SON DAKİKA

Malatya'da 27 bin binanın hasar durumu değişmiş!..

Malatya'da 27 bin binanın hasar durumu değişmiş!..
A- A+

Malatya Valiliği, “İlk incelemelerde Yapısal hasarlı olarak belirlenen (Ağır hasarlı vb) binalardan hasar seviyesi Orta Hasarlı / Az Hasarlı olarak değişen bina oranı toplam itirazın (26.974 Bina)  %5.61’ini ” oluşturduğunu açıkladı. Buna göre; Malatya'da yaklaşık 27 bin binanın hasar durumu değişmiş ve bunun ise yaklaşık yüzde 1'inin ağır hasardan daha alt hasar durumuna geçtiği kaydedildi.

Malatya Valiliği tarafından “Hasar Tespit Çalışmaları Bilgi Notu” kamuoyu ile paylaşıldı.

Malatya Valiliği'nden yapılan açıklama şu şekilde; 

06/02/2023 tarihinde Kahramanmaraş İli Pazarcık İlçesinde meydana gelen deprem afetleri sonrasında Valiliğimiz (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü) tarafından yapılmış olan hasar tespit çalışmaları 12/05/2023 tarihinde tamamlanmıştır. 

Yapılan çalışmalar neticesinde Malatya ilinin tamamında hasar tespit çalışmaları neticesinde 171.153 bina 421.416 bağımsız bölüm incelenmiştir. İncelenen bina ve bağımsız bölümler için, vatandaşlarımız tarafından adres(numarataj) düzeltme, isim düzeltme, hasar tespitine itiraz ve diğer şeklinde olmak üzere 26.974 bina için itiraz talebinde bulunulmuştur. 

İtiraz başvuru sayısı toplam incelenen bina sayısının yüzdesel olarak %14,64’ne tekabül etmektedir. Bu gelen itirazların %30,20’si(toplam itiraz oranının %4,42’si) direkt olarak adres, bina numarası, isim ve diğer konularda iken, yaklaşık %69,80’i (toplam itiraz oranının %10,22’si) ise belirtilen adreste hasarı göremediği için ve/veya hasara itiraz şeklinde olmuştur.

Yapılan incelemeler neticesinde, ilk incelemelerde Az hasarlı/ hasarsız bina olarak belirlenen binalardan, hasar durumu Ağır/Acil/Yıkık duruma geçen bina oranı %1.30

İlk incelemelerde Yapısal hasarlı olarak belirlenen (Ağır hasarlı vb) binalardan hasar seviyesi Orta Hasarlı / Az Hasarlı olarak değişen bina oranı toplam itirazın (26.974 Bina)  %5.61’i,

Başka bir deyişle toplam incelenen bina sayısının (171.153 Bina) %0,88’i Ağır Hasarlı seviyesinden daha düşük hasar seviyesine geçmiş olduğu görülmüştür. 

Malatya İlinin tamamında kesinleşmiş hasar tespit sonuçları 21/05/2023 tarihinde sonuçları yayınlanmıştır."

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

3 yorum yapılmış

 • Mehmet (10 ay önce)
  İkinci inceleme masa başındamı oldu neye göre değerlendirildi paşa köşkünde zaviye mahalesi kitabe sokak no 18 binamız ağır hasardan orta hasara çevirildi bizleri bu bi alara nasıl sokacaksınız zaten hırsızlar içkapılara kadar kombi kalörifer dolaplar su saatine kadar çalmış birde ağır hasarlı bi amız orta hasara dönmüş daha nerden vuracaksınız ben orta hasara itiraz ediyorum ediyorum geri ağır hasar olmasını istiyorum o valiye o salatin gürkana iki cihandada hakım helel değildir
  0
  0
  Yanıtla
 • Depremzede (10 ay önce)
  3 kez yapılan incelemede ağır hasar verilen bina nasıl oldu da onlarca artçı deprem sonrası hasar seviyesi düştü. Artçılarla binalar sağlamlaştı mı? Beklenen 7 üzeri depremlerde orta hasarlı binlerce bina ayakta kalabilecek mi? Bunun cevabını verin önce. 27 bin bina. Konut vermemek için milletin canını hiçe saydığınız ortada. Sorumsuz, liyakatsız, beceriksiz ve vicdan yoksunu yaratıklar.
  0
  0
  Yanıtla
 • Adem (10 ay önce)
  Nasıl oldu bu ağırdan az a çevrildi ölen insan sayısı size az geldi galiba binlercesini daha ölüme surukluyorsunuz
  0
  0
  Yanıtla
Çok okunanlar