SON DAKİKA

Kuzey Çevreyolu’nun 1. Kısmı Açıldı

A- A+

Malatya Çevre Yolu 1. Kısım Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,’ın telekonferans sistemi üzerinden katılımı ile gerçekleştirildi.  

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya Çevre Yolu 1. Kısım Açılış Töreni’ne Dolmabahçe Ofisi'nden video konferans yöntemiyle katılarak bir konuşma yaptı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  bugün Selçuklu'nun, Osmanlı'nın yadigârı, Cumhuriyet'in göz bebeği Malatya'yı güzelliğine yakışır yeni bir esere daha kavuşturmanın heyecanı ve mutluluğu içinde olduklarını belirterek,  Tarihî Kral Yolu ve İpek Yolu güzergâhlarında bulunan Malatya'nın bugün de kara, hava ve demir yolu ağlarıyla bölgesinin ekonomik ve sosyal merkezi konumunda olduğunu kaydetti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarımdan ticarete, sanayiden turizme kadar pek çok alanda gelişmeye devam eden Malatya'yı hedeflerine uygun altyapıya kavuşturmak için yatırımları kesintisiz sürdürdüklerini aktararak Ramazanın ilk gününün bereketiyle açılışını yapacakları Malatya Çevre Yolu'nun da bu yatırımlardan biri olduğunu dile getirdi.

 

Malatya büyüdükçe, geliştikçe, araç sayısı çoğaldıkça merkezle bağlantılı istikametlerdeki trafik yoğunluğunun da arttığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu bilgileri paylaştı: "İlk kısmının açılışını yapacağımız Malatya Çevre Yolu Projesi'yle işte bu güzergâhtaki trafiği rahatlatıyor, şehrin hayat kalitesini yükseltiyoruz. Bağlantı yoluyla birlikte 53,5 kilometre uzunluğa sahip çevre yolumuzun üzerinde 12 kavşak köprüsü, beş alt geçit, üç demir yolu köprüsü, dört hidrolik köprü yer alıyor. Gölbaşı ayrımından başlayıp Pütürge kavşağına kadar uzanan bu yolun açılışını yapacağımız ilk kısmı 26 kilometrelik bölümden oluşuyor. Bu yolla, şehir merkezindeki trafiği rahatlatarak vakitten yılda 89 milyon lira, akaryakıttan 97 milyon lira tasarruf sağlayacak, ayrıca karbon salınımını 19 bin tonun üzerinde azaltacağız. Toplam yatırım bedeli 1 milyar 128 milyon lira olan projenin açılışını yapacağımız kısmı yaklaşık 400 milyon liralık harcamayla tamamlanmıştır."

 

Malatya'nın ulaşımda emrine sunulan bu imkânı en iyi şekilde değerlendirerek her alanda Türkiye'ye sağladıkları katma değeri artıracağına inandığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevre yolunun şehre ve ülkeye hayırlı olmasını diledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin yapımında emeği geçen bakanlığı, kurumları, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik etti.

 

 

Malatya'dan da bu kritik dönemde farkını, liderliğini, gayretini, vefasını en üst seviyede göstermesini beklediğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugüne kadar bizi hiç yalnız bırakmayan Malatya’nın 2023'te çok daha güçlü şekilde bize yoldaş olmayı sürdüreceğine yürekten inanıyorum" diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışını yapmakta oldukları Malatya Çevre Yolu’nun şehre, bölgeye ve ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, "Bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen başta Bakanım ve tüm mesai arkadaşlarıyla yüklenici firmaların hepsini tekrar tebrik ediyorum" dedi.

 

Malatya’da tören alanında hazır bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Malatya, günümüzde de kara, hava ve demir yolu ulaşım ağlarını buluşturan konumuyla 16 ilin geçiş noktasıdır. Malatya şehir merkezinden geçen mevcut yolda yaşanan trafik yoğunluğunu azaltacak Malatya Çevre Yolu projesini hayata geçirdik ve bugün 26 kilometrelik 1. Kesimi'ni hizmete açmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bugün açılışını yaptığımız 1. Kısım kapsamında 17,5 kilometre uzunluğundaki Darende-Gölbaşı ayrımı-Sivas ayrımı arası ile 9 kilometre uzunluğundaki Akçadağ bağlantı yolu olmak üzere toplam 26 kilometrelik yol kesimini tamamladık. Kalan kesimlerde yapım çalışmalarına da hızla devam ediyoruz. Çevre yolumuz, Malatyalı vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için hayata geçirdiğimiz yeni bir dev eser olarak tarihteki yerini alacaktır. Malatya, Anadolu'yu anayurt yapan destanlar şehrinin adıdır. Malatya'nın da ulaşım ve iletişim altyapısını güçlendirmeye ve geleceğe hazırlamaya devam edeceğiz." Şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından açılış gerçekleştirildi.

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

[caption id="attachment_6237" align="alignnone" width="1105"]Malatya Çevre Yolu 1. Kısım Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,’ın telekonferans sistemi üzerinden katılımı ile gerçekleştirildi.   Malatya Çevre Yolu 1. Kısım Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,’ın telekonferans sistemi üzerinden katılımı ile gerçekleştirildi.[/caption]

[caption id="attachment_6238" align="alignnone" width="1147"]Malatya Çevre Yolu 1. Kısım Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,’ın telekonferans sistemi üzerinden katılımı ile gerçekleştirildi.   Malatya Çevre Yolu 1. Kısım Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,’ın telekonferans sistemi üzerinden katılımı ile gerçekleştirildi.[/caption]

[caption id="attachment_6239" align="alignnone" width="1173"]Malatya Çevre Yolu 1. Kısım Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,’ın telekonferans sistemi üzerinden katılımı ile gerçekleştirildi.   Malatya Çevre Yolu 1. Kısım Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,’ın telekonferans sistemi üzerinden katılımı ile gerçekleştirildi.[/caption]

[caption id="attachment_6240" align="alignnone" width="847"]Malatya Çevre Yolu 1. Kısım Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,’ın telekonferans sistemi üzerinden katılımı ile gerçekleştirildi.   Malatya Çevre Yolu 1. Kısım Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,’ın telekonferans sistemi üzerinden katılımı ile gerçekleştirildi.[/caption]

[caption id="attachment_6241" align="alignnone" width="1100"]Malatya Çevre Yolu 1. Kısım Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,’ın telekonferans sistemi üzerinden katılımı ile gerçekleştirildi.   Malatya Çevre Yolu 1. Kısım Açılış Töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,’ın telekonferans sistemi üzerinden katılımı ile gerçekleştirildi.[/caption]

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar