SON DAKİKA

"Malatya, Kıbrıs Türkü için önemli bir yerleşim yeri"

A- A+
Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 5. KKTC Malatyalılar Kültür Derneği’nin Malatya köyü muhtarlık binasında gerçekleşen genel kuruluna katıldı.

Genel kuruldaki konuşmasında, Malatya’nın Kıbrıs Türkü için önemli bir yerleşim yeri olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, Malatya halkıyla et ve tırnak gibi olduğumuzu, KKTC’nin güçlenmesi ve Doğu Akdeniz’deki Türk devletinin yaşatılması için bu kutsal mücadeleyi, birlikte sürdürmekte olduğumuzu belirtti.
Cumhurbaşkanı Tatar, 1571’den sonra dönem dönem Kıbrıs Adası’nda Türk nüfusunun, o zamanın Ortodokslarından daha fazla olduğunun kayıtlarda bulunduğunu dile getirip 1974’ten sonra güneydeki nüfusun arttığını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü; 

“Kimse bize, ‘buraya nüfus aktardınız’ diyemez… Buradaki mücadelemiz için elbette 1974’ten bu yana adaya gelmiş ve mücadelemize katılmış insanların vatandaş olması, en doğal haktır. Adada iki ayrı halktan biri olan Kıbrıs Türk halkı, en az Rumlar kadar egemendir. Bizim temel dayanağımız budur. Onlar devlet sahibiyse biz de devlet sahibiyiz, bu bizim hakkımızdır. 

Hedefleri; Kıbrıs Türk halkını bu adadan temizlemek, federasyon dedikleri masalla Anayasal oyunlarla bizim Anadolu ile aramızdaki bağları koparmak ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünün sona ermesidir.
Türkiye Cumhuriyeti, her zaman yanımızda olmuştur. Aramızdaki bağları kimse koparamaz. Görevimiz, potansiyeli çok yüksek olan bu cennet vatanı geliştirip kalkındırmaktır.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar