SON DAKİKA

Malatya’da kamu kurumlarında deprem öncesi mesaiye dönüş

"Kamu görevlileri 02.05.2023 tarihinde göreve başlayacaklardır. Ayrıca uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma usulleri ise kaldırılmıştır”

Malatya’da kamu kurumlarında deprem öncesi mesaiye dönüş
A- A+

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır yıkım gören Malatya’da kamu kurum ve kuruluşlarında başlatılan Uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma usulleri 2 Mayıs Salı günü itibariyle sona eriyor. Kamu görevlileri, deprem öncesi olduğu gibi mesai yapacaklar. 

Vali Hulusi Şahin, 18 Nisan 2023 tarihinde yayımladığı genelge ile tüm kamu kurumlardaki personellerin 2 Mayıs itibariyle göreve başlaması talimatını vererek, “Kamu görevlileri 02.05.2023 tarihinde göreve başlayacaklardır. Ayrıca uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma usulleri ise kaldırılmıştır” demişti.  Kamu kurumlarında sadece engelli, kronik rahatsızlığı olan, hamile, 3 yaş ve altı çocuğu olan kadın memur ve kamu işçileri göreve gelemeyecek. 

Vali Hulusi Şahin imzası ile 18 Nisan 2023 tarihinde kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilen genelge şu şekildeydi: “15.02.2023 tarihli ve 32105 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığının 2023/5 sayılı genelgesinde; 06.02.2023 tarihinde meydana gelen depremler sebebiyle olağanüstü hal ilan edilen illerdeki kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan mezkûr tarihten geçerli olmak üzere idari izinli sayılacaklar veya uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma usullerine tabi tutulacakların belirlenmesine ilişkin hususlar; afetten etkilenme durumlarına göre, gerekli tedbirler alınarak hizmetlerin aksatılmaması kaydıyla il valilerince değerlendirileceği belirtilmiştir. Yapılan değerlendirmede; sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli, kronik rahatsızlığı olan, hamile, 3 yaş ve altı çocuğu olan kadın personel ikinci bir talimata kadar idari izinli sayılmış olup haricindeki kamu görevlileri 02.05.2023 tarihinde göreve başlayacaklardır. Ayrıca uzaktan çalışma ve dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma usulleri ise kaldırılmıştır."

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar