SON DAKİKA

Malatya'da 30 Ağustos Zafer Bayramı Coşkusu

Malatya'da 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle ikinci tören Sümerpark önünde gerçekleştirildi.

A- A+

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü, Malatya'da da törenlerle kutlandı.

Dünya tarihinin gördüğü en büyük kahramanlık destanlarından biri olarak tarihe geçen ve Büyük Taarruzun zaferle sonuçlanmasının 101. yıldönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle ilk tören 08.30 ile 09.15 arasında Atatürk Anıtı önünde yapılarak, çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Vali Ersin Yazıcı Anıt Şeref Defterini imzaladı.

Vali  Ersin Yazıcı, “Cihan harbinin her cephesinde binlerce insanımızın şehit olduğu, haksız saldırılar sonrası şehirlerimizin paylaşılarak acımasızca yağmalandığı, insanımızın yaşam umudunun söndüğü bir noktada Samsun'dan yaktığınız bağımsızlık ateşi Amasya'da, Erzurum'da, Sivas'ta büyümüş ve milletimizin karanlık geleceğine şafak olmuştur. Açtığı sancak altında küllerinden yeniden doğarcasına kenetlenen milletimiz gösterdiğiniz hedefe canını siper ederek korkusuzca yürüyerek Kütahya'dan, Afyon'dan, Sakarya'dan düşmanı söküp atmış nihayetinde Büyük Taarruz ile 30 Ağustos 1922'de kati bir zafere ulaşmış ve düşmanı vatandan süpürerek denize dökmüştür. Tarihte eşi benzeri olmayan bir mücadele sonunda kazanılmış bu şerefli zafer, kurduğunuz Cumhuriyet ile taçlanmış ve yepyeni bir Türk Devleti olarak günümüze uzanmıştır. Yaşadığımız doğal afetler sonrası bir yandan şehirlerimizi yeniden imar ederken bir yandan da atalarımızın bizlere canından can katarak bıraktığı aziz vatanımızı, bayrağımızı ve tüm kutsal değerlerimizi ebediyete kadar korumayı kendimize bir boyun borcu olarak görüyoruz” ifadelerini kaydetti. 

30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle ikinci tören Sümerpark önünde gerçekleştirildi. Vali Ersin Yazıcı, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tuncay Altuğ ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, tören birlikleri ve halkın bayramını kutladı.

Törene AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, il protokolü, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldılar.

İstiklal Marşının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Silahlı Kuvvetler adına yapılan konuşmanın ardından 2 öğrencinin şiir okumasından sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nce folklor gösterisi yapıldı.

Kutlama töreni geçit töreni ile sona erdi. Geçit töreni geçmiş yıllara göre depremden dolayı dar kapsamlı tutulduğu görüldü. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar