SON DAKİKA

"Gürkan, kütüphane açıldıktan sonra da peşini bırakmadı"

A- A+

Türk Kültür Sanat Sen Malatya İl Temsilcisi Ali Cengiz, Malatya’ya il halk kütüphanesi yapılmasında büyük katkısı bulunan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür etti. 
2023’ün Ekim ayında açılışı yapılan Malatya İl Halk Kütüphanesinin önemli bir eksiği kapattığına değinen Cengiz, kütüphanenin yapımında Başkan Gürkan’ın katkı ve emeğinin büyük olduğunu belirterek teşekkür etti. 


Cengiz açıklamasında  “Malatya’da bir halk kütüphanesinin eksikliği uzun süreden beri hissediliyordu. Kernek’te bulunan İl Halk Kütüphanesi yıkılmış, kütüphane Beş Konaklar’da bulunan bir konağa taşınmıştı. Buranın fiziksel şartları uygun olmadığından okuyucular ve bilhassa öğrenciler, kütüphaneden istedikleri gibi yararlanamıyordu. Beş Konaklar’daki kütüphane küçük bir salon ve idari amaçla kullanılan küçük odalardan oluşuyordu. Haliyle bu bina halkımızın kütüphane ihtiyacını karşılamaktan çok uzaktı. Gürkan’ın girişimleri sonucu, Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteğiyle, eski Atatürk Kız Lisesinin yıkılan binasının yerine bir halk kütüphanesi yaptırıldı. Ekim ayında hizmete giren kütüphanemiz serbest çalışma salonlarının yanı sıra kent arşivi, çocuk ve gençlik bölümleri, konferans, sergi ve fuaye salonu, etkinlik bölümleri, cep sinema salonu, multimedya merkezi gibi yaşam alanlarıyla Malatyalılara hizmet veriyor." dedi.

Cengiz şu ifadeleri kaydetti, "Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın da katılımıyla açılışı gerçekleştirilen kütüphanemiz bölgenin de en büyüklerinden biri olma özelliğini taşıyor. 
Özellikle öğrencilerimiz burada istedikleri gibi eserlerden yararlanıyor, ders çalışıyor, sınavlara hazırlanıyor ve Internet hizmetinden ücretsiz yararlanıyorlar. Kütüphane salonları ders çalışacak mekan bulmakta zorlanan öğrencilerimize güzel hizmetler sunuyor.  Sayın Gürkan kütüphane açıldıktan sonra da peşini bırakmadı, hizmete devam ediyor. Kütüphane, gece 10.00’a açık. Başkanın talimatıyla kütüphaneye gelen okuyuculara haftanın 2 günü çayla birlikte simit ve poğaça, haftanın 2 günü ise çorba ikramında bulunuluyor. Malatya’ya şanına yakışır bir kütüphane kazandırılmasına önayak olan Sayın Gürkan’a ve verdiği destekten ötürü bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’a Malatyalılar olarak ne kadar teşekkür etsek azdır. Kütüphanemiz Malatya’nın geleceğine miras bırakılan en önemli eserlerden biri olarak tarihteki yerini alacaktır.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar