SON DAKİKA

İnönü memleketi Malatya'da Anılıyor

İnönü  memleketi Malatya'da Anılıyor
A- A+

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucularından, Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın silah ve çalışma arkadaşı, İstiklal Savaşımızın Garp Cephesi Kumandanı, Malatya eski milletvekillerinden, büyük asker ve siyaset adamı İsmet İnönü'nün 50'nci ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınlayan Malatya Valisi Ersin Yazıcı, "Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak dünya sahnesinde yerini almasını sağlayan, hayatını bağımsızlık mücadelesine adamış büyük devlet adamı İsmet İnönü'yü sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum." dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucularından, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın silah ve çalışma arkadaşı, Malatya eski milletvekillerinden İsmet İnönü'nün ölümünün 50'nci yıldönümü dolayısıyla 25 Aralık Pazartesi günü Malatya'da da anma törenleri yapılacak. 25 Aralık 1973'te hayata veda eden İsmet İnönü için Malatya'da yapılacak törenlerin programı, Valilikçe şöyle açıklandı;

"A- ÇELENK SUNMA TÖRENİ 

Saat: 10.00 

Yer : İnönü Anıtı Önü ( Kapalı Çarşı Üstü ) 

1- Çelenklerin Sunulması  -

2- Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı  

-  İNÖNÜ MÜZESİ ZİYARETİ

 Saat: 10.30 

Yer: İnönü Üniversitesi (İnönü Müzesi) 

- KONFERANS 

Saat: 11.00 

Yer: İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu 

1- ‘’2. Cumhurbaşkanımız İsmet İNÖNÜ nün Hayatı’’  konulu video gösterimi. 

2- Milli Eğitim Müdürlüğünce belirlenen, bir öğrenci tarafından şiir okunacaktır.

 3- İnönü Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Umut Turgut YILDIRIM tarafından “Atatürk’ün Dava Arkadaşı İsmet İnönü” konulu konferans yapılacaktır."

"İNÖNÜ'YÜ SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUM"
Malatya Valisi Yazıcı, İnönü'nün ölüm yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda şöyle dedi:

"Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti devletinin ilk temel taşlarını atmış, ülkemizin gelişmesine ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasına büyük katkılar sağlamış olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü’yü vefatının 50. yıl dönümünde saygı ve minnetle anıyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı aynı zamanda Kurtuluş Savaşımızın önde gelen komutanlarından biri olan İsmet İnönü, I. ve II. İnönü Savaşları ile milletimizin makus talihini değiştirerek Türk tarihinde sarsılmaz yerini almıştır. Sevr Antlaşması ve Mondros Mütarekesini geçersiz kılarak Lozan Antlaşması’nı imzalayan eşsiz bir diplomasi dehası olarak tarihe geçmiştir.

Laiklik ve modernleşme adına gerçekleştirdiği başarıları ve mütevazı kişiliği, kararları, askeri ve siyasi başarıları ile tüm ulusun sevgisini ve saygısını kazanıp tarihte iz bırakmış olan milli şefimiz İsmet İnönü, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ile omuz omuza mücadele vererek laik, demokratik ve çağdaş cumhuriyetimizin kurulmasında önemli rol oynamıştır.

Ülkemizin çağdaş bir kimlik kazanarak gelişmesinde önemli katkıları bulunan Mustafa Kemal Atatürk'ün dava ve silah arkadaşı seçkin devlet ve siyaset adamı olan İsmet İnönü; kararları, düşünceleri ve saygın kişiliğiyle her zaman minnetle anılmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız bir devlet olarak dünya sahnesinde yerini almasını sağlayan, hayatını bağımsızlık mücadelesine adamış büyük devlet adamı İsmet İnönü'yü sevgi, saygı ve rahmetle anıyorum."

AĞBABA'NIN MESAJI..
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da, İsmet İnönü'nün ölüm yıldönümü dolayısıyla sosyal medya hesabından şu mesajı yayınladı:

"'Bir memlekette namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memleket için kurtuluş yoktur' sözüyle daima aramızda olan, Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın kazanılmasında, lâik, demokratik ve çağdaş Cumhuriyetin kurulmasında unutulmayacak izleri bulunan, hemşerisi olmakla her zaman gurur duyduğum, seçkin devlet ve siyaset adamı,  #İsmetİnönü’yü aramızdan ayrılışının 50. yıl dönümünde saygı, özlem ve rahmetle anıyorum."

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar