SON DAKİKA

Karaciğeri Değişen Bolulu Başkan Artık Malatyalı

A- A+

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde karaciğer nakli olan Bolu Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar taburcu oldu ve  “Ben yeniden doğdum. Ben şimdi nasıl minnettar kalmam ki? Ben artık kendimi Malatyalı hissediyorum. Bir hemşehriniz olarak, bir Malatyalı olarak Malatya’yı her yerde tanıtacağım.” dedi.

 

Uzun süredir karaciğere bağlı rahatsızlığından dolayı tedavi gören Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar, İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde gerçekleştirilen canlıdan canlıya karaciğer naklinin ardından taburcu edildi. Recayi Çağlar’ın daha önce 4 yıl süreyle tedavi gördüğü hastanenin, “Böyle bir operasyonu yapamayız” demesi üzerine Malatya’ya geldiği ve burada karaciğer naklinin gerçekleştirildiği kaydedildi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekim Doç. Dr. Adil Başkıran ve Bolu Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar ile birlikte gazetecilere açıklamada bulundu.

Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimliğinde düzenlenen basın toplantısında konuşan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar’ı şifayla taburcu ettiklerini söyledi.

 

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Yeniçağa Belediye Başkanı Sayın Recayi Çağlar’ı bugün taburcu ediyoruz, sağlıkla, şifa ile. 26 Nisan’da geldi. Karaciğer tedavisi için geldi. Ameliyat çok başarılı geçti karaciğer nakli yapıldı. Sağlıkla, yürüyerek, moralli, motivasyonu yerinde olarak gönderiyoruz. Binlerce böyle hastamız var., 3 bin 250’yi geçti. Böyle şifayla buradan sağlığına kavuşup, nakil olup giden karaciğer hastalarımız var. Recayi beyde bu hastalarımızın şu anda son halkası. Her gün nakil ameliyatları burada devam ediyor.” dedi.

-“Zor bir nakil, ama biz bu zor nakilleri zaten yapıyoruz”

Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz  ise şu açıklamayı yaptı, “Karaciğerlerden gelen damarlardan birisi tıkalıydı. Damarı tıkalı olan hastaların, yani  Karaciğer damarı tıkalı olan hastaların karaciğer nakli ameliyatları çok zordur. Bu her merkezde yapılmaz, çok komplike bir ameliyattır. Biz bu tarz zorluk içeren ameliyatları merkezimizde yapıyoruz. Recayi Bey burada ameliyata hazırlanırken, önce yemek borusundaki varisleri kanadı, sonra karaciğer komasına girdi, sonra böbrek yetmezliği gelişti. Sayın başkan ameliyattan önceki birkaç günü hatırlamıyor. Ameliyata giderken sıkıntılı bir süreç vardı. 12 Mayıs’ta karaciğer naklini yaptık. İyi seyretti, birkaç günlük yoğun bakımdan sonra serviste takip ettik. Her şey iyi, Şu anda kendisini taburcu ediyoruz. Sağlıklı bir şekilde evine gönderiyoruz. Bundan kendisi olduğu gibi bizde mutluluk duyuyoruz. Kendisine uzun ömürler diliyorum.”

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde karaciğer nakli olan Bolu Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar taburcu oldu ve  “Ben yeniden doğdum. Ben şimdi nasıl minnettar kalmam ki? Ben artık kendimi Malatyalı hissediyorum. Bir hemşehriniz olarak, bir Malatyalı olarak Malatya’yı her yerde tanıtacağım.” dedi.

 Turgut Özal Tıp Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Adil Başkıran, “Ülkemizin ve dünyanın her tarafına böyle güçlü, sağlıklı ve yeni doğum yeri Malatya olan insanları her tarafa gönderiyoruz. İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Enstitüsü 2002 yılından itibaren 3 bin 200’ün üzerinde karaciğer naklini gerçekleştirmiş bulunmakta. Küçük bir çapta başlayan bu serüven şuanda bütün dünya insanlarına hem sağlık, hem de eğitim anlamında hizmet sunmaktadır.

Turgut Özal Tıp Merkezi sadece karaciğer nakli ile değil, sağlığın her aşamasında en kaliteli hizmeti vermeye çalışmakta ki, özellikle Onkoloji Hastanesi ile çevre illerdeki, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki kanser hastalarına deva olmakta, Türkiye’deki en büyük kemik iliği nakli merkezini de kendi içerisinde barındırmaktadır.” İfadelerini kaydetti.

-“ Bir Malatyalı olarak konuşmama başlıyorum”

Kendisini Malatyalı olarak ilan eden  Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar , “Bir Malatyalı olarak konuşmama başlıyorum. Sayın rektörüm, sayın başhekimim, Sayın Sezai hocam ve ekipleri, ben kendilerine gerçekten minnettarım. Ben 4 senedir karaciğerimi takip ediyorum. Daha önceden de vardı, ala 4 senedir, her 3 ayda bir hastaneye gidiyorum, orada takipteyiz. Oraya yatış yaptık nakil için. ‘Nakil olman gerekiyor’ dediler. 15 gün sonra konsey toplandı, ‘Biz bu nakili yapamayız. Kendine doktor bul’ dediler. Haydaaa. Düşünsenize benim durumumu. Ben Sezai hocamı duymuştum, Malatya’yı duymuştum. Ama ‘Uzak’ dediler bana. ‘Gidip-gelmen zor olur’ dediler. Halbuki ne uzağı, uçak şurada. Şuanda sağlığıma kavuştum. Benim esas diyeceğim şu; Malatya bu ekibin, Sezai hocanın değerini çok iyi bilmesi lazım. Burası sağlık turizmine açılsın. Buradan hükümete de sesleniyorum, iktidara da sesleniyorum; buraya yatırım yapılsın. Dünya buraya gelin, sağlık turizmi gelişir. Çünkü bir tane daha Sezai hoca yok, yetiştiriyor, bir tane daha Adil hoca yok, bir tane daha böyle beraber uyumlu çalışan rektör yok.  Her şey burada tıkır tıkır işliyor. Şunu anlatmak istiyorum; rektöründen temizlikçisine kadar çalışanların hepsi bir uyum içerisinde, bir aile sıcaklığı içerisinde. Her şey sisteme oturmuş, ne özel hastanelerde var bu sistem, nede başka büyük hastanelerde.  Burada bir cevher yatıyor. İnsanlar gidip de başka yerlerde sıkıntı çekmesin, ben çektim. Gelsin burada bütün tedavisini görsün, gitsin.” diye konuştu.

-“Bir Malatyalı olarak Malatya’yı her yerde tanıtacağım”

Bundan sonra bir Malatyalı olarak Malatya’nın tanıtımına katkı sunacağını belirten Bolu - Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar, “Ben yeniden doğdum. Ben şimdi nasıl minnettar kalmam ki? Ben artık kendimi Malatyalı hissediyorum. Bir hemşehriniz olarak, bir Malatyalı olarak Malatya’yı her yerde tanıtacağım.” dedi.

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nde karaciğer nakli olan Bolu Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar taburcu oldu ve  “Ben yeniden doğdum. Ben şimdi nasıl minnettar kalmam ki? Ben artık kendimi Malatyalı hissediyorum. Bir hemşehriniz olarak, bir Malatyalı olarak Malatya’yı her yerde tanıtacağım.” dedi.

-Rektörün tebessüm ederek verdiği cevap

Yeniçağa Belediye Başkanı Recayi Çağlar’ın, “Buraya yatırım yapılsın. Dünya buraya gelin, sağlık turizmi gelişir. Çünkü bir tane daha Sezai hoca yok, yetiştiriyor, bir tane daha Adil hoca yok, bir tane daha böyle beraber uyumlu çalışan rektör yok.” sözlerinin ardından tebessüm eden Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Rektör çok, hocalar yok” dedi.

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

 

 

 

 

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar