SON DAKİKA

“Hukuk Fakülteleri azaltılmalı”

“Hukuk Fakülteleri azaltılmalı”
A- A+

“Hukuk Fakülteleri azaltılmalı”

Malatya Baro Başkanı Onur Demez, Hukuk Fakültelerindeki artışın avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep olduğunu belirterek, giriş barajının yükseltilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Malatya Baro Başkanı Onur Demez, “Hukuk Fakültesi kontenjan ve sayılarının ihtiyaç durumu gözetilmeden ve barolara danışılmadan artırılması, avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep oluyor. Üniversite giriş sınavında Hukuk Fakültesi barajının yükseltilmesini sağlayarak meslekteki niteliksizleşmenin önüne geçeceğiz.” ifadelerini kaydetti.

-“Hukuk Fakülteleri azaltılmalı”

Demez şunları söyledi, “Meslek sorunlarımızın ana kaynağını oluşturan bir diğer problem de  avukat sayısında her geçen gün orantısız bir artış yaşanmasıdır. Zira Türkiye'de 87’si devlet ve 45’i vakıf üniversitesi olmak üzere, toplamda 132 hukuk fakültesi bulunmaktadır. Türkiye’nin ekonomisiyle ters orantılı bu artış sonucunda genç meslektaşlarımız ofis açamamakta, işçi avukatların sayısı artmakta, birçok meslektaşımız asgari ücretin de altında ücretlerle çalışmak zorunda kalmaktadır. Bu kriz sarmalından çıkmanın tek yolu  hukuk fakültelerinin sayısının hızla azaltılması  ve kontenjanların da düşürülmesidir.”

-“Yargıya güven yüzde 15’ler de”

Demez, “Ekonomik sorunların ve pandeminin yarattığı sağlık sorunlarının ülkemizi kasıp kavurduğu bir ortamda; yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü gibi temel kavramların yerle yeksan olduğu, yargıda kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran birçok düzenleme, uygulama ve keyfiliklerle toplumun adalete olan güven duygusunun iyice sarsıldığı, toplumda yargıya olan güvenin %15 lere düştüğü bir zamanda yaşıyoruz.” dedi.

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

[caption id="attachment_6363" align="alignnone" width="867"]Malatya Baro Başkanı Onur Demez, Hukuk Fakültelerindeki artışın avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep olduğunu belirterek, giriş barajının yükseltilmesi gerektiğini kaydetti. Malatya Baro Başkanı Onur Demez,  Baro Yönetimi ve Avukatlar toplu halde Avukatlar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı'ne çelenk sundu.[/caption]

 

[caption id="attachment_6364" align="alignnone" width="833"]Malatya Baro Başkanı Onur Demez, Hukuk Fakültelerindeki artışın avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep olduğunu belirterek, giriş barajının yükseltilmesi gerektiğini kaydetti. Malatya Baro Başkanı Onur Demez, Hukuk Fakültelerindeki artışın avukatlık mesleğinde nitelik kaybına sebep olduğunu belirterek, giriş barajının yükseltilmesi gerektiğini kaydetti.[/caption]

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar