SON DAKİKA

İşçiler, işyeri sahibini uyarmışlar; “Bu bina çürük” 

A- A+

Malatya’da 13 kişinin yaralanması ile sonuçlanan, üzeri kahvehane olan 2 katlı binanın çökmesi nedeniyle tadilat yaptıran işyeri sahibi ile birlikte tutuklanan işçilerin ifadeleri ortaya çıktı. İşçiler, yıkıma neden olduğu iddia edilen tadilatta çalışırken binanın çürük olduğunu işyeri sahibine söylediklerini belirttiler.

Malatya’da geçtiğimiz 9 Kasım günü meydana gelen bina çökme olayında, yaptırdığı tadilat nedeniyle çökmeye neden olmakla suçlanarak 2 işçisi ile birlikte tutuklanan işyeri sahibi Hikmet Doğan, olaydan önce işçilerin kendisine “bu bina çürük” tespitini dinlemediği ve tadilatı sürdürdüğü belirtildi.

Çöken binanın altında tadilat yapan ve tutuklanarak cezaevine gönderilen Mehmet Günay ve Zeki Canpolat adlı işçiler Sulh Ceza Hakimliğinde verdiği ifadesinde; tadilat yaparken binanın çürük olduğunu tespit ettiklerini, ancak işyeri sahibinin kendilerini dinlemediğini iddia ettiler.

Mehmet Günay ifadesinde; “Olayın meydana geldiği Hikmet Tavukçuluk isimli işyerinde karopan tavan işi yapıyorduk. Olayın meydana geldiği yere ilk defa olayın yaşandığı gün gitmiştik. Çalışmaya başladığımızda işyerine sahibine; ‘Hikmet abi bu bina çürük, çivi dübel tutmuyor.’ Şeklinde bilgi verdik. Ancak işyeri sahibi Hikmet Doğan bize, ‘Siz çalışmaya devam edin, bir şekilde tutturun’ dedi. Bizde bunun üzerine çalışmaya devam ettik.  Bitirmeye yakın çökme olayı meydana geldi.  Bende molozların arasında kaldım.  Olayda benim bir kusurum yoktur.” Dedi.

Zeki Canpolat ise şunları söyledi, “Ben olayın meydana geldiği işyerinde tavan tadilatı işini yaptım. İşin çok büyük bir kısmını bitirmiştik.  Çökme meydana gelen binadayken  işyeri sahibi Hikmet Doğan’a, ‘Hikmet abi bu bina çürük, çivi dübel atıyorum, tutmuyor’ şeklinde bilgi verdim ve uyarıda bulundum.  Ancak işyeri sahibi bana, ‘Sen çap at, bir şeyler yap, onarımı tamamla, bu işi bitirelim’ dedi. Ben işyerine onarım için gittiğimde  taşıyıcı duvar yıkılmıştı. Demir profil ile destekleniyordu. Ben inşaat işiyle uğraştığım için bildiğim kadarıyla bu bina yığma bina niteliğindedir. Bu bina benim yaptığım tadilat  sebebiyle yıkılmamıştır.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar