SON DAKİKA

İlahiyat Fakültesinde Aykırı Sorular Konuşuldu

İlahiyat Fakültesinde Aykırı Sorular Konuşuldu
A- A+

İnönü Üniversitesinde Din İşleri Yüksek Kurul Üyesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir’in katılımı ile “Aykırı Sorular” adı altında konferans düzenlendi.

İlahiyat Fakültesi Zahit Aksu Konferans Salonu’nda İnsan Hakları ve Sosyal İlişkiler Topluluğu’nun düzenlediği programa; İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kubat, Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Çelik, Prof. Dr. Abdurrahman Ateş, Prof. Dr. Hikmet Karaman, İnsani Yardım Vakfı (IHH) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Emre Eke, IHH Malatya İl Başkanı Ömer Derin’in yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katılım sağladı.

Moderatörlüğünü İlahiyat Fakültesi Öğrencisi Semih Taha Cömertler’in yaptığı konferansta ilk olarak Prof. Dr. Halis Aydemir’in öz geçmişi hakkında kısaca bilgiler verildi.

Soru cevap şeklinde ilerleyen programda İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Aydemir, öğrencilerin “Neden hadis ana bilim dalı?” sorusunu İlahiyat Fakültesi’ndeki hocasının kendisine okuttuğu kitap üzerine “Azizim olur bu iş” sözlerinden sonra hadis ana bilim dalında akademik anlamda ilerlediğini söyledi.

“İlahiyat öğrencileri için bir gelecek görüyor musunuz?” sorusuna yanıt veren Aydemir “Öncelikle ilahiyat ilmi, yaşayan insanın bu dünyada niye yaşadığına dair cevabı kişiye sunan vahiy merkezli olarak sunulan bir ilim alanıdır. İlahiyat öyle bir şeydir ki insanın sonsuz geleceğinin öğrenildiği, konuşulduğu ve paylaşıldığı bir ilimdir. Bunun yanı sıra ilahiyat okuyan öğrencilere de farklı bir alanda çift ana dal yapmalarını öneririm.” dedi.

Prof. Dr. Aydemir, İlahiyat öğrencilerinin yaşadıkları süre zarfı boyunca emekli olmayacaklarını, yani bir ilim erbabı olarak her daim sorulara tutulacağı ifadelerinde bulundu.

Son olarak IHH Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Emre Eke, Prof. Dr. Halis Aydemir’e programa katılımlarından dolayı teşekkür edip hediye takdiminde bulundu.

malatyayenises.com / malatyagazete.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar