SON DAKİKA

“Malatya'ya 2 milyon ziyaretçi gelecek”

“Malatya'ya 2 milyon ziyaretçi gelecek”
A- A+

Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde "EXPO 2028 Malatya Lansman ve Vizyon" programı düzenlendi. Malatya Valisi Hulusi Şahin, “2028 EXPO Malatya'yı bir fırsat olarak görüyoruz ve artık yeni şehirler konseptini Malatya'dan Türkiye'ye tanıtmak istiyoruz” derken, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, “EXPO'ya yaklaşık 50 ülke katılacak, 2 milyon civarında da ziyaretçi bekliyoruz.” dedi.

"EXPO 2028 Malatya Lansman ve Vizyon" programı bir otelde düzenlendi. Programa İl protokolü ve davetliler katıldı. 

-“Malatya'yı dünya şehri yapmak için bu gayreti gösteriyoruz”

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise Malatya için önemli bir gün yaşadıklarını söyleyerek, tarihin sıfır noktasının Göbeklitepe olduğunu ancak Malatya'nın tarihte ilk devlet hayatının, bürokrasinin başladığı yer olduğunu ve devir açtığını kaydetti.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  “EXPO, dünya sergisidir. İlk olarak Londra'da yapılmış, daha sonra Paris'te gerçekleştirilmiş. EXPO, gittiği her yerde önemli yapılar yapar. EXPO ile Malatya'yı temayüz edeceğiz ve Malatya'yı dünya şehri yapmak için bu gayreti gösteriyoruz. Allah'ın izniyle Malatya dünya şehri olacak. Malatya, değil Doğu'nun, değil Türkiye'nin, değil Avrupa'nın, dünyanın parlayan yıldızı olacak. EXPO'ya yaklaşık 50 ülke katılacak, 2 milyon civarında da ziyaretçi bekliyoruz” diye konuştu.

-“İddiamız büyük, artık suyumuzu az ve öz kullanacağız”

EXPO'yu Türkiye'ye, Malatya'ya kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'a teşekkür eden  Vali Hulusi Şahin, "Bizler dünya bahçelerini 2028'de Malatya'da ağırlayacağız ama tek hedefimiz bu değil. Malatya, bir büyük medeniyetin inkişaf ettiği hem insanlık medeniyetinin başlangıç noktası hem de Türk İslam medeniyetinin büyüdüğü, geliştiği, serpildiği çok kıymetli bir coğrafya. Bu coğrafyada bizim de artık yeni şeyler söylememiz gerekiyor. 2028 EXPO Malatya'yı bir fırsat olarak görüyoruz ve artık yeni şehirler konseptini Malatya'dan Türkiye'ye tanıtmak istiyoruz. Bu aslında öyle büyük, devasa yapılar yapmak değil artık bizler basit yaşamayı öğrenmemiz lazım. Artık yeni bir sanayi, yeni bir tarım, yeni bir turizm aslında yeni bir şehirler konseptini dünya tanıtıyor ve buraya doğru yürüyor. 2028'e 6 yıl var, 6 yılda Malatya'da, Türkiye'ye örnek hatta dünyaya örnek olacak bir yeni şehir konseptini Malatya'da başarmayı planlıyoruz. İddiamız büyük, artık suyumuzu az ve öz kullanacağız. Kullandığımız suyu mutlaka Malatya'da ileri biyolojik arıtmadan geçireceğiz. Tarımda kullandığımız sulamayı son derece ölçülü, hesaplı yapacağız." İfadelerini kaydetti.

EXPO 2028 Malatya'nın logosu gösterildiği etkinlikte ayrıca Malatya’nın kültür ve tarih zenginliklerini yansıtan tanıtım filmi gösterisi de yapıldı. 

"EXPO 2028 Malatya Lansman ve Vizyon" programı müzik dinletisi ile sona erdi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar