SON DAKİKA

Malatya'nın Ocak ayı ihracatı yüzde 20 arttı

Malatya'nın Ocak ayı ihracatı yüzde 20 arttı
A- A+

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 2023 yılının ilk ihracat rakamı olan Ocak ayı ihracat rakamları açıklandığını bildirerek  Malatya’dan Ocak 2023 döneminde geçen yılın aynı dönemene göre yüzde 20 artışla 35 milyon 826 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Ocak ayı ihracat rakamlarını açıkladığını hatırlatan TSO Başkanı ouzhan Ata Sadıkoğlu, “Malatya’dan Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 artışla 35 milyon 826 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. Yılın ilk ayında önemli bir ihracat gerçekleştirilen Malatya’dan en fazla ihracat kuru meyve ve mamulleri sektöründe gerçekleşirken, bu sektörü sırasıyla makine ve aksamları, tekstil ve hammaddeleri ile su ürünleri ve hayvansal mamuller takip etti. Malatya’dan en fazla ihracat ABD’ye yapılırken, ABD’yi sırasıyla şu ülkeler takip etti; Irak, Endonezya, Almanya, Çin, Birleşik Krallık, Rusya, Brezilya, İsrail, İtalya.” şeklindeki bilgileri paylaştı. 

 Sadıkoğlu şu değerlendinmeyi yaptı,  “Malatya olarak 2023 yılına iyi bir ihracat ile başladık. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 artışla 35 milyon 826 bin dolar ihracat gerçekleştirdik. Zorluklara rağmen Malatyalı sanayiciler olarak yatırıma, üretime, ihracat ve istihdama 2023 yılında da devam edeceğiz. Sanayicilerimizi ve tüm çalışanlarımızı yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Uluslararası ticarette yaşanan belirsizlikler karşısında sanayici üyelerimiz zorluklarla mücadele ediyor. En büyük pazarımız olan AB ve ABD başta olmak üzere dünyada yaşanan talep daralması karşısında daha rekabetçi olabilmemiz için üretim maliyetlerimizi düşürmek, bu doğrultuda enflasyona dayalı olarak yüksek seyreden üretici fiyat endeksini de düşürmek zorundayız. Bu konuda ciddi adımlar bekliyoruz. Üretimin, istihdamın ve ihracatın yara almadan devam edebilmesi için işletmelere yeni teşvikler şart” dedi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar