proje kapsamında bir bağış yapacağını söylemişti. Ancak bunun miktarını bilmediğim gibi bağış yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Ersin Kilit’in elektrikli bisiklet bağışı olduğunu basından duydum. Bizzat şahit olmuşluğum yoktur. Almanya’da iken yurt dışında okluğum izlenimi vermek için kale Belediye Başkanını görüntülü aradım, ‘Siz de böyle projeler yapın’ dedim. Ayrıca Ali Ayrancı başka belediyelerle de çalışmak istediğini söyledi. Bunun üzerine Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’i tanıyor olmam nedeni ile onlara da bu projeden bahsettim. Mehmet Acun ile de görüşerek projeden bahsettim. Ali Ayrancı ile Mehmet Acun telefonla görüştü. Ali Ayrancı, Mehmet Acun’a, ‘Sen 5 kişi ver gerisini biz tamamlayacağız’ diye konuşmalarına şahit oldum. Gidecek kişilerin Mehmet Acun’un ‘Neden biz belirlemiyoruz’ diye sorduğunda Ali Ayrancı ‘Proje kapsamında böyle olması gerekiyor’ dedi. Biz bu konuşmadan sonra bulunduğumuz yerden ayrıldık. Olaylar ortaya çıkınca ilk işim Mehmet Acun’u arayıp durumdan bahsetmek oldu. o da ‘haberimiz var’ dedi. Bildiklerim bundan ibarettir” ifadelerini kaydetti. 

-“Bekir Karakuş oyuna geldiğimizi bana söyledi”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a yakın isimlerden olan ve Yeşilyurt Belediyesi çalışanlarından olan Tanık İsa Yumuk verdiği ifadesinde şunları söyledi, “Ben Yeşilyurt Belediyesinde memur olarak çalışırım. Olayların olduğu dönemde Basın Müdürü olarak çalışıyordum. Bekir Karakuş o dönemde Belediye Başkan Yardımcısı olması nedeni ile tanınım. Kendisine bağlı çalıyorduk. Diğer şahıslarla olay nedeni ile tanıştık. O dönem Bekir KARAKUS bir çalışma var bunun ile alakalı gerekli alt yapının sağlam olması ve GBT ile sorun olmaması nedeni ile Malatya’dan bir dernek ile bir çalıma yapılmasını istedi. Önceden tanıdığım Mehmet Sait Aytekin’i dernek ile ilgili aradım. Kendisi de Belediyeye dernek ile alakalı yardımda bulunacağım, dedi. Mehmet Sait Aytekin’in kişisel gelişim ile ilgili derneği vardır. Bu durumu Bekir Karakuş’a söyledim. Sonrasında Bekir Karakuş, Ali Ayrancı ve ismini hatırlamadığım biri olduğu halde cafede buluştuk. Ali Ayrancı, yurt dişi destekli bir proje gerçekleşeceğini, belediyeden birkaç kişinin inceleme yapmak üzere yurt dışına gidip geleceğini söyledi. Bunun kuruma katkısı olacağını söyledi. O dönemde belediyede yurt dışında inceleme gezisi çalışması da olunca bu konuşmayı dinledik. Birkaç gün sonra derneğe gittim. Ali Ayrancı gerekli kayıt almaya başladığında ben ayrıldım. Kayıtların tamamını Ali Ayrancı gerçekleştirdi. Ali Ayrancı kayıt yaparken elinde liste vardı. Ben bu şahısları görmedim. Listedeki kişileri kayıt ederken ben dernekten ayrıldım. Sonrasında gerçeklesen süreçten bilgim yok. Çocuğum epilepsi hastası olması nedeni il ben gidemedim. Olayları öğrendikten sonra basına yansımasından sonra Bekir Karakuş oyuna geldiğimizi bana söyledi.”

-“Gidenlerin dönmediğini,  ancak pasaportların mühürsüz olarak döndüğünü duydum”

Sorulan sorulara da cevap veren tanık İsa Yumuk, “Ben olaylar ortaya çıktıktan sonra şahısların dönmediğini ancak pasaportların mühürsüz olarak döndüğünü duydum. Dönen şahısların yanlarında para getirip getirmediklerine dair bir bilgim yoktur. Gidenlerden de sadece belediye çalışanları ile görüştüm. Onları da işim sebebi ile tanırım. Gidip te dönmeyen şahısları bilmediğim için görüşmüşlüğüm olmadı. Cafede oturduğumuzda masrafların yurt dışı bağlantılı şirket tarafından yapılacağını söylediler. Gidecek kişilerden bir para talep edilip edilmediğini bilmiyorum. Ben gitmiş olsaydım uçak ile gidecektim karayolu ile gidilme konusunda bir bilgim yoktur” şeklinde konuştu. 

-“Pasaportlar Nüfus Müdürlüğüne Türkiye’ye giriş mührü olmadan teslim edilmiş”

Tanık İsa Yumuk, “Benim duyduğum kadarı ile gidip te dönmeyen şahısların pasaportları Türkiye’ye giriş mührü olmadan gelmiş. Nüfus Müdürlüğüne bu şekilde teslim edildiğini duydum. Bizzat olaya şahit olmadım. Gidip te dönmeyen kişilerin daha önce söylediğim gibi bir para verdiğini duymadım. Olaylar basına yansıdıktan sonra Ersin Kilit isimli şahsa bir teşekkür belgesi sunulduğunu gördüm. Ancak böyle bir bilgim yoktur. Ali Ayrancı’yı belediyeden Bekir Karakuş vasıtası ile tanırım. Derneği bana söyleyen ve ilgilenmemi söyleyen kişi Bekir Karakuş’tur. Ali Ayrancı’nın bilgisayarda üye kayıt sisteminde kayıt ettiğini gördüm. Olay ile ilgili proje ile ilgili herhangi bir basın kurumuna bilgilendirmede bulunmadık.” dedi.

-Çınar için mahkeme tebligatı Yeşilyurt Belediye Başkanlığı makamına gönderilecek 

Duruşmada A. Şahin Çağlar ve diğer avukatlar Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın tanık olarak dinlenilmesini talep ettiler.

Mahkeme Hakimi, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar için Yeşilyurt Belediye Başkanlığı makamına bir sonraki celse hazır edilmesi için tebligat gönderilmesine, Ali Karakuş, Ersin Kilit ve Ali Ayrancı hakkındaki adli kontrol kararı ve yurtdışı yasağının kaldırılmasına, tanıklar Veyser Ser ve Engin Efe’nin  adres araştırılmasının ardından işlem yapılmasına ve duruşmanın ise 5 Şubat 2024 tarihine ertelenmesine karar verdi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Keklik (9 ay önce)
    Niye tebligat ulaşamamış adresi yokmu
    0
    0
    Yanıtla
Çok okunanlar