SON DAKİKA

İnönü'nün Fizikçileri çalışıyor

İnönü'nün Fizikçileri çalışıyor
A- A+

İnönü Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyelerinin yürüttüğü birçok proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye layık görüldü.

İnönü Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre; Prof. Dr. Selçuk Atalay’ın  TÜBİTAK-1001 bünyesinde yürüttüğü   “Manyetoelektrik Nano Parçacıkların Üretimi, Yanık Yarası ve Ağrısı Tedavilerine Yönelik In-Vitro ve In-Vivo Uygulamaları” ile  TÜBİTAK-BİÇABA-1001 kapsamında hazırladığı “Amorf Ferromanyetik Tel ve Şerit Kullanılarak Kullan-At Mikro Antilever Üretimi ve Gaz ve Sıvı Ortamda Uygulamaları” başlıklı  projeleri destek almaya hak kazandı.

Prof. Dr. Funda Atalay’ın TÜBİTAK-BİÇABA-1001 kapsamında hazırladığı“Spekülarit Cevheri Kullanılarak Elde Edilecek Fe-İçerikli Malzemelerin Elektrokimyasal Kapasitans ve Adsorbsiyon Özelliklerinin Araştırılması” ve TÜBİTAK-1001 kapsamındaki “Biyouyumlu Mikrokapsüllerin Eldesi ve Kolrektal Kanser Tedavisinde İlaç Taşıyıcı System Olarak Kullanımının Araştırılması” adlı projeleri desteklenmeye layık görüldü.

Prof. Dr. Serdar Altın’ın Bulgaristan ve İspanya ortaklı “Mastering Electrode Surface to Achieve Ultra-High Reversible Capacity” ve “Na-Iyon Pillerde Ön Sodyumlama Prosesleri ile Yüksek Performanslı Tam Hücre Üretimi ve Performans Analizlerinin İncelenmesi” projeleri ise TÜBİTAK-BİÇABA-1001 kapsamında destek elde almaya hak kazandı. 

Öte yandan Altın’ın TÜBİTAK Pakistan- Türkiye ikili işbirliği projesi kapsamında “An Investigation of Environmentally Friendly Na-Ion Electrode Materials and Their Battery Performance” adlı projelerinin de devam ettiği bildirildi.

Bu projelerin yanı sıra “Deprem Habercisi Manyetik Anomalilerin Tespiti” başlıklı projesiyle Prof. Dr. Mehmet Ali Aksan, TÜBİTAK-BİÇABA-1001 kapsamındaki projesi desteklenenler arasında yer aldı.

Hâlihazırda 8 büyük çaplı projeyi yürütmeye devam eden Fizik Bölümü öğretim üyeleri, bilimsel alanda İnönü Üniversitesine katkı sağlamaya devam ediyor.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Alev (2 ay önce)
    resimdeki arkadaş çok iyimiş hastası olduk
    0
    0
    Yanıtla
Çok okunanlar