SON DAKİKA

Malatya deprem sürecinde sesini sosyal medyada da duyuramamış!..

Malatya deprem sürecinde sesini sosyal medyada da duyuramamış!..
A- A+
Reklam

6 Şubat Kahramanmaraş Merkezli Depremler Sonrasında Sosyal Medya Kullanımının Yansımaları araştırmasında Malatya’nın sosyal medyada da kendisini tam olarak gösteremediği ve sosyal paylaşım sıralamasında 5. sırada yer aldığı görüldü. 

Muş Alparslan Üniversitesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Yazılım Mühendisliği Bölümünden Murat Demir tarafından hazırlanan, “06 Şubat Kahramanmaraş Merkezli Depremler Sonrasında Sosyal Medya Kullanımının Yansımaları” konulu araştırma projesinde ilginç sonuçlar çıktı.

Türk Deprem Araştırma Dergisi’nde yayınlanan rapordaki “Sosyal Medya Kullanımının 06 Şubat Depreminin Sonrasına Olumu Yansımalarına” ilişkin olarak, “Yaşadığımız son depremin bölgesel yıkıcı etkisi, birçok il ve ilçede yıkımlara sebep olmuştur. Bu nedenle ilk saatlerde arama kurtarma çalışmalarında aksaklıklar yaşanmıştır. Yıkımın böylesine büyük ve geniş çaplı olduğu bir afette her yere aynı anda yetişmek zor olmuştur. Ekiplerin ilk etapta yetişemediği ve içerisinde canlı bulunan enkazlardan gelen kurtarma çağrılarının bir kısmı sosyal medya platformları üzerinden olmuştur. Gerek enkaz altında kalanların paylaşımları gerekse enkaz çevresindekilerin paylaşımları enkaz altında olan ve henüz yardımın ulaşmadığı kimselere daha hızlı bir şekilde ulaşılmasına katkıda bulunmuştur.” bilgilerine yer verildi.

Rapordaki, “Sosyal Medya Kullanımının 06 Şubat Depreminin Sonrasına Olumsuz Yansımalarıda” olduğu belirtilen araştırmada, “Her teknolojinin olumlu kullanımının yanında, olumsuz ve kötü niyetli kullanımları da mevcuttur. Yaşadığımız bu deprem felaketinde ne yazık ki bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde yapılan yanlış paylaşımların olumsuz yansımaları da olmuştur. Bunlar hem yardımların aksamasına hem de toplumda güven duygusunun sarsılmasına sebep olmuştur. Oysaki yapılan bir enkaz paylaşımı asılsız çıktığında oraya giden yardım ekibinin zaman kaybetmesine ve gerçek enkazlara geç gitmesine sebep olmaktadır. Hem ekibin moral ve motivasyonunu bozmaktadır hem de geç kalınan enkazlarda kalan insanlar ve enkaz başlarında bekleyen vatandaşlarda güven duygusunu zedelemektedir.” İfadeleri kaydedildi.

-İlk 2 günde 52 milyon paylaşım 

Sosyal Medya Paylaşımlarının 06 Şubat Depremi Sayısal Analizi hakkında, “Adba Analytics'in araştırmasına göre, depremde ilk iki gün (6-7 Şubat), farklı sosyal medya platformlarında deprem ile alakalı yaklaşık 52 milyon civarı paylaşım yapıldı. Bu paylaşımlara 40 milyarın üzerinde erişim olmuştur. 06 Şubat Kahramanmaraş merkezli deprem ile ilgili paylaşımlarda sosyal medya platformları içerisinde Twitter %98 pay ile en büyük katkıya sahip oldu. Adba Analytics'e göre, Twitter’daki paylaşımların yüzde 86’sı retweet, yüzde 6'sı orijinal postlar, yüzde 8’i ise yorum ve yanıtlar oldu. 06-17 Şubat dönemini kapsayan tarihlerde, sosyal medya platformlarında paylaşılanlar incelendiğinde yardım kategorisinin 45 milyonu aşacak şekilde ilk sırada yer aldığı, bu kategoriyi 32 milyon paylaşıma ulaşan Enkaz Altı, 5,8 Milyon ile bağış mesajları takip etti” denildi.

-En fazla yıkım olan Malatya 5. Sırada 

Araştırma raporunda, “Her iki depremin de merkez üssü Kahramanmaraş olmasına rağmen, sosyal medyada kullanıcılar en fazla Hatay paylaşımları yaptı. En fazla paylaşım 39 milyon ile Hatay oldu” denildi. Rapora göre; Kahramanmaraş 17 milyon, Adıyaman 9.5 milyon, Gaziantep 5.4 milyon ve Malatya ise 5.3 milyon paylaşımla yer aldı. 

-En çok çadır paylaşımı yapılmış 

Araştırma da ayrıca, “Yaşamsal diğer ihtiyaçlar ve idari ihtiyaçlar anlamında ise, sosyal medya kullanıcıları arasında en fazla, Çadır (10 Milyon), İş Makinesi (7.6 Milyon), Arama – Kurtarma Ekibi (4 milyon), Ulaşım (2.8 Milyon), Tıbbi Malzeme (1.4 Milyon) ve Jeneratör (1.1 Milyon) de kullanıcıların en çok talepte bulunduğu paylaşımlar oldu” şeklindeki bilgide paylaşıldı.

Raporda, “Adba Analytics'e göre depremin ilk 2 gününde en çok #deprem hashtag’i ile tweet atılmıştır. Bu hashtag’e, retweetler ile beraber 12.7 milyon tweet atılmıştır. Onu 3.6 milyon ile #hatay takip etmiştir” denildi.

malatyahaber.com / malatyayenises.com

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar