SON DAKİKA

Kamu-Sen 6 Şubat'ta Malatya'yı Yalnız Bırakmadı..

Kamu-Sen 6 Şubat'ta Malatya'yı Yalnız Bırakmadı..
A- A+
Reklam

Kamu-Sen yöneticileri 6 Şubat 2023 depremlerinin anma yıldönümünde Malatya’ya gelerek etkinliklere katıldı.

Kamu-Sen yıldönümü nedeniyle yöneticilerini 11 ile gönderdi. Malatya’ya ise Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda hemşerimiz Türk Haber-Sen Genel Başkanı Yücel Kazancıoğlu, Türk Kültür Sanat Sen Başkanı Uğur Yıldırım, Türk Sağlık Sen genel başkan yardımcıları Orhan Yılmaz ve Kemal Kazak geldi.

Sendika organizasyonuyla Orduzu’da bulunan konteyner kentte mevlit okutulup yemek verildi. Bu etkinliğe konteynerlerde yaşayan yaklaşık bin depremzede ile MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, MKYK üyesi Eyüp Gönültaş, aynı partinin Malatya Merkez İlçe Başkanı Gökhan Gök ile Yeşilyurt ve Battalgazi ilçe başkanları, Kuluncak ve Hekimhan belediye başkan adayları ile Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) yönetimi ile Kamu-Sen’e bağlı sendikaların Malatya şube başkanları ve il temsilcileri katıldı.

Malatyalı olan Başkan Yardımcısı Kazancıoğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,8 ve Elbistan ilçesinde meydana gelen 7,5 şiddetindeki depremlerle yüreğimizin yandığı, on binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği, yüz binlerce vatandaşımızın yaralandığı tarihimizin en ağır felaketinin üzerinden tam bir yıl geçti. Geçtiğimiz yıl 6 Şubat tarihinde yaşadığımız bu vahim hadise 11 ilimizde, 110 bin kilometrekarelik bir alanda yaşayan yaklaşık 13,5 milyon insanımızı doğrudan etkilerken, 85 milyonluk Türk halkını derin bir yasa boğdu.
Türkiye Kamu-Sen olarak bu afette yitirdiğimiz her bir kardeşimizin acısını ilk günkü sıcaklığıyla en derinden hissediyoruz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kere daha Allah’tan rahmet dilerken yaralananlara ve Türk milletine geçmiş olsun dileklerimizi yolluyor, Allah ülkemizi ve tüm insanlığı her türlü afetten, felaketten muhafaza eylesin, bir daha böyle acılar yaşatmasın diyoruz.
Bütün dünyanın üzerinde ittifakla kabul ettiği bir konu vardır ki, o da Türk milletinin erdemli, asil ve gayretli bir millet olduğudur. Özellikle zor zamanlarda ortaya koyduğu birliktelik ve gösterdiği sağduyu ile bütün dünyanın takdirini kazanmış olan milletimiz, asrın felaketinde de büyük bir dayanışma örneği göstererek yaraların sarılması için devletimizle birlikte seferber olmuştur.
“İlkemiz önce ülkemiz” düsturuyla hareket eden ve “Türkiye sevdasıyla” faaliyetlerini yürüten Türkiye Kamu-Sen depremin haber alınmasının hemen ardından teyakkuz durumuna geçmiş, derhal yapılacaklar listesi hazırlayarak milletimizin ve devletimizin yanında konumlanmıştır.  6 Şubat 2023 Pazartesi sabahı Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu olağanüstü toplanarak teşkilatımızı harekete geçirmiş, kurumsal olarak yapılacak yardımların yanında üyelerimizin bireysel yardımlarının da organize edilmesini amaçlamıştır.
Bununla birlikte Konfederasyonumuza bağlı sendikaların genel başkanları, yapılacak yardımları tespit ve koordine etmek üzere sendikalarının yönetim kurulu üyeleriyle beraber depremden etkilenen illerimizde görevlendirilmişlerdir.  Deprem felaketinin ikinci gününde 7 Şubat 2023 Salı günü, hızla ve organize bir şekilde bölgede ihtiyaç duyulan malzemeleri temin etmiş olan Konfederasyonumuz;
• Depremden etkilenen vatandaşlarımıza öz kaynaklarından karşılanmak suretiyle 1,2 milyon TL değerindeki battaniye, giyim malzemeleri, ısıtıcı, erzak ve kumanya başta olmak üzere her türlü yaşam malzemesinden oluşan ayni yardımları temin etmiş ve AFAD Başkanlığına teslim etmiştir.    
• Türkiye Tek Yürek Kampanyası kapsamında Türkiye Kamu-Sen adına AFAD’a 2 milyon 40 bin TL nakit yardım yapılmıştır.
• Ülke genelindeki şube başkan ve yöneticilerimizin katkılarıyla toplam 2 milyon TL nakdi yardım yapılmıştır.
• Buna ilave olarak il temsilciliklerimiz ve şube başkanlıklarımız, Deprem Bölgesine aynî yardımda bulunmak isteyen üyelerimizden topladıkları ısıtıcı, battaniye, giyim malzemesi, yastık, gıda kolisi, kuru gıda, hijyen seti, bebek maması, bebek bezi, kışlık bot ve mont gibi ürünleri bulundukları bölgelerdeki valilikler bünyesindeki AFAD veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ulaştırmışlardır.  
• Konfederasyonumuza bağlı sendika ve şube başkanlıklarımız münferit olarak AFAD’a nakdi yardımda bulunmuştur.
Ayrıca hazırladığımız “Deprem Raporu”nu yetkili mercilere ulaştırarak bölgede kamu hizmetlerinin aksamadan devam etmesi için alınmasını gerekli gördüğümüz kararlarla, uygulamaları devlet yetkililerimizle paylaştık.
Hasar tespit ve enkaz kaldırma işlemlerinden sonra da Konfederasyon olarak bölgeyle bağımızı koparmadık.
Sendikalarımızın genel başkanları ve teşkilat mensuplarımız düzenli olarak gerçekleştirdikleri bölge ziyaretleri ile yaraların sarılması, bölgenin yeniden ayağa kaldırılması çalışmalarını yakından takip ettiler.
Teşkilatımız münferit olarak nakdi ve ayni yardımlarını bu süreç boyunca da sürdürdü; bölge halkı ve kamu idareleriyle daima dayanışma içinde oldu.
Bugün felaketin üzerinden geçen bir yıl sonunda bölgeye baktığımızda devletimizin olağanüstü gayretlerini görmekten mutluluk duyuyoruz.
Gerek depremin şiddetinin büyüklüğü gerekse etkilenen bölgenin genişliği nedeniyle hasarlı binaların fazlalığına rağmen 110 bin kilometrekarenin her karışına devletimizin şefkat elinin değdiğini görüyoruz.    
Bu felaketin izleri uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek boyuttadır.
Asrın felaketinin birinci yılında, bu kısa sürede büyük işler başarıldığını görüyor, yetkililerimizin gayretlerini takdirle karşılıyoruz.
Buna karşın bölge halkı gibi bölgede görev yapan kamu çalışanlarının da birtakım sorunlarla karşı karşıya olduğunu görüyoruz. Bu sorunların başında barınma ve hizmet binalarının eksikliği gelmektedir.  Depremin ilk günlerinden beri ifade ettiğimiz üzere devletimizin görünen yüzü, şefkat eli olan kamu çalışanlarının verimliliği, bölgedeki çalışmaların başarısını doğrudan etkileyen unsurdur.
Bu nedenle hizmet alanları ve kamu çalışanlarımızın barınma sorunlarının çözümü için özel bir gayrete ihtiyaç vardır.
Bununla birlikte personel ihtiyacı ve mevcut personelin yaşadığı ekonomik sorunlar da hizmetleri doğrudan etkileyen bir başka unsurdur.  
Türkiye Kamu-Sen’in önerileri arasında yer alan ve belli bir süre için uygulanan deprem tazminatı ödemesinin kalıcı konutlar tamamlanıncaya istisnasız olarak depremden etkilenen tüm il ve ilçelerde yeniden hayata geçirilmesi, bölgede çalışmanın teşvik edilmesi ve personel ihtiyacının giderilmesi için önemli bir etken olacaktır. Hükümetimizin de daha önce söz verdiği üzere birinci dereceye gelen tüm kamu çalışanlarının ek gösterge rakamlarının 3600’e yükseltilmesi, bölgede yaşayan memur ve emeklilerimizin maaşlarına katkı sağlayacak, bölgenin ekonomik olarak canlanmasına yol açacaktır.
Ayrıca yine bölgenin tamamının 657 sayılı Kanunun 72 nci maddesi kapsamında kalkınmada birinci derecede öncelikli yöre olarak değerlendirilmesi ve 64 üncü madde hükümlerine göre bölgede görev yapan tüm personele görev yaptıkları her iki yıl için ilave bir kademe ilerlemesi verilmesi de bölgede görev yapmayı teşvik edecek bir unsur olacak, personel ihtiyacının giderilmesine büyük yardımı olacaktır.  
Böylesine büyük bir felaketin birinci yıl dönümünde Türkiye Kamu-Sen teşkilatı olarak yeniden bölge ziyaretleri gerçekleştiriyor, kamu çalışanlarımızla ve vatandaşlarımızla hasbıhal ediyoruz. Bölgedeki çalışmaları takip ediyor, yetkililerimizle görüş alışverişinde bulunuyoruz.
Güçlü ve büyük bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin yaraları en kısa sürede tamamen saracağına yürekten inanıyor, bu süreci, millet olarak birbirimize kenetlenerek ve destek olarak manevi anlamda da atlatacağımızdan da kuşku duymuyoruz. Ancak unutulmaması gereken bir husus vardır ki o da Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğidir.
Biliyoruz ki, her an ülkemizin herhangi bir noktasında benzer bir felaketle karşılaşma riskimiz bulunmaktadır.Dileğimiz, bu gerçeğin farkında olarak depreme dayanıklı konutların inşa edilmesi, riskli yerleşim alanlarının fay hatlarından uzak bölgelere nakledilmesi ve vatandaşlarımızın depreme karşı bilinçli bir biçimde hareket ederek, konutlarında güvenliği ve sağlamlığı öncelik olarak tercih etmesi yönündedir.
Türkiye Kamu-Sen olarak daima milletimizin ve devletimizin yanında konumlanan bizler, bundan sonra da yine milletimizle omuz omuza devletimizin hizmetinde olacağız.
Ülkemizde yine depremler olacağının bilincindeyiz ama hep birlikte gerçekleştireceğimiz çalışmalarla, depremlerin böylesine büyük felaketlere yol açmasına engel olacağımıza yürekten inanıyoruz.
Giden canları geri getirmek mümkün değil ancak geride kalanları korumak ve gözetmek boynumuzun borcudur.
Türkiye Kamu-Sen olarak bu büyük felakette hayatını kaybedenlere Yüce Allah’tan rahmet diliyor, Allah bir daha bizlere böyle felaketler yaşatmasın diyoruz.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar