SON DAKİKA

Malatyalı, 30-40 yıllık emeğinin yok oluşunu ağlayarak izliyor, sorumluları utanmadan geziyor

Malatyalı, 30-40 yıllık emeğinin yok oluşunu ağlayarak izliyor, sorumluları utanmadan geziyor
A- A+

Malatya’da 6 Şubat depremlerinin ardından zamanında kontrol ve denetim sistemi uygulanmadığı için daha yeni milyonluk dairelerin bulunduğu binalar aldıkları ağır hasar nedeniyle patlayıcı ile yıkılmasını  vatandaşlar ağlayarak izliyor. Yıllardır bu binaların kontrol ve denetimini yapmayarak göz yuman sorumluları ise Malatya’da siyasi ikballeri için utanmadan, hiçbir şey olmamış gibi siyaset yapamaya devam ediyor.

Malatya’da 6 Şubat depremleri öncesinde Yeşilyurt Belediyesi’nin denetim ve kontrollerini yapmadığı Bostanbaşı bölgesinde milyonluk dairelerin bulunduğu binaların patlayıcı ile yıkılmasını, daire sahipleri ağlayarak izliyorlar.

Yıllarca çalışarak 30-40 yıllık birikimlerini bir araya getirerek Bostanbaşı’nda aldıkları dairelerin ağır hasar olması nedeniyle dinamitle patlatılmadan önce son birkez gelip gören hak sahipleri gözyaşlarını tutamadılar. 

Bostanbaşı Mahallesi’nde Eryaman Süreyc Bahçe Konutları’nda 13 katlı bina, patlatma tekniğiyle yıkıldı. Binanın yıkımı için; 2400 delgi ile 224 kilo patlayıcı kullanıldı. 

Bina sakinleri yıkımı gözyaşlarıyla izledi. Evlerinin yıkılışını izleyen Esma Koç, evlerine yerleşmek için 4 yıl beklediklerini daha bir yıl oturmadan depremde ağır hasar almasından dolayı çıktıklarını söyledi. 

Koç, güvenilir olduğu için Bostanbaşı’ndan ev aldıklarını ifade ederek, “Daha oturalı bir yıl oldu. Krediyle aldık, daha borcunu ödüyorduk. Dört yıl teslim edilmesini bekledik, bir yıldır oturuyorduk evimiz yıkıldı. Daha borcu duruyordu. DASK ile borcu kapandı ama bütün hayallerimiz gitti. Hakkımızı helal etmiyoruz. Kayınbabamızın evinde kalıyoruz 7 aydır. Burası güvenilir diye ev aldık. Evimizi sağlam yapsa böyle olmazdı. Emeklerimiz çöp oldu” diye konuştu.

Ceren Koç ise “İnsanın hem evi hem de memleketi yıkılmış. Herkes ne hissetiyse bende aynı şeyleri hissetim” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar