SON DAKİKA

Malatya karanlık ve terk edilmiş şehir görünümünde

A- A+

Malatya’da 6 Şubat depremlerinden itibaren birçok ana cadde ve sokaklarda halen gece lambaları yanmıyor ve adeta hırsızlara davetiye çıkartıldığı gibi, Malatyalılarında şehri terk etmeleri için psikolojik olarak zemin oluşturuyor. 

6 Şubat depremlerinde büyük ve ağır hasar gören, çarşı merkezini tamamen kaybettiği için ticari hayatında yüzde 90’larda durduğu Malatya’da halen depremin ilk gününden itibaren yanmayan yada ağır hasarlı binaların yıkımı esnasında zarar gören sokak lamlarından dolayı, İnönü Caddesi dahil, bir çok ana cadde ve sokaklar gece lambası yanmadığı için karanlığa gömülmüş durumda. 

-Esnafın tabela ve vitrin lambası ana caddeyi aydınlatıyor 

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, “Yıllardan beri ifade ettiğim bir gerçek var; sokakta bir devletin lambası yanar, birde esnafın lambası yanar. Şu anda bir çok cadde ve sokak gece lambası yanmadığı için Malatya’mız terkedilmiş, viran bir şehir görünüm de.  Malatya’da karanlıkta kalan ana cadde ve sokakları esnafımızın lambası aydınlatıyor. İnönü Caddesinde esnafın tabela veya vitrin lambası yanmasa şehir merkezine girilecek durum yoktur. Malatya’yı karanlık ve terk edilmiş şehir görünümünden kurtarmamız lazım. Malatya’daki kurumlar böylesine ağır bir depremden dolayı ekip sayısı konusunda yetersiz kalabilir, ama takviye edilmiyorsa, yeni ekipler getirilmiyorsa bu Malatyalıları umursamamak olur. Tüm amacımız Malatya’da ticareti yeniden eskisi gibi canlandırmak ve Malatyalıları kendi şehirlerinde barındırmaktır. Ama elektrik gibi bir hizmet için bile insanlar haftalarca bekliyorsa, bu insanların umudunu ve beklentilerini kırar, Malatya’yı terk ettirir. Şu anda Malatya’da maalesef bu durum yaşanıyor. İşler artık hızlandırılmalı.” İfadelerini kaydetti.

-Hırsızlara davetiye

Malatya’da birçok cadde ve sokakta gece lambalarının yanmaması Malatyalıları psikolojik olarak olumsuz etkilediği gibi, karanlık sokakları fırsat bilen hırsızlar içinde büyük bir ortam hazırlıyor.  Malatya’da biran önce gece lambalarının yanması beklenirken, Emniyet için de güvenlik kamerası sisteminin yerleştirilmesinin asayiş suçlarına yönelik caydırıcı olacağı kaydediliyor. 

-Günlerce, hatta haftalarca elektrik bağlantısı bekleniyor

Malatya’da elektrik hizmetleri konusunda büyük zafiyet olduğu belirtilirken, vatandaşların elektrik aboneliği bağlantısı için haftalarca bekletildiği belirtiliyor.  Malatya Valiliği’nin konuya ilişkin olarak vatandaşın hizmet beklentilerini kısa sürede cevaplandırılması için yeni bir çözüm uygulaması başlatması bekleniyor. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar