SON DAKİKA

Malatya Çarşı İnşaatındaki Eylemde Kayyum Olayı Detayı

Yüklenici firmanın açıklaması; "Malatya şantiyesi için 13 Milyon, Kahramanmaraş şantiyesi için 5 Milyon toplam 18 Milyon maaşları haricinde para talep etmişlerdir. Bu durumun kabul edilmemesi üzerine firmamızı basınla şantaj, canımızla tehdit etmişler, ayrıca çalışmış oldukları şantiyeye, şantiyedeki mallara zarar vermişlerdir. "

Malatya Çarşı İnşaatındaki Eylemde Kayyum Olayı Detayı
A- A+

Malatya’da 6 Şubat depremlerinden sonra tamamen yıkılan Malatya Çarşısı’nın bir bölümünün yapımını üstlenen firmanın taşeron firma üzerinden çalıştırdığı yaklaşık 50 işçinin eylem yapması ile ilgili olarak; yüklenici firma olan Leda Yapı ve Proje Taahhüt Ltd. Şti. tarafından yapılan açıklama da, “Bugüne kadar da ekibin tüm alacakları düzenli ödenmiş olup, banka dekontları da mevcuttur.” Denilerek, işçilerle çıkan problemin Hakkari Belediyesine kayyum atanması üzerine şantiyeye siyasi bayrak asılmasına izin verilmemesi üzerine çıktığı savunuldu.

Malatya Çarşı inşaatının bir bölümünü yüklenicisi olan Leda Yapı ve Proje Taahhüt Ltd. Şti. tarafından yapılan açıklama şu şekilde: 

“Kahramanmaraş Merkez şantiyemiz kalıp ekip amiri Samet Çankaya ve (Ortakları Murat BAĞ ve İlyas BAĞ) ekibi Hakkari ili Belediyesine kayyum atanması nedeniyle kendilerince tepki göstermek amaçlı şantiyede Siyasi Parti bayrağı asmak istemişlerdir. Fakat firmamız yetkililerince bu davranışın kesinlikle kabul edilmeyeceği bildirilmiş ve tüm ekiple birlikte ödemeleri yapılarak, hesapları kesilmiş çıkışları verilmiştir. 

Bahse konu olayla bağlantılı olarak Malatya Merkez Şantiyemizde bulunan ve aynı ekiple bağlantılı işçiler hesaplarının kesilmelerini istemişlerdir. Bunun üzerine ekibin SGK çıkışları yapılarak Haziran ayı kalan son maaşları da ödenmiştir. Bugüne kadar da ekibin tüm alacakları düzenli ödenmiş olup, banka dekontları da mevcuttur. 

Ancak ekip birlik olup hakları olmayan bir şekilde Malatya şantiyesi için 13 Milyon, Kahramanmaraş şantiyesi için 5 Milyon toplam 18 Milyon maaşları haricinde para talep etmişlerdir. Bu durumun kabul edilmemesi üzerine firmamızı basınla şantaj, canımızla tehdit etmişler, ayrıca çalışmış oldukları şantiyeye, şantiyedeki mallara zarar vermişlerdir. Hukuk dışı yollar ile hakketmedikleri ödemelerin talep edilmesi üzerine gündemdeki olaylar vukuu bulmuştur. 

Bu hususlara ilişkin suç duyurusunda bulunulmuş, gerekli hukuki ve cezai işlemler başlatılmıştır.

Haksız ve art niyetli olarak yapılan bu saldırı firma güvenilirliğini sarsma ve marka prestijini karalama amaçlı olup, bahse konu olay öncesi böyle durumların yaşanmaması firmamızın teminatıdır. 

Tüm basın mensuplarına, kamuoyuna ve ilgililere duyurulur. 

Saygılarımızla 

Leda Yapı ve Proje Taahhüt Ltd. Şti.”

malatyayenises.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar