SON DAKİKA

Malatya'da binaların girişine kırmızı etiket yapıştırıldı

Kırmızı etiket yapıştırılan ağır hasarlı binaların önlerinde ise emniyet şeridi konulmaması ve aynı binaların bitişiğinde işyerlerinin açık olması ise dikkat çekiyor.

A- A+

Depremlerde büyük hasar gören Malatya’da ağır hasarlı binaların girişine kırmızı etiket yapıştırılarak, binanın can ve mal güvenliği açısından oturulmasının sakıncalı olduğu ilan ediliyor.

6 Şubat depremleri sonucunda 14 bin 435 bağımsız bölümden oluşan 5 bin 611 ağır hasarlı yıkılan bina ile birlikte 8 bin 490 bağımsız bölümden oluşan 1. 841 acil yıkılacak binanın yanında, halen ağır hasarlı olarak rapor edilen 35 bin 736 bina ve 82 bin 763 bağımsız bölümün bulunduğu Malatya’da ağır hasarlı binalara kırmızı etiket yapıştırıldı. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından ağır hasarlı binaların girişine herkesin görebileceği şekilde yapıştırılan kırmızı etikette, “Binanın 14/04/2014 tarihli ve 7663 Sayılı genelgeye göre yapılan hasar tespit incelemesinde yapının Ağır Hasarlı olduğu tespit edilmiştir. Can ve mal güvenliği açısından binada oturulması sakıncalıdır.” İfadesi yer alıyor. Kırmızı etiketin altına iliştirilen yazıda ise “ilanen tebligat” duyurusu yer alıyor. Söz konusu ilanen tebligat yazısında; binanın 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen deprem afeti sonrasında ağır hasarlı statüsünde olduğu ve binada ikamet eden ev sahiplerine ulaşılamadığından kapısına asılmak suretiyle tebliğ edildiği aktarılıyor. 

Malatya merkez Emeksiz Caddesinde kırmızı etiket yapıştırılan ağır hasarlı binaların önlerinde ise emniyet şeridi konulmaması ve  aynı binaların bitişiğinde işyerlerinin açık olması ise dikkat çekiyor.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar