SON DAKİKA

İhale cinayeti kararına Yargıtay onayı

A- A+

Malatya’da 26 Temmuz 2017’de Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yemek ihalesi anlaşmazlığı sonucu meydana gelen ve 1 kişinin ölümü 2 kişinin ise yaralanması ile sonuçlanan olayda toplam 10 sanıktan 8'ine  mahkemece verilen hapis cezaları ile 1 sanık hakkındaki beraat kararı Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından oy çokluğu ile onaylandı.

Olay, 26 Temmuz 2017 günü öğle saatlerinde İnönü Mahallesi’nde bulunan bir iş yerinde meydana gelmişti. İki grup arasında silahlı çatışma çıkmış ve olayda Mehmet Yiğit hayatını kaybederken, yanında bulunan Hakan Sürmeli ise ağır yaralanmıştı. Olayda Mustafa C. adlı şahıs ise ayağından hafif yaralanmıştı.

[caption id="attachment_11933" align="alignnone" width="990"] Olayda öldürülen Mehmet Yiğit[/caption]

-4 tanesi müebbet hapis cezası

Mehmet Yiğit'in öldürüldüğü olayla ilgili olarak Malatya 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yürütülen yargılama süreci Yargıtay 1. Ceza Dairesinden verdiği karar ile sona erdi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından sanık Oğuz  Y. kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası  ile kasten öldürme suçuna azmettirmeye teşebbüsten 13 yıl hapis cezası, sanık Sayit N.’ye  kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası  ile kasten öldürme suçundan 13 yıl hapis cezası, sanık Yılmaz D.’ye  kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası  ile kasten öldürme suçuna teşebbüsten 13 yıl hapis cezası, sanık Mustafa C.’ye  kasten öldürme suçundan müebbet hapis cezası, Sanık Ali K.’ya  kasten öldürme suçuna yardım eyleminden 8 yıl 4 ay hapis, Sanık Veysel Ö.’ya kasten öldürme suçuna yardım eyleminden 8 yıl 4 ay hapis, Sanık Emrah A.’ya kasten öldürme suçuna yardım eyleminden 8 yıl 4 ay hapis, Sanık Erhan D.’ye suçluyu kayırma suçundan 2 yıl 1 ay cezaları ile  mağdur ve sanık Hakan S. Hakkında verilen beraat kararını oy çokluğu ile onayladı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Sanık Murat K.’ya kasten öldürme suçuna yardım eyleminden verilen 8 yıl 4 ay hapis cezası ve sanık Mustafa C.’ye kasten yaralamaya teşebbüs suçundan verilen beraat kararı hükümlerini Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesinin istemine uygun olarak bozdu.

Dava kapsamında diğer sanıklar Mustafa A., Talip K., Mehmet K., Kürşat K.’ya 2’şer yıl 1’er ay hapis cezası alırken, sanıklar Nuray T.ye, 1 yıl 8 ay, Ümit A.’ya ise 1 yıl 3 ay hapis cezası verilmiş ve ancak Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılmasına karar verilerek her iki sanığın cezaları ertelenmişti.

Davanın 17. sanığı olan Ahmet Deliktaş ise yargılama sürecinde vefat etmişti.

-Dosyaya göre olay..

Cinayet davası dosyasına göre olay; 'sanık Oğuz Y.’nin girdiği bir ihaleyi kaybettiği, mağdur A.K.Ö.’yü rakip firmaya yardım ettiğini düşünerek cezalandırılması amacıyla Hakan S.’den yardım istediği, Hakan'ın para karşılığında arkadaşları olan Mehmet Yiğit ve Ümit A.  ile birlikte A.K.Ö.’yü yaraladıkları bu iş karşılığında başlangıçta Oğuz Y.’den 10 bin TL aldıkları, kalan parayı alamadıkları bu yüzden taraflar arasında husumet çıktığı, Hakan S.’nin sürekli olarak paranın geri kalanını vermesi için Oğuz Y.’yi evini veya şirketini basmakla tehdit ettiği, olay günü Hakan S. Ve arkadaşlarının şirkete gittiği ve her iki tarafında silahlı çatışmaya girdiği, çatışmada  Mehmet Yiğit'in öldürüldüğü, Hakan S. ve Mustafa C.’nin yaralandığı,…' şeklinde anlatıldı.

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar