SON DAKİKA

Malatya'da 70 bin kişiye ev yapılacak

Malatya'da 70 bin kişiye ev yapılacak
A- A+

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Malatya’mızda 70 bin kadar hak sahibine vereceğimiz konut var. Bunun büyük bir bölümüne başladık. Ömrümüzdeki 3 ay içinde geriye kalanlarında bütün formalitelerini bitirip, ikmal edip, başlamış olacağız. Bunlarda en geç bir sene içinde bitirmiş olacağız” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, geldiği Malatya’da Çarşı inşaatının Akpınar bölgesi kısmında incelemelerde bulunarak son durum hakkında bilgi aldı.

Bakan Özhaseki yaptığı açıklamada, “Bugün son olarak şimdiye kadar neler yaptık, eksiklerimiz var mı, bunları nasıl gideririz, bir an önce hak sahiplerinin konutlarını, iş yerlerini nasıl teslim ederiz diye birkaç saattir toplantımızı devam ettirdik. Netice itibariyle, Şu anda Malatya’mızda AFAD’ın bize bildirdiği 69 bin kadar konut yapılması icap ediyor. Önümüzdeki günlerden belki mahkemelerden gelen veya başka türlü sahiplerle gelen hak sahipliğinin biraz daha artacağını düşünsek demek ki  70 bin civarında Malatya’mızda gerek merkezde gerekse kırsalımızda konut yapmak durumundayız.” dedi. 

-“İhale sürecinde olan, devam eden konut sayımız 54 bin”

Özhaseki şöyle devam etti, “Bizim başladığımız ya da ihale sürecinde olan, devam eden konut sayımız 54 bin kadar oldu. Bunlara en geç Mayıs ayında başlayarak her ay birkaç bini teslim etmek üzere 1 sene içinde de inşallah teslim etmiş olacağız. Geriye 15-16 bin kadar eksiğimiz kalıyor. Bunlarında 11 bini köy evi olarak önümüzde duruyor. Kırsalda yapacağımız konutlar olarak duruyor. Orada da en büyük sıkıntımız bazı köylerin fay hattı üstünde kaldığından dolayı yeni bir yere geçilmesi ve o yeni yerin tespitinin haliyle bizim tarafımızdan zemin etütleri yapılarak sert zeminler olarak belirlemeye çalışmakla birlikte vatandaşın da köylünün de evet biz buraya geçebiliriz demesiyle ilgili olduğu için bazen uzun bir süreç oluyor. İşte onları devam edip bitirdiğimizde de 11 bin köy konutumuzun ihalesini çok kısa bir süre içinde yaparız. Onlara zaten 6-8 ay gibi bir süre veriyoruz. Onlarda bir sene içinde bitmiş olur diye düşünüyoruz. Yeşilyurt ve Battalgazi’de de birinde 2 bin 500, diğerinde de 3,500 kadar konut eksiğimiz var. Rezerv alanı ilan ettiğimiz yerlerde boşaltabildiğimiz, temizleyebildiğimiz, zemin etüdünü yapabildiğimiz yerlerde o konutlarda önümüzdeki 2-3 ay içinde ihalesini yapmış ve başlamış olacağız.”

-“Şiddetli bir deprem gelse bile evlerinde huzurla oturabilecekler”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Malatya’mızda 70 bin kadar hak sahibine vereceğimiz konut var. Bunun büyük bir bölümüne başladık. Ömrümüzdeki 3 ay içinde geriye kalanlarında bütün formalitelerini bitirip, ikmal edip, başlamış olacağız. Bunlarda en geç bir sene içinde bitirmiş olacağız. İşlerimiz düşündüğümüz gibi giderse gelecek senenin başlarında ortasına kadar Malatya’mızdaki bütün hak sahiplerinin evlerini bitirmiş olacağız. Böylelikle inşallah konutlarından mahrum kalan vatandaşlarımızın hepsi sağlam, güvenilir bu depremden daha şiddetli bir deprem gelse bile evlerinde huzurla oturabilecekler. Camlardan kapılardan, pencerelerden kendilerini asla atmayacaklar. Kendilerini koruyacak bir alan içinde depremin geçmesini beklemişler olacaklar.

-“Çarşıdaki 5 bin 270 kadar bağımsız birimi sene sonuna kadar teslim etmiş oluruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bütün arkadaşlarımıza burada iş yerlerini bir an önce vermeyi düşündüğümüz için, işe ilk başladığımız yerlerden birisi burası. (Akpınar kısmı) Binlerce fore kazık çakılıyor, yani zemini sağlam hale getirmeye çalışıyoruz. Yapacağımız yapıları fore kazıkların üzerine inşa ediyoruz. Aradaki çürük olarak gördüğümüz balçık olarak gördüğümüz zeminleri geçiyoruz, daha aşağıdaki sağlam zeminlere binalarımızı inşa etmeye başlıyoruz. Sizin de gördüğünüz gibi artık zemine kadar yaklaşmış olan hatta bazı yerlerde geçmiş olan 5 bin 270 kadar bağımsız birimi burada inşa ediyoruz. Bunun yüzde 90’ı iş yeri. O iş yerlerine Allah nasip ederse sene sonu gibi bitirmiş oluruz. Hatta bir kısmını sene başından önce veririz. Ana cadde üzerine esnaf arkadaşlarımız oradaki dükkana olanlara teslim ettikten sonra da ticaret orada başlamış olur inşallah. Burada da bir sene içerisinde esnaflarımız dükkanlarına gelip işyerlerini açıp bismillah diyerek iş başı yaptıklarında çarşının merkezi de ayağa kalkmış olur. Deprem olduğu günden bu tarafa emin olun Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bakan arkadaşlarımızın ve diğer devlet görevlilerinin hepsinin büyük bir gayreti var. Hummalı bir çalışma var, 24 saat çalışılıyor desek abartı olmaz. Bizim bakanlık olarak sadece deprem bölgelerinde şu anda bine yakın şantiyemiz var. 110 bin çalışanımız var. Büyük bir orduyla hak sahiplerinin bir an önce gerek evlerine gerek konutlarına gerekse iş yerlerine kavuşması için bir gayretimiz var. İnşallah kısa sürede tüm deprem bölgelerinde bunları bitiririz. Hayatı normalleştirmiş oluruz. Bu şehirler de 24 saat esaslı 365 günün tamamına yayılmış vaziyette gece gündüz çalışıyoruz. Birçok işte belki maliyetimiz biraz da mali disiplini sağlamak adına sert tedbirlerle işe devam edebiliyor ama deprem bölgesi olunca buradaki insanların mağduriyetinin giderilmesi olunca hak sahiplerinin bir an önce evlerine iş yerlerine kavuşması meselesi olunca emin olun hiçbir bize sınır tanınmıyor. İnşallah kısa sürede bunları bitiririz.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar