SON DAKİKA

"Malatya'daki yıkım, şehri kilitliyor, vatandaşı perişan, esnafı mağdur ediyor"

A- A+

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, çökmüş bir şehir olan Malatya’daki ağır hasarlı bina yıkımlarının belli bir plan ve kontrolle bölge bölge, cadde cadde yürütülmesi çağrısında bulunarak, mevcut yıkım şeklinin Malatya’da günlük hayatı olumsuz etkilediğini, vatandaşın perişan olduğunu bildirdi. 

Başkan Keskin açıklamasında şu ifadeleri kullandı; 

“6 Şubat depremlerinin ardından ağır hasarlı binaların ancak yüzde 33’nünü yıkıldığı açıklanmıştır. Malatya’da son günlerde ağır hasarlı binaların yıkımı hızlandırılmıştır. Ancak; yıkımların plansız ve kontrolsüz olarak yapıldığı, ulaşım ve trafiğin düşünülmediği, ticari hayatın hesaba katılmadığı görülmektedir. Çökmüş bir şehir olan Malatya’da aynı anda değişik noktalarda dağınık bir şekilde yıkım yapılması ve aynı caddede yıkımlar bitirilmeden başka bir caddeye geçilmesi şehri kilitlemekte, vatandaşımızı perişan, esnafımızı mağdur etmektedir. Vatandaşımız akşam evine gelirken kullandığı güzergahın sabah işine giderken kapalı olması ile karşılaşıyor. Esnafımız akşam kapattığı işyerine sabah ulaşamıyor. Emeksiz Caddesi’nde 2 gün yıkım yapılıyor, cadde açılıyor, 3 gün sonra tekrar yıkım yapılarak cadde kapatılıyor. İnönü Caddesi, yıkımdan dolayı 2 gün trafiğe kapatılıyor, 3 gün açılıyor, 5 gün tekrar kapatılıyor. Böyle bir yıkım şehri yaşanılmaz kılar.  Malatya Valisi Sayın Ersin Yazıcı’ya çağrımızdır; yıkımlar bölge bölge, cadde cadde, sokak sokak, ada ada yapılmalı. Bir cadde de yıkım bitirilmeden başka bir caddeye girilmemeli. Bir mahallede yıkım sonlandırılmadan başka bir mahalleye geçilmemeli. Ayrıca yıkımlar esnasında tozun bastırılması için sulama konusunda taviz verilmemeli.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar